Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Wieczne dziecko czy mężczyzna?

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

Celem Piotrusia jest dobra zabawa  ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Fot. iStock

Celem Piotrusia jest dobra zabawa ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Jackowi (39 lat) pierwsze dziecko urodziło się, gdy miał 23 lata. Mamę i malutką córeczkę zostawił po kilku miesiącach, a za rok inna kobieta urodziła mu syna. Teraz ma następne dziecko z trzecią partnerką. Jak zapewnia, kocha wszystkie swoje dzieci i nie rozumie, czemu najstarsza córka nie chce go znać. Pokazuje jej zdjęcia, chwaląc i się, że jest atrakcyjna i opowiada, że ma podobny do niego charakterek: „lubi się bawić i już nie jednej rzeczy w życiu spróbowała”.

Piotrek (38 lat) też ma trójkę dzieci i też każde z inną kobietą. Przez wiele lat tak lawirował, że żadna nie wiedziała o drugiej. Po kilku latach, gdy kobiety zorientowały się w sytuacji, wszystkie postawiły mu warunki, zmusiły go, by określił, gdzie ma dom, z którą kobietą i z którym swoim dzieckiem będzie mieszkał na co dzień. Od kilku lat chodzi na psychoterapię. Zdjęcia wszystkich dzieci trzyma w ramkach na biurku w pracy.

Z kolei żona Sebka (36 lat) nie może na niego liczyć. Sebek nie płaci na czas rachunków (choć obiecuje), nigdy nie jest gotowy do wyjścia o umówionej porze, poproszony o cokolwiek zawsze mówi „nie teraz, za chwilę”. No i ta chwila przeciąga się nieraz do wielu tygodni. Sebek nie ma problemów z tym, że ciągle się spóźnia, przekłada spotkania, gubi dokumenty, nigdy nie wie, gdzie położył klucze, kartę wejściową, pilota do garażu. Za to zmartwiłby go brak markowych ubrań, najnowszych modeli telefonu i komputera czy brak wieczornych spotkań z kolegami i czasu na poranne czytanie gazety w spokoju. Nawet od swoich dzieci domaga się pochwał, zachwytu nad jego pomysłami, żartami, wyglądem.

 

Znaki rozpoznawcze wiecznego chłopca

Psychologia posługuje się pojęciem syndromu Piotrusia Pana - nigdy nie dojrzewającego chłopca, który tak jak 7-letni chłopczyk w książce J. M. Barrie „Piotruś Pan”, wiele zaczyna, niewiele kończy, składa wiele obietnic i mało z nich dotrzymuje. Psychologowie wymieniają kilka charakterystycznych cech charakteru i zachowania, które pozwalają rozpoznać wiecznego chłopca w dorosłym mężczyźnie:

potrzeba wiecznego odprężania się (Piotrusie często nadużywają alkoholu),

ciągła chęć zabawy, szukanie miłosnych przygód (by się dowartościować),

nadmierna fascynacja sportami ekstremalnymi (chęć oderwania się od codzienności),

upodobanie do drogich produktów (np. ekskluzywnych samochodów, najnowszych modeli telefonów czy laptopów),

przekonanie o zawieraniu przez siebie przyjaźni na „śmierć i życie", choć Piotrusia Pana tak naprawdę nigdy nie interesuje druga osoba, bo jest skrajnym egoistą,

powierzchowne traktowanie związku z partnerką, strach przed podejmowaniem planów na przyszłość,

ucieczka w świat fantazji i marzeń, najważniejsze dla niego jest tylko własne dobre samopoczucie.

Celem Piotrusia jest dobra zabawa. Jedyne, o co jest w stanie dbać, to praca, która służy mu do realizacji tego celu.

 

Strona: 1 2 3

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • grazyna | 24-08-2009 14:41:14

  To nie egoizm, ze chcesz miec dziecko nawet, gdy nie masz stalego partnera! To czy dziecko bedzie zdrowo i ladnie sie rozwijalo zalezy od tego, jakie warunki mu stworzymy. Rodzina to nie tylko mama i tata, to także wujkowie, ciocie, bacie i dziadkowie, przyjaciele itd. Nie widze nic zlego w tym, ze samotna mama ma dziecko. Czasem przeciez zdarza sie tez, ze ojcowie umieraja i nie dozywaja narod...
 • anniko | 29-08-2009 00:17:14

  Po kolei.To jednak egoizm ,bo dziecko ma tylko jednego rodzica. Egoizm względem dziecka-a jak kiedys bedzie pytalo dlaczego? Ale pominmy- faktycznie bardzo troskliwa mama,wspomagana przez dziadkow,ciocie itp ,zapewni dziecku milosc i rozwoj. Pozostaje egoizm kobiety względem mężczyzny- ona chce dziecka,on nie. Ona realizuje swoje pragnienia kosztem jego. Nie jest to przeciez drobnostka-ona ni...
 • anniko | 23-09-2009 22:45:11

  a juz szczytem hipokryzji takich kobiet jest mowienie-dzieckojest nieszczesliwe ze tak rzadko Cię widuje, Tato... Moze wtedy taka kobieta powinna sobie zadac pytanie-a komu to malenstwo zawdzięcza? Tobie,Mamo. Ty podjęlas decyzję. Za Dziecko ,za jego Ojca... Więc pretensje i żale ,że malenstwo się smuci miej tylko do siebie... taka jest cena Twojego egoizmu.
 • dziadova | 11-09-2013 10:03:19

  Hehe, kobiety jak zawsze z sobą ,,solidarne". Żal czytać. Nieuczciwi wobec siebie, niezdolni do tworzenia dobrych więzi i egoistyczni mogą być ludzie obu płci. Naprawdę tego nie doświadczyłyście? Nikt tu nie pisze o konkretnym przypadku, warto więc z góry usprawiedliwiać faceta? A teraz pytanie na refleksję: ilu znacie ludzi, których wychowała tylko matka? Ja znam piątkę (w dwóch przypadkach...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: tata, rodzina, rodzice, emocje, egoizm, ciąża

Warto zobaczyć

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

czytaj

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!