Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bóle wzrostowe u dzieci

Na szczęście nie każde dziecko je ma

Generalnie dolegliwości bólowe związane ze wzrostem są domeną raczej mniejszych dzieci. W wieku przedszkolnym mogą występować już w trzecim roku życia. Drugi raz pojawiają się w okresie pokwitania: u dziewczynek mogą nasilać się między ósmym a dziewiątym rokiem życia, a u chłopców około dziesiątego roku życia.

Przytulanie i głaskanie doraźnie przynosi płaczącemu z bólu maluchowi ulgę.

fot. iStockphoto

Przytulanie i głaskanie doraźnie przynosi płaczącemu z bólu maluchowi ulgę.

Bóle wzrostowe mogą pojawić się nagle. Jakie są ich objawy?

Moja córka Kasia chodziła do szkoły baletowej. Kiedy miała dziewięć lat, najczęściej po dniu intensywnych ćwiczeń przy drążku, budziła się w nocy z bólem łydek. Byłam przerażona. Dziecko miało wcześniej za sobą wizytę u ortopedy, który nie widział żadnych nieprawidłowości w budowie nóg. Jednak napadowe, nocne bóle u córki zmusiły nas do kolejnej wizyty u lekarza. W końcu bóle same przeszły: były związane po prostu z rośnięciem, a nasilały się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego.

 

Nie lekceważ bólu

Gdy pojawia się ból u dziecka nie można go lekceważyć!

Nigdy bowiem nie ma pewności jakiego rodzaju są to bóle. - Mogą to być bóle wzrostowe, ale i pochodzenia organicznego – podkreśla Danuta Gruszowska, specjalista medycyny rodzinnej i chorób dzieci NZOZ w Krakowie. Należy wykluczyć choroby, które takimi bólami mogą się objawiać. – Powinno się wykonać podstawowe badania: morfologię krwi z rozmazem CRP lub OB (wykładniki stanu zapalnego), ASO (poziom przeciwciał przeciwko paciorkowcom, które są odpowiedzialne za zapalenie stawów u dzieci). Kiedy wynik jest prawidłowy, a dziecko w stanie ogólnym dobrym, ładnie rośnie, przybywa na wadze, a mama widzi, że jest wesołe i aktywne w ciągu dnia, nie demonstruje żadnych podejrzanych objawów, to można przypuszczać, że są to tylko bóle wzrostowe – mówi lekarka.

Jednak, kiedy dziecko jest apatyczne, nie bawi się z dziećmi a siedzi pod ścianą, do tego jest podatne na infekcje, którym towarzyszą też bóle kończyn, to maluch wymaga intensywnej diagnostyki. - Przede wszystkim diagnostyki hematologicznej, aby wykluczyć chorobę nowotworową. Zespoły bólowe ze strony układu mięśniowo-szkieletowego o podłożu mechaniczno przeciążeniowym najczęściej ustępują po wypoczynku. Czasem jednak wymagają konsultacji reumatologicznej lub ortopedycznej. Zwłaszcza kiedy towarzyszą im inne objawy jak obrzęk stawów, sztywność poranna i po spoczynku, zaburzenia chodu – wyjaśnia dr Gruszowska.

Wykonuje się też badania rentgenowskie(radiologiczne), by stwierdzić czy nie ma osteomolacji kości, czyli ich odmineralizowania. – W przypadku dzieci, które biorą sterydy (przy leczeniu jakiegoś schorzenia) i narzekają na bóle kończyn, warto się zastanowić czy nie mają osteoporozy (czyli „wypłukania” minerałów z kości), co daje dolegliwości bólowe i zwiększa skłonność do łatwych złamań - podpowiada pediatra, która uważa, że warto dziecko skierować też do endokrynologa, aby sprawdził, czy nie są to objawy krzywiczne, albo do reumatologa. – Badania trzeba wykonać, ale nie należy doszukiwać się choroby na siłę – mówi pediatra.

 

Bóle wzrostowe u 4-latka

Najczęściej jednak, kiedy w ciągu dnia małe dziecko jest żywe i biega, a wieczorem płacze, że bolą je nóżki – to znaczy, że się sforsowało. - Dzieci nieco starsze, które już intensywnie ćwiczą a są jeszcze w fazie wzrastania mogą mieć wiotkość wiązadeł i są predestynowane do skręceń i naderwań wiązadeł stawu skokowego czy kolanowego - przestrzega Gruszowska. - To wymaga już intensywnego postępowania chirurgicznego i unieruchomienia stawu, tak aby torebka stawowa się wygoiła. Stosuje się wtedy też profilaktyczne leki przeciwzakrzepowe.

Dzieci, które uprawiają jakieś dyscypliny sportowe są bardziej narażone na dolegliwości bólowe związane nie tyle z kośćmi, co z tkankami miękkimi: torebkami stawowymi i wiązadłami. Chrząstka stawowa często ulega uszkodzeniu przez to, że dziecko zbyt intensywnie ćwiczy – wyjaśnia lekarka, która uważa, że nie każda dziewczynka, która tańczy w balecie musi zostać primabaleriną (to uwaga dla zbyt ambitnych dzieci i ich rodziców).

W okresie intensywnego wzrastania, kiedy bóle najczęściej występują, rozsądni rodzice powinni ograniczać nadmierny wysiłek dzieci. Co nie znaczy, że dziecko do przedszkola musi być wożone samochodem. – Warto iść spacerkiem, bo dzięki takiemu łagodnemu treningowi, bóle wzrostowe szybciej znikną – radzi lekarka. Ale trzeba dbać, by wysiłek fizyczny dziecka był racjonalny.

 

Kiedy nie widać wzrostu

Czasem dziecko wcale intensywnie nie rośnie a mimo to odczuwa ból – opowiada lek. med. Danuta Gruszowska. - Nie jest to jednak dolegliwość powszechna, zależy od wrażliwości osobniczej. Dzieci, których to dotyczy, przeważnie budzą się w nocy i skarżą na ból nóżek. Czasem trwa to dziesięć minut, a czasem nawet i pół godziny. Takie napady bólowe powtarzają się raz w miesiącu, niekiedy częściej. Oprócz nóżek bolą czasem też inne części ciała: plecy, rączki, obręcz barkowa, łopatki czy szyja. Takim objawom bólowym, które uważa się za wzrostowe nie powinien jednak towarzyszyć obrzęk kończyn, zaczerwienienia ani uczucie sztywności.

- Mogą boleć mięśnie, ale mogą boleć i kości. Tak naprawdę nie wiadomo, co się szybciej rozwija u dziecka - twierdzi Danuta Gruszowska. – Są teorie, które mówią, że kości rosną szybciej niż mięśnie, więc ścięgna okazują się jakby niewspółmiernie „za krótkie”. Może być odwrotnie – wyjaśnia lekarka.

Napady bólu w nocy amerykańscy naukowcy, którzy zajmują się badaniami bólów wzrostowych tłumaczą wydzielaniem podczas snu przez przysadkę mózgową hormonu wzrostu (HGH). Według nich na bóle takie cierpi 25- 40 procent populacji dzieci.

 

Sposoby na bóle wzrostowe

Przytulanie i głaskanie przynosi doraźnie płaczącemu maluchowi ulgę. – Dobrze jest podać dziecku paracetamol w czopku lub w płynie, można masować bolące miejsce spirytusem salicylowym - mówi lekarka. Ale najważniejsza jest bliskość mamy czy taty, którzy utulą dziecko, bo dopieszczanie malucha łagodzi ból.

Istotna jest też racjonalna dieta wzrastającego dziecka, która powinna obfitować w wapń, witaminę D3 i cynk. Powyżej trzeciego roku życia dziecka można profilaktycznie podawać tran w tabletkach.

 

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
konkurs komentuj wygrywaj

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wzrost, siatki centylowe, płacz, paracetamol, dieta dziecka

Komentarze

 • toja51 | 02-03-2010 18:02:47

  kkarollinaa no to "masowaj" a Twoja mała niech zacznie rosnąć bezboleśnie)
 • mammamada | 04-10-2011 12:34:45

  U nas ten temat przewija się już od dłuższego czasu… Zresztą sama w dzieciństwie cierpiałam na bole wzrostowe. To był koszmar – zrywalam się w nocy z placzem. Niestety kiedys nie było srodkow przeciwbolowych. Jedynym sposobem na pozbycie się bolu była masaz mojego taty :-) a i tak nie zawsze w 100 procentach działał. No i okazało się, że bole wzrostowe dopadły mojego synka (7-latek). Zazwyczaj ...
 • natika | 27-02-2012 23:17:15

  nigdy nie słyszałam o tych bólach, ale mam nadzieję że nas ominą
 • halina2159 | 23-09-2014 12:07:20

  Bóle wzrostowe znam bardzo dobrze bo sama je miałam i wiem jaki to ból wtedy mama masowała mi nogi i smarowała spirytusem by je rozgrzać i to pomagało ,potem mój młodszy brat zmagał się z tym problemem a niedawno nasza córka narzekała na ból nóżek po masażach ból minął a córka faktycznie w tym czasie urosła sporo i podejrzewam że i nasze smyki ta dolegliwość nie minie na szczeście wimy co robi...

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Jaki zwyczaj związany z wizytą św. Mikołaja pielęgnujesz w rodzinie?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj
Napisz list do mikołaja