Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fotelik samochodowy

Tyłem do kierunku jazdy

Na liście sprzętów kupowanych dla mającego przyjść na świat maleństwa fotelik samochodowy wpisałabym w rubryce pilne. Już pierwsza podróż noworodka – ze szpitala do domu – powinna odbyć się w foteliku.

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

fot. iStockphoto

Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy

Przepisy dopuszczają jeszcze przewożenie malucha w twardej gondoli, przyczepionej pasami do siedzenia.
Przewożenie dziecka w inny sposób jest, zgodnie z kodeksem drogowym karane, na uwadze trzeba mieć bezpieczeństwo małego podróżnika.

 

Tylko nowy

Fotelik musi być dostosowany do wieku, a raczej do wagi dziecka. Początkowe są zwykle przeznaczone dla dzieci o wadze od 0 do 9 lub 13 kg i wystarczą na około rok. Ich dodatkową zaletą jest to, że większość można wpinać do stelaża wózka, podróż nie wymaga więc wielu przesiadek. Jeśli chodzi o większe foteliki – są do wyboru albo na kolejny etap (do 24 kg), albo od razu takie, które wystarczą nawet na kilka lat, dopóki dziecko nie dorośnie do korzystania ze specjalnej podkładki i dorosłych pasów bezpieczeństwa.
Kupując fotelik radzę wybierać nowy. Nigdy nie ma bowiem pewności, czy używany fotelik nie jest powypadkowy, a to dyskwalifikuje go zupełnie. Jeśli z różnych względów zdecydujemy się jednak na odkupienie fotelika, to tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nie ma na koncie żadnej wypadkowej historii.

 

Atesty

Chodzi nie tylko o to, by sprzęt był dopuszczony do użytku dla dzieci, ale by zapewniał im maksymalne bezpieczeństwo. Modele renomowanych firm biorą udział w specjalnych badaniach i próbach, na podstawie których ocenia się ich niezawodność podczas kolizji czy wypadku.
Najmłodsze dzieci najlepiej, żeby miały fotelik zamontowany tyłem do kierunku jazdy. To najbezpieczniejsze ustawienie fotelika. W samochodzie wyposażonym w poduszki powietrzne nie wolno montować fotelika z dzieckiem na tych siedzeniach, gdzie jest poduszka, chyba, że można ją wyłączyć. Dziecko w foteliku zawsze musi być prawidłowo przypięte pasami. Najlepiej pięciopunktowymi, które zabezpieczają ramiona oraz biodra dziecka i zapinane są na brzuchu. Podczas podróży dziecko trzeba widzieć, jeśli więc jedzie tylko z jedną osobą – mamą lub tatą – dorosły powinien widzieć je w dodatkowym lusterku.
Jazda autem to dla większości dzieci frajda, młodsze przeważnie szybko zasypiają, starsze podziwiają widoki. Najważniejsze, by nic im nie groziło nawet podczas nagłych manewrów.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: iskierka81.

Komentarze

  • Klaraa | 10-08-2016 09:32:40

    certyfikaty rzeczywiście sa główym aspektem wybory fotelika, ja również patrze na budowę czy jest lekka czy masywna, mój cabrio należy do tych lekkich
  • Dagma3 | 27-06-2018 21:56:01

    Zawsze mieliśmy problem jak pomieścić naszą trojkę dzieciaczków w jednym aucie. Jedynym plusem jest to, że dzieci rosną i z czasem ten problem przestał istnieć. dziś dzięki Smart Kid Belt nasza trójka jeździ komfortowo na tylnej kanapie no i bezpiecznie. Urządzenie to posiada atesty i ma znakomite opinie po przeprowadzonych crash testach.
  • Czolko | 28-06-2018 12:04:04

    Wybierając fotelik nie można się sugerować jakimiś atestami i jakimiś crash testami tylko konkretnie testami ADAC a najlepiej szwedzkim Test Plusem i dziecko wozić tyłem do 18 kg. Dla starszego dziecka mam fotelik Babysafe Akita i nieprawdą jest że fotelik RWF z testami musi kosztować majątek, bo ja płaciłam tylko 850 zł.
  • agaciatko | 19-08-2018 02:26:30

    Zawsze mieliśmy problem jak pomieścić naszą trojkę dzieciaczków w jednym aucie. Jedynym plusem jest to, że dzieci rosną i z czasem ten problem przestał istnieć. dziś dzięki Smart Kid Belt nasza trójka jeździ komfortowo na tylnej kanapie no i bezpiecznie. Urządzenie to posiada atesty i ma znakomite opinie po przeprowadzonych crash testach. Tez korzystamy ze smart kid belt - wprawdzie w moim sa...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

I w Polsce dzieci mogą znaleźć się w krainie Indian.

Wypady do krain westernu

Zatańczyć indiański taniec przy ognisku, założyć gwiazdę szeryfa i dumnie wkroczyć do saloonu, zarzucić lasso na dzikiego mustanga – marzenie wielu dzieci, by choć raz poczuć się jak na Dzikim Zachodzie łatwo ziścić.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj