powrót

rozmiar czcionki

|

2016-12-09

Rozszerzanie diety maluszka

Do rozszerzania diety Twojego niemowlaka warto się przygotować i uzbroić w cierpliwość. Wykorzystaj sprawdzone porady i sprawdź, jakie akcesoria okażą się Ci pomocne.

Jeśli Twój malec jest już na tyle duży, że zaczynasz rozszerzać jego dietę, powinnaś się do tego odpowiednio przygotować i pamiętać, że wszystko zabierze trochę czasu. Jak powinno wyglądać wprowadzanie nowych pokarmów do diety malca i co okaże się pomocne?
 

Przede wszystkim zadbaj, by rozszerzanie diety przebiegało stopniowo, bo przecież dla Twojego malca to i tak duża zmiana! Nie przesadzaj ze zbyt dużymi porcjami - możesz zaczynać od kilku łyżeczek dziennie i uzupełniać karmienie mlekiem. Nowe składniki powinnaś wprowadzać pojedynczo co kilka dni, by móc ewentualnie się zorientować co mniej służy dziecku lub na co jest ewentualnie uczulone. Z czasem po paru miesiącach dieta malca będzie całkiem urozmaicona, zatem każdego dnia możesz przygotowywać dla niego inny posiłek tak, by w przyszłości też był otwarty na nowe smaki. Oczywiście na początku warto spróbować podawać sprawdzone delikatne smaki, takie jak: przetarta marchewka, jabłuszko, dynia, ziemniaczki, a później też delikatne i niedoprawione mięso z jarzynami. Tutaj jest właśnie klucz, by nie przesadzać z przyprawami, a zwłaszcza z solą, do której dziecko może się zbyt szybko niepotrzebnie przyzwyczaić. Podobnie nie należy przywiązywać dziecka do słodyczy, a także do sztucznie słodzonych napojów ze sklepu i innych niezdrowych dodatków i ulepszaczy.
 

Podczas rozszerzania diety Twojego niemowlaka możesz korzystać z gotowych dań w słoiczkach lub zdecydować się na ich samodzielne przygotowywanie. Wtedy przydadzą Ci się specjalne sprzęty kuchenne – urządzenie do gotowania na parze, robot lub bledner, a najlepiej parowar i bledner w jednym, taki jak SCF870. Możesz w nim najpierw ugotować na parze owoce, warzywa, rybę lub mięso, a następnie podnieść i obrócić do góry dnem dzbanek, aby zmiksować całą zawartość bez przenoszenia do innego urządzenia. Niezależnie od sposobu przygotowywania posiłków, ważny jest też sposób ich podawania i tutaj kluczowa jest łyżeczka. Możesz oczywiście wykorzystać zwykłą łyżeczkę do herbaty, ale zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup specjalnej łyżeczki dla niemowląt, np. Philips Avent SCF710, która jest delikatna dla dziąseł maluszka. Najlepiej sprawdzi się zestaw przynajmniej dwóch łyżeczek - dzięki temu będziesz mogła np. jedną łyżeczkę dać do zapoznania dziecku, a drugą go karmić.
 

Co jednak jeśli mimo Twoich starań, malec grymasi przy stole? Przede wszystkim nie powinnaś mu wciskać jedzenia na siłę czy podawać je ukradkiem do bajki, by nawet nie zauważył, że je zjada. Staraj się raczej podawać mu posiłki w ładny sposób - niech będą kolorowe, w ciekawym kształcie, który go zainteresuje. Pozwól też dotknąć malcowi jedzenia, a nawet jeść rączkami, jeśli już ma na to ochotę. Gdy Twoje dziecko jest większe, możesz spróbować przygotować jedzenie wspólnie z nim i dać mu jeszcze większe pole do eksperymentów.

A jak ułatwić sobie sprzątanie po próbach jedzenia i eksperymentach z nowymi potrawami? Nieodzownym pomocnikiem każdej mamy jest w tym okresie śliniaczek, dzięki któremu nie będziesz musiała za każdym razem przebierać malca. Wypróbuj śliniaczek Philips Avent SCF736 z wygodną kieszonką na okruchy. Taki śliniaczek jest bardzo praktyczny, bo nie tylko chroni ubranko dziecka przed zalaniem i ubrudzeniem, ale też zapewnia, że pokarm nie spadnie na stół czy podłogę, a to oznacza mniej sprzątania dla Ciebie. Śliniaczek łatwo jest umyć, ma niewielkie wymiary, więc wygodnie się go przechowuje i zabiera w podróż. Wykonany jest z miękkiego materiału wygodnego dla dziecka i niezawierającego Bisfenolu A. Śliniaczki są dostępne w 3 kolorach do wyboru.

Rekomendowane ceny produktów Philips Avent wynoszą:

Łyżeczki z miękką końcówką SCF710/00 (2 sztuki) - 25 pln
Parowar i bledner SCF870/22 - 657 pln
Śliniaczki SCF736/00 - 36 pln

 

Zdjęcia do pobrania

powrót