Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim

Co z tą grypą?

Grypa i szczepionki przeciw grypie sezonowej i pandemicznej (zwanej świńską lub meksykańską) to ciągle temat numer jeden. Mnożą się pytania: szczepić się czy nie? Kiedy będą dostępne szczepionki przeciw grypie AH1N1? Kto powinien się szczepić? Co z bezpieczeństwem? Przedstawiamy zapis czatu z ekspertem od szczepień.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

 

Beata Markuszewska: Jestem mamą trzylatka, urodzonego w 27. tygodniu ciąży. W ostatnich 2 latach przechorował kilkanaście razy zapalenie oskrzeli i 3- krotnie zapalenie płuc, które wymagały hospitalizacji. Od kilku miesięcy uczęszcza do przedszkola, ma również 5- letnią siostrę, również przedszkolaka. Mieszkamy we Włoszech, gdzie juz od 2 tygodni trwa szczepienie p/ w świńskiej grypie. Co dzień w wiadomościach i prasie pojawiają się informacje o zabójczości świńskiej grypy, zgonach z jej powodu. Mimo, że mój syn znajduje sie w grupie ryzyka ( częste infekcje dróg oddechowych, zastawka komorowo- otrzewnowa), mam obawy odnośnie szczepienia go p/w świńskiej grypie, gdyż była przygotowywana w pośpiechu i p/w wirusowi nie występującemu in vivo. Obawiam sie głównie późnych powikłań neurologicznych. Z drugiej strony doniesienia o ofiarach śmiertelnych świńskiej grypy, szczególnie wśród osób z chorobami przewlekłymi też mnie przerażają. Pytałam wielu lekarzy, głównie pediatrów o poradę, niestety żaden z nich zdecydowanie nie był za szczepieniem, słyszałam jedynie że są większe zalety niż wady zaszczepienia.
Proszę poradzić co mam zrobić, żeby nie zaszkodzić synkowi i ochronić go przed najgorszym. Dodam, że od kilku miesięcy przyjmuje homeopatyczne środki podnoszące odporność oraz jest w trakcie kuracji Ribomunylem. Myślę o zaszczepieniu dzieci p/w grypie sezonowej.

PG: Szczepionki przeciw grypie A/H1N1 były przygotowywane szybko, ale z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Doświadczenia z technologią były prowadzone od 3 lat z użyciem szczepionek przeciw grypie A/H5N1. Nie jest to więc eksperyment na ludziach, ale dobrze udokumentowana grupa preparatów oceniona i zaakceptowana przez Europejską i Amerykańską Agencję Rejestracji Leków. Trwają już szczepienia z użyciem tych szczepionek – podano ich już ponad 100 mln dawek na całym świecie i nie ma doniesień o szkodliwości. Moim zdaniem to poważny dowód na ich bezpieczeństwo.

 

Amstel: Czy dziecko z katarem i kaszlące można szczepić? Czy ta grypa meksykańska jest naprawdę tak straszna, że powinniśmy się szczepić? Mówi się głośno, że nie znamy długoterminowego działania tej szczepionki. Mam na myśli skutki uboczne po kilku latach.

PG: Dziecka z katarem i kaszlem ja nie zaszczepiłbym, no chyba że to jest przewlekły kaszel i surowiczy katar. Odległe w czasie uboczne działania szczepionek nie są udowodnione dla żadnej szczepionki. Próbowano oskarżać szczepionki o autyzm, ADHD, stwardnienie rozsiane, HIV, priony itp. Nikt nie potwierdził tych podejrzeń w poważnych badaniach naukowych. Nie wiem dlaczego antyszczepionkowe ruchy straszą szczepionkami przeciw grypie, które należą do najbezpieczniejszych, bowiem nie ma w nich żywych wirusów, a tylko wybrane białka wirusowe. Nie dajmy się przestraszyć ludziom, którzy nie posiadają żadnych dowodów na swoje hipotezy.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj