Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kosmetyki antybakteryjne zwiększają ryzyko alergii. Triclosan

Sprawdź skład pasty do zębów

Niektóre mydła antybakteryjne, dezodoranty i pasty do zębów mogą zwiększać ryzyko alergii u dzieci – udowodnili norwescy i amerykańscy uczeni. Wszystko za sprawą triclosanu, stosowanego od wielu lat środka o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

Źródłem triclosanu są głównie (w 85 procentach) produkty higieny osobistej, przede wszystkim pasty do zębów.

Fot. BE&W

Źródłem triclosanu są głównie (w 85 procentach) produkty higieny osobistej, przede wszystkim pasty do zębów.

Na trop możliwych związków między triclosanem a rozwojem alergii u dzieci wpadli amerykańscy naukowcy. W listopadzie 2010 roku na łamach pisma „Environmental Health Perspectives” opublikowano wyniki badań, które wykazały, że kontakt ze zbyt dużymi ilościami triclosanu zwiększa ryzyko alergii, np. alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku 6-18 lat. Rolę triclosanu w rozwoju alergii potwierdziły też badania prowadzone na zwierzętach.

Na stronach internetowych Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w listopadzie 2012 roku opublikowano informację z kolejnego etapu badań: naukowcy z tej instytucji, a także badacze z Uniwersytetu w Oslo, współpracując z naukowcami zza oceanu sprawdzali, czy triclosan może przyczyniać się do zwiększenia predyspozycji do alergii oraz wystąpienia jej objawów w badaniach wśród norweskich dziesięciolatków. Poziom triclosanu mierzono w próbkach moczu pobranych od 623 dzieci. Wynik? U dziesięciolatków, którzy mieli najwyższe stężenie triclosanu w moczu dwukrotnie częściej stwierdzano reakcje alergiczne, zwłaszcza na alergeny wziewne i sezonowe (a nie pokarmowe). Częściej występował też u nich katar alergiczny.

Zdaniem naukowców triclosan może zmieniać skład flory bakteryjnej człowieka, pozbawiając go bakterii korzystnych dla zdrowia. Zachwianie naturalnej równowagi zaś zwiększa podatność na rozwój alergii. Warto przy tym pamiętać, że triclosan wchłania się głównie poprzez błony śluzowe – wybierając pastę do zębów (zwłaszcza dla dziecka) warto więc sprawdzać, czy nie ma go w składzie produktu.
Źródłem triclosanu są głównie (w 85 procentach) produkty higieny osobistej, przede wszystkim pasty do zębów. Jest on również obecny w niektórych tkaninach i wyrobach z plastiku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ząbki, kosmetyki dla dzieci, alergia, alergeny

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj