Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Różne bóle brzucha w ciąży

Absolutnie nie wolno stosować termoforu ani ciepłych kąpieli!

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Fot. iStockphoto

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

 

Skurcze przepowiadające

Skurcze zwane skurczami Johna Braxtona–Hicksa (od nazwiska angielskiego ginekologa, który je pierwszy opisał w XIX wieku) mogą pojawiać się po 20. tygodniu ciąży. Skurcze Braxtona-Hicksa najpierw są nieregularne i niebolesne - w ten sposób mięsień macicy trenuje przed porodem. Objawiają się jako uczucie rozpychania i odczuwane są przez kobiety jako twardnienie brzuszka. Każda kobieta inaczej czuje te bóle: niektóre mówią, że są całkiem znośne, inne uważają je jako wyjątkowo uciążliwe, bo „łapią je” nawet kilkanaście razy dziennie i utrudniają chodzenie.
Są to skurcze macicy, które pojawiają się co 20-30 sekund, a samo napięcie nie trwa dłużej niż 2 minuty. Im bliżej terminu porodu, tym są silniejsze. - Przeważnie wyraźnie występują na dwa tygodnie przed terminem porodu, i przechodzą po jednej lub dwóch godzinach. Skurcze przepowiadające różnią się od porodowych tym, że nie powodują rozwierania szyjki macicy. To jakby „rozgrzewka” macicy przed porodem. Ale każdy przypadek jest inny i bóle przepowiadające u każdej kobiety pojawiają się w nieco innym terminie i z innym nasileniem. – Nie należy wpadać w panikę. Przed porodem, najczęściej na dwa dni, odchodzi czop śluzowy. Podobny jest do białka jajka kurzego. Jego odejście może zwiastować rychły termin porodu. Ale czasem tuż po odejściu czopa śluzowego nadal boli brzuch, wtedy - należy podejrzewać, że to już nie bóle przepowiadające, ale porodowe. Są one rytmiczne i coraz częstsze, towarzyszy im przeważnie ból w okolicy krzyża.
Ale zdarza się też i tak, że ból przepowiadający łagodnieje i mija, mimo że odchodzi czop śluzowy. Dopiero po paru dniach rozpoczynają się prawdziwe bóle porodowe – opowiada lek. Grażyna Komnata-Gajda.

 

Uciskane wątroba i nerki

– Jeśli lekarz po badaniu stwierdzi, że macica jest miękka, a pacjentka nadal upiera się, że bardzo ją boli dół brzucha, to trzeba skonsultować ją z innym lekarzem specjalistą. Czasem bowiem ból wynika z rozpychania się macicy na inne narządy. Ucisk na wątrobę i jelita sprawia, że kobiety mają kłopoty z trawieniem. Objawia się to jako uczucie „gniecenia” i bólu w prawym podżebrzu, towarzyszą temu nudności i zgaga. Wątroba pracuje tak, jak przy nieodpowiedniej diecie, bo w ciąży jest dodatkowo obciążona przez progesteron - hormon ciążowy, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych. Wątroba nie trawi tak jak powinna! – wyjaśnia lekarka. Kiedy pacjentka zgłasza swędzenie skóry, to trzeba przeprowadzić badania diagnostyczne, bo być może objawia się tak hepatopatia.

Mogą też pojawiać się zaparcia – bo praca jelit jest spowolniona. Dlatego kobieta w ciąży powinna przestrzegać diety – nie wolno jeść pokarmów wzdymających i ciężkostrawnych. Jeśli przy tak obciążonej wątrobie dołożymy jej potrawy z dużą zawartością cholesterolu (np. smażone na oleju), to wątrobie będzie bardzo trudno z nimi się uporać. Do tego jelita też wolniej działają, więc może dochodzić do wzdęć i pojawiać się „kłucie” brzucha. Zaparcia z kolei powodują powstawanie żylaków odbytu – hemoroidów.

Płód uciska też na moczowody, powoduje zastój moczu, czasem kolkę nerkową. - Ucisk i ból promieniujący od krzyża wzdłuż talerza biodrowego do cewki moczowej sugeruje zaburzenia układu moczowego – mówi Grażyna Komnata-Gajda. – To właśnie funkcja nerek bywa najczęściej przez ciążę zaburzona, występują infekcje układu moczowego, objawy kolki nerkowej i zaburzenia pracy wątroby - objaśnia lekarka.

Wszystkie dolegliwości trzeba skrupulatnie diagnozować, konsultować ze specjalistą i stosować się do zaleceń lekarzy. - W przypadku bólów brzucha kobiecie w ciąży można podawać leki rozkurczowe No- spa lub Spasmofen. – Nie wolno stosować czopków doodbytniczych, gdyż mogą podrażnić szyjkę macicy, która może zacząć się rozszerzać. Absolutnie nie wolno dla uśmierzenia bólu używać termoforu, ani ciepłych kąpieli, bo można spowodować tym przekrwienie organizmu, co w ciąży jest niewskazane.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K.

Poczytaj również

Komentarze

  • evede | 28-12-2012 12:12:06

    Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, a od dwóch mam lekkie bóle jak na miesiączkę. Na tym portalu czytam, że to całkiem normalne, a na innym, że niebezpieczne. Wklejam link z portalu gdzie jest nap...

Warto zobaczyć

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!