ocena:

6 miesiąc ciąży - rozwój dziecka

To ostatni miesiąc drugiego trymestru. Dziecko pod koniec szóstego miesiąca ciąży ma już 35 cm i waży nawet 700 gramów. Dzieci urodzone pod koniec szóstego miesiąca ciąży – a więc w 27 tygodniu, mają duże szanse na przeżycie, choć lekarze nie mogą dać gwarancji na to, że dziecko będzie w pełni zdrowe.

szósty miesiąc ciąży Lekarzom udaje się też coraz częściej z dobrym skutkiem ratować życie i zdrowie dzieci urodzonych również we wcześniejszych tygodniach szóstego miesiąca ciąży.

Szósty miesiąc ciąży. Rozwój dziecka

W szóstym miesiącu ciąży dojrzewają narządy wewnętrzne dziecka. Płuca zaczynają wytwarzać surfaktant, substancję która pomoże po urodzeniu rozprężyć płuca i nabrać oddechu. Ale do tego, by dziecko mogło samodzielnie oddychać jeszcze daleka droga – płuca są gotowe do samodzielnej pracy dopiero po zakończonym 36. tygodniu ciąży.

W szóstym miesiącu ciąży dziecko magazynuje substancje potrzebne po urodzeniu: wapń, żelazo, białka. To czas, kiedy intensywnie pobiera te składniki z dostarczanego mu pokarmu, a jeśli ich brakuje – z organizmu mamy. Dlatego pod koniec drugiego trymestru łatwo o pogorszenie się wyników badań krwi, duży ubytek zwłaszcza żelaza – lekarz przypomina kobiecie o konieczności spożywania bogatych w składniki odżywcze pokarmów, czasami zaleca też suplementację.

W szóstym miesiącu kończy się wzrost liczby komórek i zwojów nerwowych, mózg dziecka pod koniec 6 miesiąca ciąży to niemal mózg donoszonego noworodka. Uwaga! Kobieta w ciąży w ogóle nie powinna się stresować, ale teraz unikanie sytuacji stresujących jest szczególnie ważne – stres matki zakłóca proces tworzenia się połączeń między komórkami mózgu, a to grozi pojawieniem się u dziecka (oczywiście w przyszłości) zaburzeń o podłożu psychicznym.

Szósty miesiąc to również czas, kiedy kobieta odczuwa intensywnie i często ruchy dziecka – z jednej strony jest ono ciągle nieduże, więc ma sporo miejsca na aktywne kopanie, z drugiej – jest już naprawdę silne. Dziecko oczywiście sporo śpi, ale kiedy nie śpi – jest naprawdę ruchliwe. W dzień, gdy mama jest aktywna, dziecko większość czasu przesypia. Wtedy, gdy mama się kładzie lub odpoczywa – dziecko zaczyna dokazywać. Kopnięcia w nocy są już na tyle silne, że mogą zakłócać sen kobiety, co obok konieczności odwiedzania toalety i problemów ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania nie ułatwia efektywnego wypoczynku.

Szósty miesiąc ciąży. Dolegliwości

Końcówka drugiego trymestru to powrót huśtawki nastrojów. Oczywiście – to wina hormonów, ale też pojawiających się różnych lęków związanych z najbliższą przyszłością. Do kobiety dociera, że za kilkanaście tygodni nieuchronnie czeka ją poród (spora część kobiet się porodu po prostu boi). Kobieta obawia się też tego, że w końcówce ciąży będzie nieatrakcyjna, co może odbić się na jej związku. Duża część niepokojów dotyczy dziecka – czy urodzi się w terminie, czy będzie zdrowe, czy nie ujawnią się jakieś niezauważone przez lekarza wady.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia – dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy zarówno poród jak i pierwsze tygodnie opieki nad dzieckiem to kwestie zupełnie nieznane, szkoła rodzenia pozwoli je oswoić.

Na obniżenie samopoczucia może mieć wpływ również niedotlenienie – macica w tym okresie ciąży zaczyna intensywnie uciskać przeponę, więc oddech kobiety staje się znacząco płytszy.

W szóstym miesiącu ciąży kobietom zwykle dokuczają też niewielkie obrzęki – stóp i dłoni. To normalny objaw, jeśli obrzęki nie są duże i nie pojawiają się gwałtownie, nie ma powodów do niepokoju.

Niektóre ciężarne narzekają na popękane naczynka krwionośne.

Szósty miesiąc ciąży to również narastające problemy z zaparciami. Warto na czczo pić przegotowaną wodę, dieta powinna obfitować w surowe warzywa i owoce. Inne przypadłości to narastające bóle kręgosłupa. U kobiet, które są aktywne i dbają o formę, mogą się one pojawić znacznie później, ale dla kobiet unikających aktywności fizycznej już w szóstym miesiącu powiększony brzuszek staje się dla kręgosłupa dużym wyzwaniem. Jeśli pojawiają się bóle brzucha, zwłaszcza regularnie, nie można odwlekać konsultacji z lekarzem.

Oceń artykuł:

Oblicz swój tydzień ciąży

Tygodnie ciąży

  • Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

    Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy...

    czytaj

  • Dwudziesty drugi tydzień ciąży

    Twoje dziecko ma już rzęsy. Jego skóra przestaje być przezroczysta. Wątroba produkuje bilirubinę. Powstają też białe krwinki – ważna broń w walce z infekcjami. Ale najważniejszym obrońcą swojego dziecka jesteś ty. Musisz kontrolować swoje zdrowie. Leki w ciąży Najmniejsza...

    czytaj

  • Dwudziesty trzeci tydzień ciąży

    Maluch przypomina już noworodka – choć jest zaledwie jego miniaturką. Waży ok. 450 gram, gdyby wyprostował nóżki, może mieć 30 cm długości. Dolegliwości w ciąży Mogą zacząć dokuczać ci obrzęki. Dopóki są niewielkie – i co ważniejsze, jeśli pojawiają się po południu i...

    czytaj

  • Dwudziesty czwarty tydzień ciąży

    600 gramowy maluch wierci się, kopie, rozpycha, fika koziołki – czasem masz wrażenie, że w twoim brzuchu próbuje uprawiać jogging, a ono „tylko” ćwiczy wszystkie mięśnie. Nie możesz pewnie uwierzyć, że zaledwie 3, 4 tygodnie wcześniej poczułaś pierwsze ruchy. Zapamiętaj,...

    czytaj

Ostatnio komentowane

Warto zobaczyć

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj