Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Wieczne dziecko czy mężczyzna?

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Fot. iStock

Celem Piotrusia jest dobra zabawa ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Jackowi (39 lat) pierwsze dziecko urodziło się, gdy miał 23 lata. Mamę i malutką córeczkę zostawił po kilku miesiącach, a za rok inna kobieta urodziła mu syna. Teraz ma następne dziecko z trzecią partnerką. Jak zapewnia, kocha wszystkie swoje dzieci i nie rozumie, czemu najstarsza córka nie chce go znać. Pokazuje jej zdjęcia, chwaląc i się, że jest atrakcyjna i opowiada, że ma podobny do niego charakterek: „lubi się bawić i już nie jednej rzeczy w życiu spróbowała”.

Piotrek (38 lat) też ma trójkę dzieci i też każde z inną kobietą. Przez wiele lat tak lawirował, że żadna nie wiedziała o drugiej. Po kilku latach, gdy kobiety zorientowały się w sytuacji, wszystkie postawiły mu warunki, zmusiły go, by określił, gdzie ma dom, z którą kobietą i z którym swoim dzieckiem będzie mieszkał na co dzień. Od kilku lat chodzi na psychoterapię. Zdjęcia wszystkich dzieci trzyma w ramkach na biurku w pracy.

Z kolei żona Sebka (36 lat) nie może na niego liczyć. Sebek nie płaci na czas rachunków (choć obiecuje), nigdy nie jest gotowy do wyjścia o umówionej porze, poproszony o cokolwiek zawsze mówi „nie teraz, za chwilę”. No i ta chwila przeciąga się nieraz do wielu tygodni. Sebek nie ma problemów z tym, że ciągle się spóźnia, przekłada spotkania, gubi dokumenty, nigdy nie wie, gdzie położył klucze, kartę wejściową, pilota do garażu. Za to zmartwiłby go brak markowych ubrań, najnowszych modeli telefonu i komputera czy brak wieczornych spotkań z kolegami i czasu na poranne czytanie gazety w spokoju. Nawet od swoich dzieci domaga się pochwał, zachwytu nad jego pomysłami, żartami, wyglądem.

 

Znaki rozpoznawcze wiecznego chłopca

Psychologia posługuje się pojęciem syndromu Piotrusia Pana - nigdy nie dojrzewającego chłopca, który tak jak 7-letni chłopczyk w książce J. M. Barrie „Piotruś Pan”, wiele zaczyna, niewiele kończy, składa wiele obietnic i mało z nich dotrzymuje. Psychologowie wymieniają kilka charakterystycznych cech charakteru i zachowania, które pozwalają rozpoznać wiecznego chłopca w dorosłym mężczyźnie:

potrzeba wiecznego odprężania się (Piotrusie często nadużywają alkoholu),

ciągła chęć zabawy, szukanie miłosnych przygód (by się dowartościować),

nadmierna fascynacja sportami ekstremalnymi (chęć oderwania się od codzienności),

upodobanie do drogich produktów (np. ekskluzywnych samochodów, najnowszych modeli telefonów czy laptopów),

przekonanie o zawieraniu przez siebie przyjaźni na „śmierć i życie", choć Piotrusia Pana tak naprawdę nigdy nie interesuje druga osoba, bo jest skrajnym egoistą,

powierzchowne traktowanie związku z partnerką, strach przed podejmowaniem planów na przyszłość,

ucieczka w świat fantazji i marzeń, najważniejsze dla niego jest tylko własne dobre samopoczucie.

Celem Piotrusia jest dobra zabawa. Jedyne, o co jest w stanie dbać, to praca, która służy mu do realizacji tego celu.

 

Strona: 1 2 3

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: tata, rodzina, rodzice, emocje, egoizm, ciąża

Komentarze

  • anniko | 29-08-2009 00:17:14

    Po kolei.To jednak egoizm ,bo dziecko ma tylko jednego rodzica. Egoizm względem dziecka-a jak kiedys bedzie pytalo dlaczego? Ale pominmy- faktycznie bardzo troskliwa mama,wspomagana przez dziadkow...
  • anniko | 23-09-2009 22:45:11

    a juz szczytem hipokryzji takich kobiet jest mowienie-dzieckojest nieszczesliwe ze tak rzadko Cię widuje, Tato... Moze wtedy taka kobieta powinna sobie zadac pytanie-a komu to malenstwo zawdzięcza...
  • dziadova | 11-09-2013 10:03:19

    Hehe, kobiety jak zawsze z sobą ,,solidarne". Żal czytać. Nieuczciwi wobec siebie, niezdolni do tworzenia dobrych więzi i egoistyczni mogą być ludzie obu płci. Naprawdę tego nie doświadczyłyście? N...

Warto zobaczyć

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!