Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Próchnica butelkowa

Ząbki decydują o zębach

Słodkie pokarmy i napoje podawane dziecku przez smoczek są głównymi winowajcami powstawania próchnicy butelkowej. Przyczynia się do niej też brak odpowiedniej higieny.

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby.

Fot. iStockphoto

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby.

Próchnica butelkowa może pojawić się nagle i jednocześnie na wielu ząbkach, wprowadzając istne spustoszenie w buzi. Ta odmiana próchnicy kwitnącej występuje u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.

Sen bez butelki w buzi

Gdy dziecko je słodkie pokarmy przez smoczek, pożywienie długo pozostaje w buzi dziecka, co psuje zęby. A już na pewno spowodujesz próchnicę butelkową dopiero wychodzących ząbków, jeśli dopuszczasz do tego, by maluch zasypiał ze smoczkiem oblepionym pokarmem. W ustach dziecka zmniejsza się wówczas ilość wytwarzanej śliny, która neutralizuje kwaśne środowisko jamy ustnej.

Mamy zęby muszą być zdrowe

Musisz pamiętać, że zdrowe ząbki dziecka, to też efekt wyleczenia swoich zębów przed ciążą i dbania o nie w czasie ciąży. Dziecko bowiem w okresie płodowym nie ma żadnych bakterii i dopiero fizjologiczne bakterie przejmuje od rodziców, głównie od mamy. Stąd, dbając o higienę własną, wpływamy na stan zdrowia swojego dziecka i równocześnie uczymy je dobrych nawyków.

Karmienie piersią bezpieczniejsze

Karmienie piersią generalnie jest lepsze dla dziecka od karmienia z butelki, również z uwagi na zęby i zgryz. Ćwicząc mięśnie żuchwy przez odruch ssania, dziecko pracuje nad tym, by w przyszłości mieć prawidłowy zgryz, ponadto, podczas ssania piersi, pokarm jest jakby bezpośrednio wtryskiwany do gardła dziecka, z pominięciem ząbków, co jest dla nich bardzo bezpieczne.

Czyścimy już pierwszy ząbek

Niezależnie od sposobu karmienia zawsze trzeba dbać o to, by w buzi malucha nie pozostawały resztki jedzenia i czyścić ząbki. Zanim użyjemy miękkiej szczoteczki, możemy robić to gazikiem. Trzeba też pamiętać, że najwięcej szkody pierwszym ząbkom wyrządzają słodkie kaszki i gęste słodzone soki, które wręcz oblepiają zęby. Dlatego, jeśli już je dziecku podajemy, lepiej to robić w ciągu dnia a nie przed snem.

Rodzinna skłonność do próchnicy

Gdy rodzice posiadają skłonność do próchnicy, to i nasze potomstwo może ją mieć. Dlatego dobrze przyzwyczajać nasze maluchy do systematycznych wizyt u dentysty. Należy też dbać o dostarczanie dziecku w pożywieniu odpowiedniej ilości wapnia. Zawierają go m.in. nabiał i ryby. Ponadto, po konsultacji z lekarzem, jeśli sytuacja tego wymaga, można wzmacniać zęby dziecka przez podawanie fluoru w tabletkach lub kropelkach.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: dorota2010.

Komentarze

  • mysia83 | 15-11-2014 17:37:37

    Moja córeczka tez nie pozwalała sobie czyścić ząbków, ale teraz jak widzi, ze jej starszy brat myje zęby, to sama woła, żeby jej dać szczoteczkę, bo ona tez chce myc
  • martaleszno | 02-01-2015 23:01:45

    uwaga na słodkie soczki np. kubuś - wygodne bo w butelce z dziubkiem ale niszczą ząbki
  • donnavito | 03-01-2015 12:41:48

    U mojego siostrzeńca poskutkowały takie tabletki barwiące niedomyte miejsca, najpierw rozgryzł, potem szorował tak długo, az kolor zszedł z zabków, fajna rzecz zachęcajaca do mycia, bo przeciez to już nie było zwykłe mycie, tylko czary mary.
  • Koala_Koala | 09-05-2016 19:39:21

    my mamy butelki twistshake, dobrej jakosci, do tego łatwo się czyszcza, bo maja szeroki wlot, natomiast nie podaje dziecku zadnych slodkich napojów, pije tylko wodę, nigdy z butelką nie zasypiał, szczotkujemy ząbki dwa razy dziennie, no i oczywiscie nie wyobrazam sobie by pił mleko z butelki jakos długo, po prostu całkowicie przejdziemy na łyzeczke i kaszki

Poczytaj również

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj