Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozmowa z ekspertem od szczepień dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim

Co z tą grypą?

Grypa i szczepionki przeciw grypie sezonowej i pandemicznej (zwanej świńską lub meksykańską) to ciągle temat numer jeden. Mnożą się pytania: szczepić się czy nie? Kiedy będą dostępne szczepionki przeciw grypie AH1N1? Kto powinien się szczepić? Co z bezpieczeństwem? Przedstawiamy zapis czatu z ekspertem od szczepień.

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

 

Aneta: Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? Syn ma 2,5 lata, córka 3,5 miesiąca.

PG: Ryzyko zakażenia zależy od kontaktu z osobami chorymi, niemowlę karmione piersią może się więc zakazić od najbliższych członków rodziny drogą kropelkową. Karmienie piersią nie chroni specyficznie przed zakażeniem wirusem grypy. Małe dzieci zwykle chorują ciężej niż dorośli, łatwiej przy gorączce dochodzi do odwodnienia i powikłań bakteryjnych. Dzieci poniżej 6 miesięcy nie mogą być szczepione, bo nie ma dla nich szczepionek, zalecamy szczepienia matek karmiących i pozostałych członków najbliższej rodziny. Dzieci starsze można szczepić.

 

Amstel: Mieszkam w Holandii, rząd właśnie zalecił szczepienie przeciw grypie meksykańskiej wszystkich dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesięcy do 4 lat. Szczepienia mają się odbyć 23 listopada, podane będą w dwóch dawkach. Mam obawy odnośnie tej szczepionki. Co robić??? Szczepić czy nie? Moja córka ma 2 lata i 4 miesiące.

PG: Szczepionki przeciw grypie meksykańskiej czyli A/H1N1 są zarejestrowane i dopuszczone do użycia przez Europejską Agencję Rejestracji Leków. Były badane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności w grupach dorosłych i dzieci. Nie wykazano większej liczby działań niepożądanych niż dla szczepionek sezonowych. Do częstych działań niepożądanych po szczepieniu zaliczono gorączkę, ból głowy, osłabienie, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Rzadko występowały objawy alergii lub poważniejsze problemy neurologiczne. Wszystkie te działania niepożądane były przemijające.

 

MAMA (pytanie nadesłane mailem): Zaszczepiłam się przeciw grypie. W miejscu szczepienia mam czerwony obrzęk w kształcie koła i lekkie zgrubienie i lekko boli mnie ręka. Nie wiem czy to tak ma być, czy coś się dzieje i mam się z tym zgłosić do lekarza?

PG: Po szczepieniu może wystąpić w miejscu wkłucia zaczerwienienie, obrzęk, ból - są to typowe objawy, które mogą wystąpić po każdej szczepionce. Najlepszym sposobem na to jest okład z roztworu wodnego sody - 5g sody na 200 ml wody przez 1-2 godziny. Gdyby ból i obrzęk były silne, należy przyjąć lek przeciwzapalny doustnie np. ibuprofen 2 x 1 tabletka po 200 mg. Jeśli objawy utrzymują się powyżej 3-4 dni, lub są niepokojące należy zwrócić się do lekarza. Jeśli Pani ma wątpliwości proszę przesłać zdjęcie - obejrzymy i odpowiemy - na adres [email protected]

 

Strona: 1 2 3 4 5 6 7
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj