Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bóle wzrostowe u dzieci

Na szczęście nie każde dziecko je ma

Generalnie dolegliwości bólowe związane ze wzrostem są domeną raczej mniejszych dzieci, w wieku przedszkolnym i mogą występować już w trzecim roku życia. Drugi raz pojawiają się w okresie pokwitania: u dziewczynek mogą nasilać się między ósmym a dziewiątym rokiem życia, a u chłopców około dziesiątego roku życia.

Przytulanie i głaskanie doraźnie przynosi płaczącemu z bólu maluchowi ulgę.

fot. iStockphoto

Przytulanie i głaskanie doraźnie przynosi płaczącemu z bólu maluchowi ulgę.

Moja córka Kasia chodziła do szkoły baletowej. Kiedy miała dziewięć lat, najczęściej po dniu intensywnych ćwiczeń przy drążku, budziła się w nocy z bólem łydek. Byłam przerażona. Dziecko miało wcześniej za sobą wizytę u ortopedy, który nie widział żadnych nieprawidłowości w budowie nóg. Jednak napadowe, nocne bóle córki zmusiły nas do kolejnej wizyty u lekarza. W końcu bóle same przeszły: były związane po prostu z rośnięciem, a nasilały się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego.

 

Nie lekceważ bólu

Bólu u dziecka nie można lekceważyć! Nigdy bowiem nie ma pewności jakiego rodzaju są to bóle. - Mogą to być bóle wzrostowe, ale i pochodzenia organicznego – podkreśla Danuta Gruszowska, specjalista medycyny rodzinnej i chorób dzieci NZOZ w Krakowie. Należy wykluczyć choroby, które takimi bólami mogą się objawiać. – Powinno się wykonać podstawowe badania: morgfologię krwi z rozmazem CRP lub OB (wykładniki stanu zapalnego), ASO (poziom przeciwciał przeciwko paciorkowcom, które są odpowiedzialne za zapalenie stawów u dzieci). Kiedy wynik jest prawidłowy, a dziecko w stanie ogólnym dobrym, ładnie rośnie, przybywa na wadze, a mama widzi, że jest wesołe i aktywne w ciągu dnia, nie demonstruje żadnych podejrzanych objawów, to można przypuszczać, że są to tylko bóle wzrostowe – mówi lekarka. – Jednak, kiedy dziecko jest apatyczne, nie bawi się z dziećmi a siedzi pod ścianą, do tego jest podatne na infekcje, którym towarzyszą też bóle kończyn, to maluch wymaga intensywnej diagnostyki. Przede wszystkim diagnostyki hematologicznej, aby wykluczyć chorobę nowotworową. Zespoły bólowe ze strony układu mięśniowo-szkieletowego o podłożu mechaniczno przeciążeniowym najczęściej ustępują po wypoczynku. Czasem jednak wymagają konsultacji reumatologicznej lub ortopedycznej. Zwłaszcza kiedy towarzyszą im inne objawy jak obrzęk stawów, sztywność poranna i po spoczynku, zaburzenia chodu – wyjaśnia dr Gruszowska.

Wykonuje się też badania rentgenowskie(radiologiczne), by stwierdzić czy nie ma osteomolacji kości, czyli ich odmineralizowania. – W przypadku dzieci, które biorą sterydy (przy leczeniu jakiegoś schorzenia) i narzekają na bóle kończyn, warto się zastanowić czy nie mają osteoporozy (czyli „wypłukania” minerałów z kości), co daje dolegliwości bólowe i zwiększa skłonność do łatwych złamań - podpowiada pediatra, która uważa, że warto dziecko skierować też do endokrynologa, aby sprawdził, czy nie są to objawy krzywiczne, albo do reumatologa. – Badania trzeba wykonać, ale nie należy doszukiwać się choroby na siłę – mówi pediatra.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • kkarollinaa | 23-02-2010 19:24:30

  Czytając ten artykuł miałam wrażenie,że został napisany specjalnie dla mnie:-) Oczywiście żartuję, ale czytałam go z ogromnym zainteresowaniem, gdyż problem ten dotyczy właśnie mojej czteroletniej córeczki. Występują u niej dosłownie wszystkie opisane objawy i artykuł bardzo mnie uspokoił i dał odpowiedz na ważne pytania. Fakt faktem radziłam się już wcześniej pediatry, gdyż bóle u małej występ...
 • toja51 | 02-03-2010 18:02:47

  kkarollinaa no to "masowaj" a Twoja mała niech zacznie rosnąć bezboleśnie)
 • mammamada | 04-10-2011 12:34:45

  U nas ten temat przewija się już od dłuższego czasu… Zresztą sama w dzieciństwie cierpiałam na bole wzrostowe. To był koszmar – zrywalam się w nocy z placzem. Niestety kiedys nie było srodkow przeciwbolowych. Jedynym sposobem na pozbycie się bolu była masaz mojego taty :-) a i tak nie zawsze w 100 procentach działał. No i okazało się, że bole wzrostowe dopadły mojego synka (7-latek). Zazwyczaj ...
 • natika | 27-02-2012 23:17:15

  nigdy nie słyszałam o tych bólach, ale mam nadzieję że nas ominą

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wzrost, siatki centylowe, płacz, paracetamol, dieta dziecka

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!