Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

USG w ciąży: zwykłe, 3D, 4D

Kiedy pierwsze badanie? Jak często można wykonywać USG?

Badania USG nie tylko pozwalają sprawdzić płeć twojego nienarodzonego dziecka, ale przede wszystkim zwiększają szansę na urodzenie dziecka zdrowego. W czasie ciąży będziesz miała co najmniej trzy badania USG (ultrasonograficzne).

Badania USG nie bolą!

Fot. iStockphoto

Badania USG nie bolą!

Kiedy pierwsze badanie USG

Pierwsze (dopochwowe) badanie USG robi się zwykle między 8. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz określa, który to tydzień ciąży i czy ciąża jest pojedyncza. Lekarz poda ci też przewidywany termin porodu. W 12. tygodniu można już wykluczyć niektóre wady genetyczne i rozwojowe, dzięki zmierzeniu grubości fałdu karkowego dziecka.

Drugie USG, tzw. połówkowe – przez brzuch - robi się między 18. a 24. tygodniem ciąży (dokładny termin ustala lekarz). Lekarz sprawdza, jak rozwijają się narządy wewnętrzne (m.in. serce, nerki), a także rączki, nóżki. Zobaczysz całkiem wyraźnie swoje dziecko. Będziesz mogła nawet policzyć paluszki u rąk i stóp. Wtedy też można z dużym prawdopodobieństwem określić, czy masz dziewczynkę czy chłopca. W tym okresie lekarz ogląda czaszkę dziecka, jego kręgosłup oraz serce, żeby wykluczyć wady wrodzone. Ich wczesne wykrycie jest dlatego takie ważne, bo niektóre z nich mogą być leczone w łonie matki.

Trzecie USG robi się między 28. a 32. tygodniem ciąży. Lekarz ocenia wtedy stan łożyska, ilość wód płodowych, potrafi podać przybliżoną wagę dziecka (i prognozowaną na datę porodu) oraz ułożenie dziecka. Widać, czy dziecko jest ułożone prawidłowo, czyli główką w dół, czy też odwrócone jest pupą.

Jak często wykonuje się USG w ciąży? Badania są bezpieczne dla dziecka i po pierwszym trymestrze mogą być wykonywane nawet podczas każdej wizyty, jeśli jest taka konieczność. Ale na pewno, w przypadku zdrowej ciąży, trzy badania USG zupełnie wystarczą.

 

USG 3D. A może 4D?

Jeśli rodzicom nie dość widoku maluszka pływającego w wodach płodowych, to współczesna technika może zafundować im świetną zabawę. Jest to USG 3D lub jeszcze nowocześniejsze (i droższe) USG 4D, które pozwala na oglądanie trójwymiarowego obrazu w ruchu, z waszym dzieckiem w roli głównej.

Z medycznego punktu widzenia, takie USG nie jest konieczne, ale sprawia niewątpliwie wielką przyjemność rodzicom. Widać na nim nie tylko zarys maluszka (jak na zwykłym USG), ale też jego usta, miny, jak otwiera oczy czy wkłada paluszek do buzi. Tyle, że nagranie na płytę DVD takiego filmiku kosztuje przynajmniej 200 złotych.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    lek. med. Dariusz Pietrasik

    specjalista położnictwa i ginekologii , diagnostyki prenatalnej ,USG , perinatologii

    i ciąż wysokiego ryzyka Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

     

    Czy badania USG są bezpieczne dla dziecka? Czym najczęściej niepokoją się rodzice? Skąd biorą się pomyłki na przykład w sprawie wagi?

    Badania USG są bezpieczne, ale jeśli nie ma wskazań lekarskich, to powinno się ich unikać do 11. tygodnia ciąży, zwłaszcza badania dopplerowskiego, dzięki któremu słyszymy bicie serca dziecka, żeby nie narażać dziecka na dawkę silnej energii wytwarzanej przez ultradźwięki. Istnieje bowiem ryzyko przekroczenia dawki ultradźwięków uznawanej za bezpieczną dla płodu. Dlatego badanie USG, zwłaszcza dopplerowskie, nie powinno być wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży bez wskazania medycznego.Takim wskazaniem może być na przykład plamienie, wcześniejsze poronienia, podejrzenie ciąży mnogiej albo zły stan psychiczny pacjentki, która wyjątkowo mocno niepokoi się, czy z ciążą wszystko w porządku.

    Kobiety, które przychodzą na USG najczęściej pytają o to, czy ciąża jest żywa, czy dziecko jest zdrowe i nie ma wad. Na pytanie czy jest zdrowe nie mogę jednak jednoznacznie odpowiedzieć twierdząco. Mogę co najwyżej stwierdzić, że nie widzę żadnych symptomów i znaków wskazujących na jakieś nieprawidłowości.

    Jeśli chodzi o pomyłki związane z podaniem orientacyjnej wagi dziecka na podstawie pomiarów dokonanych podczas badania USG, więcej ich jest przy badaniach ciąży zaawansowanej. Pomiar robi się jakby przez ścianę czy lustro, na odległość i wykorzystuje się przeliczniki z tabel, podające statystyczne wyniki. Pod uwagę bierze się obwód brzuszka, obwód głowy i długość kości udowej. Ale to są tylko dostępne dla mnie parametry kostne, a przecież nie tylko one decydują o masie dziecka, do której wlicza się także tkankę tłuszczową i tkankę mięśniową, a o nich nie dowiemy się z tego badania. W każdy taki pomiar z reguły wlicza się około 10 proc. błędu.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-01-2015 23:05:56

    Naoglądałam się "Porodówki" i o dziwo tam zagranicą nawet zwykłe USG robi sie rzadko, a u nas na każdej wizycie.
  • wojtaszek | 03-02-2015 21:25:42

    Pewnie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będzie można z pełną świadomością powiedzieć że USG robione kilka, kilkanascie razy w ciąży nie szkodzi lub szkodzi. Myślę że należy się badać wykorzystując najnowoczesniejsze metody badań ale trzeba zachować przy tym umiar.
  • Modzelka8 | 16-02-2015 14:33:58

    Ja pierwsze USG miałam w szóstym tygodniu. Każde kolejne wykonywałam co 4 tygodnie, tak jak miałam wizyty. Myślę, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo to nie powinno się robić dodatkowych badań. Niby zwykłe badanie ale zawsze może nieść za sobą jakieś niebezpieczeństwo. Poza tym niech maluszek sobie spokojnie rośnie w brzuszku, po co co chwila do niego zaglądać
  • KlaudiaZalewska | 29-05-2015 16:58:30

    też uważam, że badania powinny być wykonywane zgodnie ze wskazaniem medycznym. najbardziej dziwią mnie opinie mówiące że USG jest szkodliwe - badania nie wykazały aby USG miały zły wpływ na rozwój dziecka, a przecież badanie to pozwala chociażby na na większy spokój że maluch dobrze się rozwija. Polecam artykuł, warto go przeczytać

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wady genetyczne, USG, termin porodu, ginekolog, ciężarna

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj