Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciemieniucha

Jak pielęgnować skórę głowy dziecka?

Ciemieniucha, czyli żółta skorupka, przypominająca łuski, która tworzy się na owłosionej główce dziecka już w kilka dni lub kilka tygodni po urodzeniu, nie wygląda ładnie, ale niech ci nie spędza snu z powiek. To typowy problem, z którymi boryka się duża część mam.

Ciemieniucha to częsty problem niemowląt. Domowe sposoby zwykle pomagają, czasem jednak pediatra musi przepisać specjalny preparat.

Fot. Evelin Elmest/iStockphoto

Ciemieniucha to częsty problem niemowląt. Domowe sposoby zwykle pomagają, czasem jednak pediatra musi przepisać specjalny preparat.

Chociaż rozumiem, że u każdej mamy mogą pojawić się przykre myśli, że nie dość starannie pielęgnuje skórę swojego dziecka. Też to przeżywałam, tym mocniej, że moim dzieciom ciemieniucha robiła się nawet na brwiach.

 

Ciemieniucha: leczenie, metody pielęgnacji skóry głowy

Ciemieniucha nie swędzi, ale skutecznie utrudnia skórze oddychanie. Dlatego, mimo że nie jest dla dziecka groźna, trzeba z nią walczyć. Nie jest to nic trudnego. Przede wszystkim trzeba codziennie myć główkę dziecka. Moim wypróbowanym sposobem było namydlenie pieluszki tetrowej i delikatne pocieranie zrogowaciałych miejsc. Po kąpieli smarowałam główkę oliwką i czesałam szczotką z miękkim włosiem. To pomagało.

Jeśli ciemieniucha tworzy dość twardą skorupę, spróbuj innego sposobu. Na noc natrzyj główkę oliwką dziecięcą lub wazeliną i włóż maluchowi bawełnianą czapeczkę. Powinno to dostatecznie zmiękczyć ciemieniuchę i ułatwić wyczesywanie jej następnego dnia po umyciu głowy. Jeśli trzeba, powtórz to kilka razy. Bądź delikatna i nie próbuj zdrapywać ciemieniuchy.

Możesz też skorzystać ze środków natłuszczających dostępnych w aptece, przeznaczonych do zmiękczania ciemieniuchy. Czasem pediatra przepisuje specjalną miksturę, którą aptekarz przygotuje na receptę.

Na forach mamy wzajemnie wymieniają się sposobami na ciemieniuchę - jedne są bardziej godne polecenia, inne mniej. Zachowaj zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości zapytaj położną podczas wizyty środowiskowej czy pediatry.

 

Ciemieniucha: kiedy do lekarza

Do lekarza wybierz się, jeśli ciemieniucha nie schodzi z główki niepokojąco długo lub jeśli zmiany skórne pojawiają się w innych miejscach.

Medycyna nie zna dokładnie przyczyn pojawiania się ciemieniuchy. Wiadomo, że tworzy się wtedy, gdy gruczoły łojowe, natłuszczające skórę głowy i włosy, pracują zbyt intensywnie. Pediatrzy są też raczej zgodni co do tego, że ciemieniucha jest efektem bardzo wrażliwej skóry dziecka i niedojrzałości gruczołów łojowych.

Na szczęście ciemieniucha mija zwykle między 3. a 6. miesiącem życia.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Można leczyć ciemieniuchę domowymi sposobami czy lepiej poprosić lekarza o wskazanie specyfiku z apteki?

    Polecam leczenie ciemieniuchy domowymi sposobami. Choć ciemieniucha jest postacią łojotokowego zapalenia skóry, łatwo jej się pozbyć. Wystarczy, że mama jest wytrwała, a już po tygodniu odpowiedniej pielęgnacji zobaczy wyraźną poprawę. Leczenie ciemieniuchy wymaga cierpliwości i systematyczności.
    Najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest natarcie główki oliwką (może być trochę cieplejsza niż temperatura pokojowa) na kilkanaście minut przed kąpielą. Jeśli mama uzna, że jest taka potrzeba, czas ten można wydłużyć do godziny, by odpowiednio rozmiękczyć oliwką przyklejoną do głowy skorupkę utworzoną z łusek ciemieniuchy. Potem trzeba zmyć oliwkę szamponem przeznaczonym dla niemowląt. Po wytarciu główki należy wyczesać ją szczotką z miękkiego włosia. Dzięki codziennemu starannemu wyczesywaniu łuski ciemieniuchy będą się złuszczać. Poprawa następuje zwykle po kilku dniach. Jeśli ciemieniucha jest gruba i pokrywa dużą część głowy, dziecko będzie potrzebowało tej szczególnej codziennej pielęgnacji nawet przez dwa tygodnie lub dłużej. Najlepiej jednak nie dopuścić do takiego stanu i zacząć zabiegi z oliwką od razu, kiedy zobaczymy, że zaczyna się tworzyć skorupka.
    Przestrzegam przed zdrapywaniem ciemieniuchy na siłę. Jeśli nie jest odpowiednio zmiękczona, można uszkodzić naskórek i spowodować infekcję. Do lekarza trzeba pójść, jeśli po tygodniu pielęgnacji nie widać żadnej poprawy i łuski z głowy nie odchodzą łatwo. Wtedy lekarz przepisze oliwkę salicylową lub inne preparaty do kupienia w aptece.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • GabaBaba26 | 29-01-2015 23:25:11

    donnavito ja nie wyczesywałam małemu główki używałam bardzo tłustej maści cholesterolowej, która bardzo ładnie nawilżała skórkę głowy a kolejnego dnia myłam główkę zwyczajnie mięciutką gąbeczką i wszystko samo odchodziło.
  • wojtaszek | 04-02-2015 17:26:05

    Ja 10-15 minut przed kąpielą smarowałam synkowi główkę oliwką dla niemowląt i przed kąpielą wyczesywałam włoski i główkę dziecka szczotką dla niemowląt. Szczotki możesz kupić w wersji miękka, średnia, twarda - ja wybrałam średnią twardość z nylonowym włosiem choć niektórzy bardzo zachwalają te z naturalnym włosiem. Kąpałam synka w emolientach więc po kąpeili miał delikatnie natłuszczoną skórę g...
  • wojtaszek | 12-03-2015 11:35:53

    Nie tak dawno rozmawiałam z koleżanką której synek miał ciemieniuchę na całej główce i wstydziła się z nim gdziekolwiek wychodzić, kosmetyki nie pomagały , nawet codzienne smarowanie i wyczesywanie główki nie dawało widocznych efektów aż w końcu sięgnęła po kosmetyki na ciemieniuchę MUSTELA które nie są tanie ale u niej się sprawdziły.
  • bejbicom | 17-10-2023 19:43:31

    Droga Redakcjo Bejbi, Dziękujemy za cenny artykuł na temat pielęgnacji skóry głowy niemowląt z problemem ciemieniuchy. To niezmiernie ważne, aby rodzice mieli dostęp do rzetelnych informacji i domowych sposobów na radzenie sobie z tym typowym problemem. Rozumiem, że wielu rodziców może przeżywać obawy dotyczące pielęgnacji skóry swoich maluszków, zwłaszcza w przypadku ciemieniuchy. ...

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj