-
dr Marzena Dębska
Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w WarszawieZarodek znów podwoił swoją wielkość. Ma 8-10 mm. Można już zauważyć zarys twarzy małego człowieka – zaczątki oczu, nosa i ust. Tworzą się też zalążki nerwów wzrokowych. Rączki i nóżki wydłużają się, na ich końcach pojawiają się zaczątki stóp i dłoni (na tym etapie będą przypominać płetwy).
Możesz odczuwać nudności. Rano, po południu – a czasem nawet cały dzień. Dobra wiadomość – powinny się skończyć za około pięć tygodni. I jeszcze lepsza – ta dolegliwość to dobry objaw. Ciąża rozwija się prawidłowo. Oczywiście – jeśli wymioty są bardzo gwałtowne, towarzyszą nawet próbom wypicia szklanki wody, wówczas powinnaś się skonsultować z lekarzem, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Ale umiarkowane nudności i poranne wymioty to absolutna norma!
Niektóre kobiety nie tolerują w pierwszych miesiącach ciąży intensywnych zapachów (czasami nawet ten objaw towarzyszy im niemal przez całą ciążę). Innym typowym objawem jest niechęć do pokarmów, które wcześniej jadło się z apetytem.
Nie masz jeszcze ciążowego brzuszka (będziesz musiała na niego poczekać jeszcze kilkanaście tygodni), ale możesz mieć problem z dopięciem spodni, spódnicy czy naciągnięciem rajstop. Macica wprawdzie trochę się powiększyła, ale zwiększenie obwodu talii na tym etapie wynika głównie ze wzdęcia brzucha.
Nudności to dobry objaw
Przygotowania do wielkich zmian
Może to zabrzmi śmiesznie, ale właśnie dochodzi do mnie, że ciąża skończy się przecież urodzeniem dziecka. W moim życiu wiele się zmieni. Praca – muszę powiedzieć szefowi, żeby poszukał kogoś na zastępstwo i w ogóle o ciąży powiedzieć, żeby nie był zdziwiony, jeśli okaże się, że muszę pójść na zwolnienie lekarskie.
Na razie fizycznie czuję się super, uskrzydlona wręcz i rozpromieniona, więc mój stan nie przeszkadza mi normalnie pracować. Gorzej zdaje się mają te kobiety, które pracują w szkodliwych warunkach lub w otoczeniu dużej ilości ludzi – szkoły, sklepy… Byłam u lekarza. Zrobił USG i potwierdził ciążę. Mówił jakoś obojętnie – jest pęcherzyk, pojedynczy. I nic więcej, a ja jakoś nie miałam w głowie tych wszystkich pytań, które codziennie w myślach sobie zadaję. Zerknął na badanie krwi i moczu, zlecił kolejne, kazał przyjść za miesiąc. Nawet karty ciąży nie założył. Dla niego to tylko kolejna ciąża pacjentki, a dla mnie to przecież najważniejsza ciąża na świecie.
Rozwój zarodka. W 7. tygodniu rozwijają się ważne dla życia narządy wewnętrzne. To również początek wykształcania się kończyn – na początku kształtują się kończyny górne, następnie dolne. To również czas, kiedy kształtów nabiera głowa – wykształcają się wargi i zawiązek języka, otwierają się przewody nosowe, rozwijają się uszy, oddzielają się od siebie drogi moczowo-płciowe i przewód pokarmowy. To tylko niektóre zmiany, które zachodzą w zarodku w ciągu zaledwie kilku dni!
Pod koniec siódmego tygodnia ciąży wielkość pęcherzyka ciążowego to ok. 2,5 cm, natomiast wielkość zarodka to nawet 1,2 cm.
7. tydzień ciąży to również czas rozwoju łożyska, które już wkrótce będzie odpowiedzialne za odżywianie płodu.
Objawy ciąży. Między 7. a 8. tygodniem duża część kobiet zauważa u siebie lekko wystający brzuszek (poniżej linii pępka). To efekt powolnego powiększania się macicy. Skutek? Dopasowana bielizna czy rajstopy nagle stają się za ciasne, kobieta może też mieć problem z zapięciem dopasowanych spodni czy spódnicy. Brzuszka ciążowego jeszcze nie widać, ale już daje o sobie znać.
Do objawów ciąży, takich jak poranne ciążowe nudności czy powiększone piersi, bóle podbrzusza i zmęczenie dochodzi (czasem również przed siódmym tygodniem) konieczność bardzo częstego odwiedzania toalety. Praca nerek na tym etapie ciąży jest tak intensywna, że wizyty w toalecie co pół godziny (a czasami nawet częściej) nie należą do rzadkości. Ale uwaga – jeśli oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie czy ból, koniecznie trzeba odwiedzić lekarza. Jeśli doszło do zapalenia dróg moczowych, lekarz musi zlecić antybiotykoterapię. Pamiętaj, że nieleczony stan zapalny jest bardziej niebezpieczny dla dziecka niż nieleczona (lub źle leczona) infekcja.
Kobiety, które uskarżają się na nudności (zwłaszcza te nieustępujące po poranku) narzekają też w 7. tygodniu ciąży na jeszcze jedną przypadłość – intensywne wydzielanie śliny. To również efekt działania hormonów. Warto pamiętać o tym, by częściej myć zęby – nadprodukcja śliny może skutkować infekcją w jamie ustnej, a to niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Poronienie. 7 tydzień ciąży to moment weryfikacji, czy ciąża się rozwija, czy też obumarła na bardzo wczesnym etapie. Jeśli na tym etapie ciąży pęcherzyk ciążowy nie zawiera zarodka i ciałka żółtego, lekarz przekazuje pacjentce informację o pustym jaju płodowym albo ciąży bezzarodkowej. Paradoksalnie poronienie nie musi nastąpić od razu, zaś sam pęcherzyk ciążowy może jeszcze rosnąć.
Jesteś w ciąży? To już 7. tydzień? Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam
Komentarze
Kolejne tygodnie ciąży
-
Ósmy tydzień ciąży
Zarodek może mieć nawet 2 cm długości. Zaczynają się mu wykształcać powieki. Już niedługo twoje dziecko nie będzie zarodkiem, tylko płodem. Zaczyna się tworzyć układ szkieletowy – na tym etapie chrzęstny, ale lada chwila rozpocznie się proces kostnienia – i potrwa prawie... -
Dziewiąty tydzień ciąży
Twoje dziecko jest już „duże” – ma 3 cm! Do tej pory nie można było mówić o płci maluszka, ale w tym tygodniu już sytuacja się wyjaśnia. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek – jajeczka. Na razie jednak narządy płciowe wyglądają tak samo.... -
Dziesiąty tydzień ciąży
To już nie zarodek, tylko płód – bardziej dojrzały, odporny na zewnętrzne czynniki. Dziecku w dużo mniejszym stopniu niż w pierwszych tygodniach zagrażają zażywane przez ciebie leki, czy twoje infekcje. Ale oczywiście – żadnej nie możesz lekceważyć, na żadnym etapie ciąży!...
Oblicz swój tydzień ciąży
Warto zobaczyć
Polecamy
Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci
Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?
Krwawienie i plamienie w ciąży
Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza
Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...
- Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?
- Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka
- Reżim przedszkolny pokonany
- Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka
- Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?
- Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?
- Zapalenie spojówek u dziecka
- Z poduszką czy bez niej?
- Czy możliwe jest powiększenie piersi bez użycia skalpela?
- Wybierz dogodny dla siebie poród
- Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura
- Zjazd Wrześniątek 2007 - najmłodszej grupy internetowych kumpli
- Osiem typów przedszkoli
- Pierwsza miłość
- Zespół Downa
- ADHD: przyczyny i leczenie dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)
Przebieg ciąży
W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić...
Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z...
Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?
Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
alka88 | 18-01-2013 10:12:40
noga321 | 30-04-2013 12:53:24
tygrysek34 | 28-03-2014 08:52:24
Alexsandra | 03-06-2015 08:59:05