Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

Wysypka, zgrzytanie zębami, ból brzucha - to mogą być robaki!

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Fot. iStockphoto

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Ewa Kozakiewicz: Czy dzieci bardzo są narażone na choroby wywołane przez pasożyty?

Danuta Gruszowska, lekarz medycyny rodzinnej i pediatra: Przy zachowaniu podstawowych standardów higienicznych i dopilnowaniu, by dzieci myły rączki po wyjściu z toalety i przed posiłkami, co ubezpiecza malucha przed zakażeniem, jak również jadły tylko umyte owoce i jarzyny - choroby te raczej nie zagrażają dziecku.

 

Na co mamy powinny zwrócić szczególną uwagę, jak rozpoznać objawy, świadczące o tym, że mogły pojawić się u dziecka pasożyty?

Niepokojące objawy to powinien ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka, z którą trudno sobie poradzić, bladość, apatia dziecka i brak apetytu, spadek jego wagi. Czasem maluch może skarżyć się na bóle głowy, mieć stany podgorączkowe, może być nadmiernie drażliwy. Z takimi objawami warto zgłosić się do lekarza, który poszuka przyczyny.

 

Jak się przekonać, czy dziecko ma owsiki?

Uważna mama może zobaczyć je sama w stolcu malucha. Najpewniejszym sposobem wykrycia owsików jest stwierdzenie jaj pasożytów. Wykonuje się test celofanowy: nakleja się plaster celofanowy w okolicy odbytu dziecka, mocno go przyciska i szybko odkleja, po czym przykleja plaster na szkiełko podstawowe. Jaja pasożytów są widoczne pod mikroskopem. Oczywiście można wykonać badanie kału na pasożyty. Dziecko zakażone owsikami często demonstruje typowe objawy. Jaja owsików są składane przez pasożyta w okolicy odbytu i objawy pojawiają się w fazie namnażania pasożytów.

Przedszkolaki gorzej śpią, skarżą się na swędzenie czy pieczenie w okolicy odbytu. Wtedy należy oglądnąć tę część ciała dziecka. Zwykle widać, że skóra jest zmieniona, zaczerwieniona, są nawet przeczosy (ubytek naskórka – mała ranka), czasem można zauważyć też samego owsika.

 

Co zrobić, jeśli istnieje podejrzenie o pasożyty, a badanie kału go nie potwierdza?

Lekarz podejmuje leczenie dziecka na podstawie objawów klinicznych. Ja najczęściej stosuję lek przeciwpasożytniczy, syrop Pyrantelum (występuje też w postaci tabletek) albo Vermox. Leki podaje się nie tylko dziecku, ale całej rodzinie. Trzeba tylko odpowiednio przeliczyć ilość podawanego medykamentu w zależności od wagi ciała (10mg/kg wagi) poszczególnych członków rodziny. Syrop zwykle podawany jest jednorazowo na czczo, a leczenie powtarza się po dwóch tygodniach, jeśli objawy nadal nie ustępują.

Wynika to z fazy namnażania owsików, trwającej zwykle od 10 –12 dni. Choć choroba nie jest groźna, bezwzględnie należy ją wyleczyć. Podczas terapii konieczne są też wzmożone zabiegi higieniczne, którym musi podlegać cała rodzina mieszkająca z dzieckiem. Najlepiej wygotować bieliznę pościelową, ręczniki itp.

 

W jakiej porze roku najczęściej pojawiają się u dzieci pasożyty?

Najczęściej po powrocie z wakacji, kiedy dzieci mają więcej kontaktu z naturą: grzebią w piasku, leżą na trawie, gdzie mogą być jaja pasożytów, albo napiją się wody z niepewnego źródła i zakażą lamblią, która powoduje lambliozę.

 

Co to jest lamblioza?

Lamblioza jest pasożytniczą chorobą zakaźną, którą wywołuje Lamblia Intestinalis zwana również Giardia Lamblia. To jest pierwotniak, który żyje w śluzówce jelita cienkiego, czyli w górnym odcinku jelita - w dwunastnicy, może też czasem przebywać w drogach żółciowych i dawać duży dyskomfort brzuszny w postaci wzdęcia czy bólów kolkowych w okolicach pępka i wątroby. Dziecko może mieć okresowe biegunki, gorzej się czuje – jest ospałe i apatyczne, a badanie morfologiczne wykazuje niedobór żelaza.

 

Czy łatwo wykryć Lamblię?

Zwykle diagnozujemy bóle brzucha tzn. wykonujemy panel diagnostyczny (m.in. USG brzucha). Jeśli nic nie stwierdzamy, badamy stolec tzw. testem ELISA w celu wykrycia antygenu lamblii.

Warto podkreślić, że to badanie nie obciąża dziecka w żaden sposób. Czasem można stwierdzić cysty lambli w badaniu kału na robaki, albo zastosować test immunofluorescencji (też w stolcu). To główne metody diagnostyczne, ale warto podkreślić, że nie mamy wielu zachorowań na lambliozę. Ta choroba może też przebiegać różnorodnie – w postaci ostrej, kiedy dziecko ma ostrą biegunkę i bóle skurczowe brzucha, albo przewlekle – wtedy biegunki powtarzają się okresowo w fazie namnażania pierwotniaka, czasem też przebiega bezobjawowo i następuje samowyleczenie, możliwe przy dużej odporności organizmu dziecka. Lamblioza daje następstwa: wyniki morfologii dziecka są niepokojące, występują zaburzenia wchłaniania – a maluch gorzej się rozwija, czy nawet pojawia się wysypka skórna. Generalnie jednak spotykam się z łagodnym przebiegiem tej choroby.

 

Wysypka skórna może być objawem choroby pasożytniczej?

Tak. Nawracające wysypki skórne, które pojawiają się u dzieci i często myślimy, że to jakiś rodzaj alergii, mogą być spowodowane przez pasożyty.

Kierując dziecko do poradni alergologicznej zawsze musimy przeprowadzić rutynowo badanie stolca na pasożyty. Pasożyty mogą dawać we krwi podniesiony poziom krwinek kwasochłonnych i wywoływać wysypkę. Robi się wtedy morfologię z rozmazem i bada stolec na pasożyty trzy razy w odstępach kilkudniowych, aby trafić na fazę namnażania się jaj pasożyta.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:10:44

    wojtaszek pierwszy raz słyszę o takich pasożytach, które opisujesz. Masakra, okropnie to brzmi, biedne dziecko. U nas w rodzinie, podejrzewam że tak jak w każdej pojawiają się czasem owsiki, ale to wiadomo że nie zawsze da się upilnować dziecko żeby nie wkładało brudnych rączek do buzi. Wtedy zawsze wizyta u pediatry i tabletki na receptę, zazwyczaj po 1 tabletce wypadają wszystkie pasożyty ...
  • chanel | 08-03-2015 11:04:17

    ja teraz będę diagnozować dziecko na obecność lamblii ponieważ jest bardzo chuda,co oczywiście denerwuje lekarzy. Krew wyszła bardzo dobrze i nie ma anemii, mam jeszcze do zrobienia badanie na wykrycie lamblii w organizmie.
  • teresa211186 | 20-03-2015 23:18:18

    Robi się coraz cieplej na dworze i dzieci coraz więcej będą przebywac w piaskownicy co może przyczyniać sie do rozwijania pasożytów w organizmie dziecka. Dlatego ważne aby przypominać dziecku o częstym myciu rąk i o nie wkładaniu wszystkiego do buzi. Oczywiście trzeba rowniez zadbać o czysty piasek i o otoczenie.
  • kanda | 06-06-2018 11:47:36

    Na samą biegunkę to wystarczy smecta. Jeśli nie pomaga to problem musi być jakiś grubszy. Wtedy warto iść do lekarza - może w badaniach coś wyjdzie. Bo na wszystkie klasyczne biegunki smecta faktycznie działa.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj