Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń w ciąży?

Twój Ekspert od żywienia i diety

Według dotychczasowych norm, dieta kobiety w ciąży powinna zawierać dziennie 1200 mg wapnia. Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia pokazały, że pokrywa to jedynie 65 proc. zapotrzebowania dziennego ciężarnej na wapń.

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Dla kobiety w ciąży wapń ważny jest dla właściwego rozwoju kości dziecka, a także jest jednym z elementów chroniącym przed nadciśnieniem ciążowym i przedwczesnym porodem. Odpowiednia podaż wapnia w diecie ciężarnej jest też istotna dla jej kości i zębów. Jeżeli ciężarna w diecie nie dostarczy odpowiedniej ilości wapnia, rozwijający się płód zabierze dla siebie potrzebny wapń z jej organizmu. W ostatnich 2-3 miesiącach ciąży dziecko przyswaja 200 do 300 mg wapnia dziennie.

Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Trzeba wiedzieć, że tylko odpowiednie spożycie mleka zapewnia człowiekowi optymalne przyswajanie wapnia (1 szklanka mleka dostarcza 300 mg wapnia). Chodzi o mleko nietłuste, bo tłuste zawiera niepotrzebne kalorie i zwiększa ryzyko miażdżycy. Dobrym źródłem wapnia jest ciemne pieczywo i warzywa liściaste, ale z nich wapń przyswaja się trudniej ze względu na zawarte tam fityniany. Połowa potrzebnego wapnia powinna pochodzić z mleka i serów. Kobieta w ciąży nie powinna jednak jeść serów pleśniowych, bo zawierają bakterię listeria monocytogenes, które mogą wywołać chorobę groźną dla płodu.

Zawartość wapnia w mg/100 g produktu (wg H. Kunachowicz, Instytut Żywności i Żywienia): mleko – 118, jogurt naturalny – 170, kefir – 103, twaróg – 94, ser żółty – 740, ser feta – 500.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj