Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń w ciąży?

Twój Ekspert od żywienia i diety

Według dotychczasowych norm, dieta kobiety w ciąży powinna zawierać dziennie 1200 mg wapnia. Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia pokazały, że pokrywa to jedynie 65 proc. zapotrzebowania dziennego ciężarnej na wapń.

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Dla kobiety w ciąży wapń ważny jest dla właściwego rozwoju kości dziecka, a także jest jednym z elementów chroniącym przed nadciśnieniem ciążowym i przedwczesnym porodem. Odpowiednia podaż wapnia w diecie ciężarnej jest też istotna dla jej kości i zębów. Jeżeli ciężarna w diecie nie dostarczy odpowiedniej ilości wapnia, rozwijający się płód zabierze dla siebie potrzebny wapń z jej organizmu. W ostatnich 2-3 miesiącach ciąży dziecko przyswaja 200 do 300 mg wapnia dziennie.

Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Trzeba wiedzieć, że tylko odpowiednie spożycie mleka zapewnia człowiekowi optymalne przyswajanie wapnia (1 szklanka mleka dostarcza 300 mg wapnia). Chodzi o mleko nietłuste, bo tłuste zawiera niepotrzebne kalorie i zwiększa ryzyko miażdżycy. Dobrym źródłem wapnia jest ciemne pieczywo i warzywa liściaste, ale z nich wapń przyswaja się trudniej ze względu na zawarte tam fityniany. Połowa potrzebnego wapnia powinna pochodzić z mleka i serów. Kobieta w ciąży nie powinna jednak jeść serów pleśniowych, bo zawierają bakterię listeria monocytogenes, które mogą wywołać chorobę groźną dla płodu.

Zawartość wapnia w mg/100 g produktu (wg H. Kunachowicz, Instytut Żywności i Żywienia): mleko – 118, jogurt naturalny – 170, kefir – 103, twaróg – 94, ser żółty – 740, ser feta – 500.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj