Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak od małego stymulować rozwój integracji sensorycznej dziecka

Od małego dostarczajmy dziecku różnych bodźców

Już od pierwszych miesięcy życia dziecka rodzice mogą stymulować rozwój integracji sensorycznej. To naprawdę nie wymaga dodatkowych zabiegów. A może uchronić dziecko przed niedostatecznie rozwiniętą integracją sensoryczną w wieku kilku lat.

Przykład zabawki wręcz idealnej –  Ballyhoo Balls. Tę piłkę można toczyć jak każdą inną. Ale dzięki temu, że ma zróżnicowaną fakturę, sam dotyk dostarcza dziecku bodźców.

Fot. B.est TOYS Polska

Przykład zabawki wręcz idealnej – Ballyhoo Balls. Tę piłkę można toczyć jak każdą inną. Ale dzięki temu, że ma zróżnicowaną fakturę, sam dotyk dostarcza dziecku bodźców.

Z dużej piłki można wyjmować małe piłeczki, ćwicząc koordynację. Każda z piłeczek jest inna (inne wykonanie, inaczej zachowuje się w rękach dziecka). Piłeczki można umieszczać w otworach dużej piłki, a można je turlać, rzucać nimi do pudełka. Dziecko może je również wąchać, wkładać do buzi.
Przesuwanie małych elementów po wygiętych w różnych kierunkach prętach to świetne ćwiczenie motoryki dla małych rączek.

O ile zdajemy sobie sprawę z istnienia zmysłu smaku, węchu, wzroku i słuchu, o tyle często nie mamy świadomości tego, że ważne dla człowieka są też informacje płynące z dotyku, ruchu, siły grawitacji czy pozycji ciała.
Informacje te mają fundamentalne znaczenie w codziennym życiu. Na przykład wrażenia dotykowe dają nam poczucie bezpieczeństwa. Cofamy rękę dotykając gorącego żelazka czy kuchenki.

 

Jak pobudzać na co dzień zmysł dotyku

 

Nad integracją sensoryczną można pracować od pierwszych tygodni życia dziecka. Oswajanie maluszka z różnymi fakturami materiałów pobudza zmysł dotyku. Grające – choć niehałaśliwe – zabawki uczą koordynacji ręka-oko i dostarczają wrażeń zmysłowi słuchu. Jak to robić? Np. nie unikać szorstkich kocyków, oswajać malucha z dywanem, pozwalać pełzać po trawie, piasku, nie zabraniać raczkować nawet po parkowych alejkach. Każdy bodziec jest dla niemowlaka na wagę złota.

 

Jakie wybierać zabawki

 

O dostarczanie dziecku takich bodźców można również dbać, kupując zabawki. Czym się kierować przy wyborze? - Modne zabawki interaktywne, które myślą za dziecko i po naciśnięciu guzika wręcz się za nie bawią, nie są dobrym pomysłem – podkreśla Aneta Szwenk-Bulka z krakowskiego Centrum Maltańskiego, w którym prowadzona jest terapia integracji sensorycznej dzieci niepełnosprawnych. – Wybierając zabawkę, która ma dostarczać dziecku bodźców do rozwoju, trzeba brać pod uwagę czy jest bezpieczna, prosto wykonana i na ile sposobów może być wykorzystana – radzi rodzicom.
Na polskim rynku pojawiły się niedawno kanadyjskie zabawki B.Toys, dobrze znane na rynku amerykańskim, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych targach produktów dla dzieci. Niektóre z nich to zabawki sensoryczne, inne – nie, ale zdaniem terapeutki z Centrum Maltańskiego znakomicie sprawdzają się, jeśli chodzi o stymulowanie dzieci. Przykładem zabawki wręcz idealnej – również dla kilkumiesięcznych dzieci – jest Ballyhoo Balls: duża piłka z kilkoma mniejszymi piłeczkami. – Tą piłkę można toczyć. Ale dzięki temu, że ma zróżnicowaną fakturę, sam dotyk dostarcza dziecku bodźców. Można z niej wyjmować małe piłeczki, ćwicząc koordynację. Każda z piłeczek jest inna (inne wykonanie, inaczej zachowuje się w rękach dziecka). Piłeczki można umieszczać w otworach dużej piłki, a można je turlać, rzucać nimi do pudełka. Dziecko może je również poznawać organoleptycznie, czyli wąchać, wkładać do buzi – wylicza Aneta Szwenk-Bulka. Największym plusem zabawek BToys jest jej zdaniem to, że są bardzo proste i naturalne. – Dużą część z nich rodzice mogliby wykonać sami, i to jest świetne – mówi.

 

Co trzeba zapamiętać o swej ciąży i swym dziecku?
 

W gabinetach terapeutycznych, w których diagnozuje się integrację sensoryczną kilkuletnich dzieci ważną częścią diagnozy są kwestionariusze, które wypełniają rodzice (najczęściej – mama) duża część pytań dotyczy przebiegu ciąży i porodu a także wczesnego niemowlęctwa dziecka: Czy podczas ciąży mama zażywała lekarstwa, jeśli tak – to jakie? Jak przebiegał poród? Jak długo dziecko było karmione piersią? Czy jako noworodek dużo płakał? Kiedy zaczął sam siadać? Czy długo raczkował? Kiedy zaczął chodzić? Mówić? Jakie potrawy akceptuje, a jakich nie znosi? Czy lubi chodzić boso? Itd., itd. (Oj, dobrze mieć systematycznie prowadzoną Książeczkę Zdrowia Dziecka na portalu eBobas.pl)
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 18-11-2014 12:41:43

    Ja zawsze w sposób naturalny pozwalałam i pozwalam się swoim dzieciom ubrudzić - czy to przez babranie w pierwszej kaszce, czy później w wodzie, w błocie w letni dzień, w piasku itd. Bodźce są bardzo ważne dla rozwoju naszych dzieci, a brudne ubrania bez problemu przecież upierzemy
  • mysia83 | 28-01-2015 18:16:14

    Jak czytałam artykuł o tych różnych fakturach przedmiotów, to mi się przypomniało, że my mamy takie fajne książeczki, w których zwierzaczki różnią sie właśnie fakturą. W dotyku są np. miękkie, śliskie, albo mają długie futerko, albo są z gąbki..bardzo fajne są te książeczki
  • mikaa997 | 24-02-2015 10:17:59

    Stymuluję rozwój dziecka przez pokazywanie mu różnych faktur od miękkich po szorstkie i ostre. Staram się też bawić z nim i pokazywać delikatne masowanie, kłucie czy podszczypywanie. Uwielbia zabawę w "pisze pani na maszynie" na jego pleckach

Poczytaj również

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj