39. tydzień ciąży

Zdaniem Eksperta

  Seks i spacery na "wywołanie" porodu

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu).

  Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem – ruch - to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu. Inny, znany od tysiącleci, nazywany po staropolsku „docynkiem” – to seks.

  Już nie przybierasz na wadze, również twoje dziecko nie rośnie już intensywnie. Oboje czekacie na moment porodu.

Zdaniem Mamy

Trudy ostatnich dni, radość oczekiwania

39 tydzień ciąży. Nie zaniedbuj spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlen). Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem: ruch to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu.

Fot. Archiwum

39 tydzień ciąży. Nie zaniedbuj spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlen). Dla ciebie spacer też może okazać się błogosławieństwem: ruch to jeden z najlepszych „wywoływaczy” porodu.

Ja już mam synka po właściwej stronie brzucha, ale moje koleżanki z wrześniowymi terminami porodu ciągle są „brzuchate”. Trudne są te ostatnie dni ciąży, brzuch, zwykle już nieco obniżony pozwala co prawda wziąć głębszy oddech, ale i tak ciężko go już dźwigać. Leżenie z nogami wyżej położonymi to pozycja, jaka kobiecie w tych dniach najbardziej odpowiada. Napinanie się brzucha, świadczące o skurczach macicy – ciągle jeszcze przepowiadających i ból dolnego odcinka kręgosłupa to normalne w tym czasie dolegliwości. Maluszek w brzuchu ma już niewiele miejsca, więc nie rusza się już tak gwałtownie, raczej wypina się i przeciąga. Lekkostrawna dieta zapobiega zaparciom, a to z kolei pozwala uniknąć bolesnych hemoroidów, będących dość powszechnym towarzyszem końcówki ciąży.
Wszystko przygotowane, ale niecierpliwiąca się mama jeszcze wiele razy przekłada malutkie ciuszki i sprawdza, czy wyprawka na pewno skompletowana. Torba do szpitala spakowana czeka na pierwsze sygnały nadchodzącego porodu. Rodzina się niepokoi, dzwonią bliscy, znajomi i wszyscy pytają o to samo – czy to już…

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Komentarze

 • Iwonal76 | 23-11-2011 08:07:07

  Dziś jest środa a na poniedziałek mamy termin.Moja kruszynka rozciąga się i rozpycha jak tylko może.Przy rozciąganiu się mojego aniołka boli dół brzucha i krocze jakby wkładała piąstki w szyjkę aby...
 • ewaoleksiak | 25-04-2012 17:27:33

  zgaga,bol plecow to koszmarne uczucia ale juz nie moge sie doczekac swojej kruszynki
 • zwami | 31-08-2012 13:42:20

  Za 3 dni mam termin! Mam nadzieję,że lada chwila synek będzie z namiAle jestem niecierpliwa, bo już nie mogę się doczekać!!!

Kolejne tygodnie ciąży

 • Czterdziesty tydzień ciąży

  Patrzysz na swój wielki brzuch i obawiasz się, że jeszcze będziesz musiała dwa tygodnie czekać na rozwiązanie, że ono nie nastąpi w sposób naturalny, że wreszcie w szpitalu podłączą cię do kroplówki, podadzą oksytocynę, albo zrobią od razu cesarskie cięcie, bo przecież ty...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto przeczytać

 • Ciąża i zabobony z nią związane

  Nie noś korali! Nie przechodź pod kablami! Nie strój się! To tylko nieliczne z dziesiątek zakazów związanych z przesądami i zabobonami, które od lat krążą wśród kobiet w ciąży. Czy nie przestrzeganie tych reguł rzeczywiście może zaszkodzić dziecku? Lekarze twierdzą, że absolutnie nie. - Żaden z przesądów nie ma bowiem jakiegokolwiek medycznego uzasadnienia.

  czytaj

 • Ranking pieluch

  Ostatni porównawczy test jednorazowych pieluszek przeprowadzony przez Federację Konsumentów był krzepiący: wszystkie pieluszki badane przez ekspertów zyskały miano bezpiecznych.

  czytaj

 • Ciążowe lęki kobiet i mężczyzn

  Nie tylko u kobiety w ciąży, ale i u jej partnera pojawia się w tym czasie wiele lęków. Zarówno kobieta, jak mężczyzna oczekuje akceptacji i potwierdzenia, że jest kochana, kochany. Żeby nie popsuć swych relacji, najlepiej te wzajemne lęki poznać.

  czytaj

Warto zobaczyć

Polecamy

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Bez paniki o gorączce

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza, że infekcja, która dopadła malucha powoduje reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni, a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Udane wakacje kojarzą mi się z:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Udane wakacje kojarzą mi się z:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!