40. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Ciąża zakończona, czas na poród

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Patrzysz na swój wielki brzuch i obawiasz się, że jeszcze będziesz musiała dwa tygodnie czekać na rozwiązanie, że ono nie nastąpi w sposób naturalny, że wreszcie w szpitalu podłączą cię do kroplówki, podadzą oksytocynę, albo zrobią od razu cesarskie cięcie, bo przecież ty siłami natury nigdy nie urodzisz…

    I pewnego dnia widzisz, że właśnie odchodzą ci wody, czujesz skurcze – najpierw mało bolesne, ale wkrótce się nasilają. Pakujecie samochód i jedziecie do szpitala. – To chyba to! – myślisz, ale jeszcze nie jesteś pewna. Tak, to właśnie TO. Twoja ciąża się zakończyła. Zaczyna się PORÓD.

Zdaniem Mamy

Kochanie, już naprawdę czas!

40 tydzień ciąży. Twoja ciąża się zakończyła. Czas na poród.

Fot. Archiwum

40 tydzień ciąży. Twoja ciąża się zakończyła. Czas na poród.

Ostatni tydzień prawidłowo przebiegającej ciąży mija przyszłej mamie pod znakiem dokładnego wsłuchiwania się we własny organizm. W tym czasie trzeba być pod stałą kontrolą lekarza, który sprawdzi przede wszystkim stan szyjki macicy, a jej rozwieranie się może zwiastować nadchodzące rozwiązanie. Lekarz zleca zwykle w tym czasie również badanie ktg, na które trzeba zgłosić się do szpitala. To monitorowanie pracy serca dziecka, ale także czynności skurczowej macicy. Podczas badania może się okazać, że rozpoczęły się skurcze, choć dla mamy są one jeszcze niemal niewyczuwalne. Baczną uwagę należy także zwracać na wydzielinę, bo jej nadmiar może świadczyć o tym, że sączą się wody płodowe.

 

40. tydzień ciąży. Teoretycznie możesz jeszcze chodzić w ciąży dwa tygodnie – pod koniec 42. tygodnia, jeśli nadal nie będzie oznak naturalnego porodu, lekarze zdecydują o jego wywołaniu. Ale fizjologiczna ciąża trwa czterdzieści tygodni – jest więc to ostatni „odcinek” eBobasowego Kalendarza Ciąży.

Dziecko w 40. tygodniu jest już w pełni dojrzałe do funkcjonowania poza organizmem mamy. Waży zapewne między 3 a 4 kg, a mierzy – ponad 50 cm (zwykle ok. 55 cm). Dziecko praktycznie nie ma miejsca na swobodne poruszanie się, tym ważniejsze jest więc śledzenie jego aktywności dziennej. Ciężarna już od kilku tygodni powinna liczyć ruchy dziecka. Jeśli dziecko w porze zwykłej aktywności nie rusza się, lub gdy jego ruchy stają się gwałtowne – trzeba szybko udać się do szpitala, by położna lub lekarz mieli możliwość sprawdzić, czy wszystko z dzieckiem w porządku.

Objawy porodu. Twardy brzuch na tym etapie ciąży może zwiastować nadchodzący poród. Podczas wizyty w toalecie obserwuj, czy nie pojawi się obfity, podbarwiony na czerwono śluz – może to być czop śluzowy. Jeśli go zobaczysz, akcja porodowa powinna się samoistnie rozwinąć w ciągu kolejnych kilku lub kilkunastu godzin.

Termin porodu przypada na ostatni dzień 40. tygodnia ciąży. Planowe cięcia cesarskie (ze wskazań medycznych) wykonuje się między 38. a 39. tygodniem ciąży. Poród w terminie to poród między końcem 37. a początkiem 41. tygodnia ciąży. W Polsce ciąże rozwiązuje się poprzez indukcję porodu najczęściej nie wcześniej niż 10 dni po terminie (czyli w drugiej połowie 42. tygodnia ciąży).
Indukcja porodu. Brak skurczy może świadczyć o tym, że dziecko nie kwapi się na świat i na poród fizjologiczny trzeba będzie poczekać.

Jeśli lekarz prowadzący ciążę stwierdzi, że mimo zakończenia 40. tygodnia ciąży nie pojawiły się żadne objawy porodu, proponuje ciężarnej wywołanie, czyli indukcję porodu. Indukcja porodu może mieć również miejsce wcześniej, gdy ciąża ze względów medycznych – bezpieczeństwo dziecka lub matki – nie powinna być kontynuowana. Indukcja porodu (potocznie wywołanie porodu) to zainicjowanie czynności skurczowej macicy u ciężarnej, u której nie występuje ona fizjologicznie. Robi się to tylko wtedy, gdy ryzyko u matki lub płodu związane z kontynuowaniem ciąży przewyższa ryzyko wynikające z przeprowadzenia porodu wywołanego. Do wywołania porodu najczęściej podaje się kobiecie oksytocynę, który wywołuje skurcze macicy.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

  • stenmar | 05-10-2011 10:18:50

    Jestem w pierwszym dniu po terminie i nadal nic, kondycja świetna, brak jakichkolwiek objawów zbliżającego się porodu. trochę mnie to niepokoi, bo wiem co do dnia kiedy nastąpiło zapłodnienie, a mo...
  • monia8228 | 02-11-2011 08:19:49

    Witam,ja jestem w 40 tc,dokładnie termin za 5 dni,skurcze mam ale nieregularne i z różną intensywnością, czasem są a czasem ich w ogóle nie ma. Już się nie mogę doczekać mojej córci ale coś czuję, ...
  • SlOwiczek | 06-03-2012 22:10:15

    Hej ja tez jestem dzień po terminie.. brzuch boli, kręgosłup też.. sprawność ruchowa też już troszkę wolniejsza.. albo bynajmniej po czasie trzeba odpocząć.. ale żeby czuć że coś nadchodzi.. nieste...
  • Paulinka25 | 01-10-2012 13:22:17

    Witam wszystkie Panie Pozostało mi 5 dni do terminu. Czuję się już zmęczona biorąć pod uwagę fakt że pierwsze dziecko urodziłam w pierwszy dzień 38 tygodnia, zdrowiutką piękną córeczkę, a drugie te...

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj