Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dieta matki karmiącej

Jadłospis mamy, która karmi piersią

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Fot. iStockphoto

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Nie ma uniwersalnej diety dla karmiącej mamy. Ponieważ dzieci różnie reagują na różne produkty (np. mleko, nabiał, słodycze, owoce, ryby), wszystkim mamom zaleca się próbowanie danego produktu i obserwowanie reakcji dziecka.

 

Dieta matki karmiącej noworodka

Dieta matki karmiącej piersią na pewno powinna być zbilansowana – to znaczy, że kobieta powinna jeść wartościowe produkty ze wszystkich grup (węglowodany, białka, tłuszcze), wybierając takie, które dostarczają odpowiednią ilość mikroelementów i witamin. Ale zwłaszcza w pierwszym miesiącu życia dziecka (a część mam uważa, że nawet do trzeciego miesiąca) część obiektywnie zdrowych i wartościowych produktów warto odstawić. Układ pokarmowy noworodka jest bardzo delikatny i może kiepsko sobie radzić z częścią pożywienia mamy.

Jakie produkty są bezpieczne i wskazane dla matki karmiącej?

- pieczone i gotowane mięso drobiowe
- pieczone i grillowane ryby, tłuste i morskie (warto wprowadzać stopniowo, obserwując reakcje dziecka)
- makaron, ryż, ziemniaki (nie smażone!)
- przetwory mleczne: półtłusty twaróg, jogurty naturalne, śmietana (uwaga! Jeśli pojawi się wysypka i brzydkie kupy, przetwory mleczne to „pierwszy podejrzany” na liście produktów alergizujących.
- pieczywo: przez kilka tygodni karmiąca piersią mama powinna jeść pieczywo białe, dopiero po pewnym czasie można zamienić je na ciemne. Pełnoziarniste pieczywo może być dla małego dziecka niestrawne.
- naleśniki (nie z kremem czekoladowym czy orzechowym!)
- słodyczy lepiej unikać, ale biszkopty czy upieczony w domu sernik, domowy budyń czy kisiel z dozwolonych owoców nie zaszkodzą
 

Matka karmiąca piersią powinna pić wodę niegazowaną (duże ilości sprzyjają laktacji), słabe herbaty owocowe i zielone, dobrze sprawdza się też herbata rooibos. Natomiast picie kawy i czarnej herbaty trzeba mocno ograniczyć.

Oczywiście podczas karmienia piersią nie wolno pić alkoholu – nawet niskoprocentowego.
 

Jadłospis matki karmiącej: czego unikać?


W pierwszych kilku miesiącach karmienia piersią na pewno należy ograniczać jedzenie owoców cytrusowych, ponieważ zawierają wiele niezdrowych dla człowieka substancji konserwujących, których używa się w czasie transportu owoców z Afryki czy południowej Europy.
Najzdrowsze są owoce sezonowe, które dojrzewają w Polsce. Uważać trzeba na sezonowe owoce z zagranicy, np. winogrona z innych rejonów świata, też mogą wywołać u dziecka reakcję alergiczną. Owoce, które muszą przebyć długą drogę do Polski, posypywane są substancjami, które np. opóźniają gnicie.

Najbezpieczniej zjeść najpierw dwa lub trzy winogrona (dokładnie wymyte) i obserwować dziecko. Maluch zareaguje bardzo szybko – może mieć kolkę tego samego dnia albo uczulenie dnia następnego.

Ponieważ kilkutygodniowym i kilkumiesięcznym dzieciom może zaszkodzić dosłownie wszystko, należy unikać jedzenia produktów, które zawierają dużo sztucznych konserwantów, barwników, chemicznych polepszaczy. Znajdują się one np. w margarynach, chipsach, fast–foodach, coca–coli.

Ogranicz też jedzenie słodyczy. Są po prostu niezdrowe. Nadmierne ilości mogą wywoływać kolki lub niestrawność u dzieci, a mamę wpędzić w nadwagę. Wiem, że jest się bardzo głodnym w czasie karmienia piersią. Spróbuj jednak nie podjadać w nocy, unikać pustych kalorii – lepiej przekąsić kanapkę z chrupkiego pieczywa niż batonika, lepiej musli z jogurtem i banana niż paczkę ciastek.

Unikaj produktów ciężkostrawnych i wzdymających jak groch, fasola, kiszona kapusta, owoce pestkowe.

 

Dieta matki karmiącej: porady

Widziałam kiedyś mamę, która jednocześnie karmiła piersią maleńkie dziecko i jadła z dużym smakiem bigos. Jej dziecku akurat takie danie nie szkodziło.

Moja starsza córka była na przykład uczulona na krowie mleko. Przez cztery miesiące miała kolki i swędzącą wysypkę. Dopiero gdy całkiem przestałam jeść produkty z krowiego mleka, Tosia poczuła się lepiej.

Pamiętać należy, że do produkcji matczynego mleka potrzeba dużo płynów. Matki karmiące powinny wypijać nawet do 3 litrów płynów w ciągu doby. Najlepsza jest niegazowana woda. Ograniczyć natomiast musisz picie mocnej kawy, herbaty, soków z owoców pestkowych i cytrusów, na które dzieci mogą reagować nadmiernym pobudzeniem i bólami brzuszka.

 

Dieta matki karmiącej - przepisy w Kuchi na eBobas.pl
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Ja11 | 02-11-2018 00:35:17

    Ależ bzdury. Czy ten tekst weryfikował jakiś doradca laktacyjney??
  • jaaa123 | 26-04-2019 14:17:36

    Zgodzę się w 100%... raczej nikt tego nie weryfikował, bzdura totalna! Moje dziecko ma dwa miesiące, karmię piersią, jem wszystko! Począwszy od orzechów kończywszy na truskawkach. Oczywiście produkty które są alergizujące trzeba spróbować w małych ilościach żeby sprawdzić jaka będzie reakcja dziecka, ale nie popadajmy w paranoję. Aaa i co najważniejsze piję wodę lekko gazowaną i powiem więcej m...
  • rewelka | 13-05-2019 18:26:36

    Czy karmiąc dziecko można pozwolić sobie na jakieś sushi z ? Czy jest to ryzykowne?
  • jaaa123 | 15-05-2019 09:19:25

    Ponoć jest sushi dla kobiet w ciąży czyli z gotowanych produktów, czyli marka karmiące też może skorzystać

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj