Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Równe prawa rodzeństwa

Nic kosztem drugiego

2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Fot.Paweł Stępniewski

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Zuzia, starsza siostrzyczka czterodniowego Adasia, po pierwszej wizycie położnej powiedziała do wychodzącej z domu pielęgniarki: „Zapomniała pani zabrać swoje dziecko”. Zdarzają się oczywiście dzieci, które entuzjastycznie witają noworodka, ale reakcje większości dalekie są od entuzjazmu. A mamy czasami czują się winne wobec starszego dziecka, że zafundowały mu rywala.

 

Rywalizację zamienić w chęć pomocy

- Na szczęście dla wszystkich zdrowy noworodek w pierwszych miesiącach dużo śpi, więc dość łatwo znajdziemy czas dla starszaka – mówi psycholog dr Milena Gracka-Tomaszewska z wydziału psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny Uniwersytetu Warszawskiego. – Warto też zaproponować starszemu dziecku jakiś udział w opiece nad maluchem. Można mu na przykład pozwolić wybrać pieluszkę albo ubranko z obrazkiem, który mu się podoba, powierzyć wybór zabawki dla młodszego rodzeństwa czy wciągnąć do pomocy przy kąpieli – wyjaśnia psycholog. Ogólna zasada jest taka: starać się zamienić rywalizację w chęć pomocy (przy czym trzeba głośno docenić wysiłki). No i należy pozwolić starszemu dziecku wziąć na ręce noworodka (chce tego każde starsze dziecko). Pierwsze słowa, jakie powiedziała moja córka na widok młodszej siostry, to: „Mamo, dasz mi Helę”? Jeśli starsze dziecko jest jeszcze na tyle małe, że może noworodka upuścić, można posadzić je na podłodze z wyprostowanymi nogami, tak żeby maleństwo miało oparcie i było bezpieczne.

 

Każdemu dziecku można powiedzieć „nie”

- Mimo że starsze dziecko cierpi, trzeba potraktować to, jako coś normalnego, bo tym jest przecież posiadanie rodzeństwa – podkreśla psycholog Gracka-Tomaszewska.

Rodzice czasem zastanawiają się czy nie lepiej zignorować potrzeby malucha, by ulżyć w cierpieniu starszemu dziecku. – Zawsze są takie sytuacje w życiu, że się mówi dziecku „nie” i nie ma w tym nic złego – mówi psycholog. – Dotyczy to obojga dzieci. Jeśli maluch jest bezpieczny, można go zostawić i pomóc na przykład w toalecie starszemu. Ale, jeśli nie możemy ze względów bezpieczeństwa zostawić młodszego dziecka, wtedy bez wyrzutów sumienia, trzeba odmówić natychmiastowym żądaniom starszego – tłumaczy psycholog.
Nie znaczy to też wcale, że zaspokajamy jedynie najprostsze potrzeby noworodka. Nie wystarczy przecież, by był najedzony, zadbany i miał suchą pieluszkę. Noworodek potrzebuje swojej porcji pieszczot, głaskania, przytulania i rozmowy bez względu na zazdrość starszego rodzeństwa.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 14-11-2014 12:31:43

    Moim zdaniem te pierwsze 2 miesiące to okres przystosowania się całej rodziny do nowego życia - starsze dziecko przyzwyczaja się, że nie jest już samo, pomaga mamie przy maleństwie i walczy z zazdrością, mama uczy się dzielić uwagę na 2 dzieci, przypominając sobie jednocześnie obowiązki związane z opieką nad noworodkiem, a tata poświęca więcej czasu rodzinie - pomaga mamie w okresie połogu, pom...
  • donnavito | 26-01-2015 22:48:09

    Ja jako starsza siostra w dzieciństwie miałam największy zal o to, że gdy brat mi cos zrobił celowo, np. podarł plakat, mama mówiła: "Jesteś starsza, badż mądrzejsza i mu wybacz" itp., nie było równych praw, ale to nie była zazdrosć, tylko poczucie krzywdy.
  • GabaBaba26 | 01-02-2015 05:06:46

    Moja córcia, gdy wróciłam z jej młodszym braciszkiem do domu była bardzo przejęta lecz zadowolona. Nie pozwalała nikomu brać Dorianka na ręce (tylko mama i tata mogli) ponieważ się bała, że ktoś go nam zabierze. Córeczka brała swojego bobaska lalkę i wykonywała na niej takie same czynności co ja przy synku np. zmieniała pieluszkę, kremowała pupcie a nawet karmiła cycusiem Lecz z biegiem czasu ...
  • Doris85 | 06-04-2015 13:17:44

    Między mną a siostrą są 4 lata różnicy - patrząc po zdjęciach i wierząc opowiadaniom rodziców byłam dumną starszą siostrą i chętnie pomagałam w opiece nad nią. Wydaje mi się, że dużo zależy od rodziców - jesli juz na etapie ciązy oswajają dziecko z nową rolą starszego brata/siostry, tłumaczą co się zmieni jak już się pojawi nowa osoba w domu to zawsze łatwiej to dziecku przejść.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj