39. tydzień ciąży

Zdaniem Eksperta

  Seks i spacery na "wywołanie" porodu

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu).

  Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem – ruch - to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu. Inny, znany od tysiącleci, nazywany po staropolsku „docynkiem” – to seks.

  Już nie przybierasz na wadze, również twoje dziecko nie rośnie już intensywnie. Oboje czekacie na moment porodu.

Zdaniem Mamy

Trudy ostatnich dni, radość oczekiwania

39 tydzień ciąży. Nie zaniedbuj spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlen). Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem: ruch to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu.

Fot. Archiwum

39 tydzień ciąży. Nie zaniedbuj spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlen). Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem: ruch to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu.

Ja już mam synka po właściwej stronie brzucha, ale moje koleżanki z wrześniowymi terminami porodu ciągle są „brzuchate”. Trudne są te ostatnie dni ciąży, brzuch, zwykle już nieco obniżony pozwala co prawda wziąć głębszy oddech, ale i tak ciężko go już dźwigać. Leżenie z nogami wyżej położonymi to pozycja, jaka kobiecie w tych dniach najbardziej odpowiada. Napinanie się brzucha, świadczące o skurczach macicy – ciągle jeszcze przepowiadających i ból dolnego odcinka kręgosłupa to normalne w tym czasie dolegliwości. Maluszek w brzuchu ma już niewiele miejsca, więc nie rusza się już tak gwałtownie, raczej wypina się i przeciąga. Lekkostrawna dieta zapobiega zaparciom, a to z kolei pozwala uniknąć bolesnych hemoroidów, będących dość powszechnym towarzyszem końcówki ciąży.
Wszystko przygotowane, ale niecierpliwiąca się mama jeszcze wiele razy przekłada malutkie ciuszki i sprawdza, czy wyprawka na pewno skompletowana. Torba do szpitala spakowana czeka na pierwsze sygnały nadchodzącego porodu. Rodzina się niepokoi, dzwonią bliscy, znajomi i wszyscy pytają o to samo – czy to już…

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Komentarze

 • Iwonal76 | 23-11-2011 08:07:07

  Dziś jest środa a na poniedziałek mamy termin.Moja kruszynka rozciąga się i rozpycha jak tylko może.Przy rozciąganiu się mojego aniołka boli dół brzucha i krocze jakby wkładała piąstki w szyjkę aby...
 • ewaoleksiak | 25-04-2012 17:27:33

  zgaga,bol plecow to koszmarne uczucia ale juz nie moge sie doczekac swojej kruszynki
 • zwami | 31-08-2012 13:42:20

  Za 3 dni mam termin! Mam nadzieję,że lada chwila synek będzie z namiAle jestem niecierpliwa, bo już nie mogę się doczekać!!!

Kolejne tygodnie ciąży

 • Czterdziesty tydzień ciąży

  Patrzysz na swój wielki brzuch i obawiasz się, że jeszcze będziesz musiała dwa tygodnie czekać na rozwiązanie, że ono nie nastąpi w sposób naturalny, że wreszcie w szpitalu podłączą cię do kroplówki, podadzą oksytocynę, albo zrobią od razu cesarskie cięcie, bo przecież ty...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto przeczytać

 • Rozmowa z prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ginekologiem położnikiem

  W jakim wieku robi się badania prenatalne? Czy nadmiar kwasu foliowego może zaszkodzić dziecku? Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze zagraża ciąży? Na tematy związane ze zdrowiem kobiety, staraniami o dziecko i ciążą rozmawialiśmy na czacie z naszym ekspertem, prof. dr. hab. med. Romualdem Dębskim, ordynatorem oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

  czytaj

 • Zdrowie w ciąży

  To czy w jakiś szczególny, indywidualny sposób będziesz musiała zadbać o swoje zdrowie, powie ci lekarz podczas pierwszej wizyty, kiedy potwierdzi, że jesteś w ciąży. Będziecie się spotykać (aż do terminu porodu) raz w miesiącu, a ty za każdym razem będziesz musiała mieć aktualne badania krwi i moczu.

  czytaj

 • Przygotowania do powitania – nowa funkcjonalność na portalu eBobas.pl

  Osobisty Interaktywny Kalendarz Ciąży to miejsce pozwalające na prowadzenie intymnych, osobistych wpisów – widocznych wyłącznie dla właściciela konta. Ale przecież w czasie ciąży nie brakuje powodów, by chwalić się przygotowaniami na powitanie maluszka. Dlatego Osobisty Interaktywny Kalendarz Ciąży właśnie wzbogaciliśmy o nową sekcję „Przygotowania do powitania”.

  czytaj

Warto zobaczyć

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!