20 listopada. Dzień Praw Dziecka
Już 20 listopada po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka oraz minister edukacji zachęcają, by w przedszkolach i szkołach w tym dniu nauczyciele zainicjowali zabawy i dyskusje, nawiązujące do tematyki praw dziecka.
Tego dnia przypada również 25. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Warto pamiętać, że Polska była inicjatorem uchwalenia tej Konwencji, która jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.
We wspólnym liście minister edukacji oraz Rzecznik Praw Dziecka piszą, że mają nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać.
Konwencja stanowi, że:
- dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
- dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
- rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
- państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.
Z tych założeń wynikają prawa cywilne (np. prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi), prawa socjalne (np. prawo do zabezpieczenia socjalnego), prawa kulturalne (w tym prawo do nauki) i prawa polityczne (prawo do zrzeszania się).
Zdjęcia do pobrania
Fotolia 6543...
114 KB