Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co może być pomocne w ustaleniu płodnych dni?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Uważam, że ustalanie płodnych dni i ścisłe przestrzeganie współżycia tylko wtedy, niepotrzebnie ogranicza aktywność seksualną. Tak naprawdę to niewiele daje wyznaczanie przez pacjentkę samodzielnie okresów płodności i narzucenie sobie tylko wtedy współżycia z partnerem. Ustalanie płodnych dni tylko wtedy ma sens, jeśli robimy to z lekarzem i jest potrzebne, kiedy przynajmniej po roku regularnego współżycia nie ma oczekiwanej i chcianej ciąży.

 

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Fot. archiwum prywatne

Prof. dr hab. med. Marian Szamatowicz

Lekarz ustala płodne dni po to, żeby sprawdzić, czy jajniki pracują poprawnie. Powszechnie mówi się, że jest to ocena zdolności do jajeczkowania. O płodnych dniach świadczy też fizjologia kobiety, np. zwiększona ilość wydzieliny w pochwie w środku cyklu lub ból dolnej części brzucha, który kobieta odczuwa przy pękaniu pęcherzyka.

Kobieta też może kontrolować swoje płodne dni przez codzienne pomiary porannej ciepłoty ciała – jej spadek w środku cyklu jest oznaką jajeczkowania, a wzrost w drugiej połowie cyklu przemawia za funkcją ciałka żółtego. Ale ten sposób jest bardzo uciążliwy.

Pomocne mogą być także testy owulacyjne, za pomocą których kobieta może sama określić rozpoczęcie owulacji. Płodny okres trwa przez około 36 godzin od pozytywnego wyniku testu i w tym czasie wzrasta szansa na zajście w ciążę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Kokoszka88 | 12-02-2019 13:02:07

    Ja do wyznaczania dni płodnych wykorzystuje komputer cyklu myway, który robi to bardzo precyzyjnie. Stosuje go już od kilku lat. Kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj