Utworzono: 2014-02-14

Mycie zębów niemowlaka.

Mycie zębów niemowlaka.

Okres ząbkowania dla nas jak i dla naszej kruszynki jest niezwykle wyjątkowy. Przeżywamy go, tak jak pierwszy uśmiech czy słowo, niestety bardzo często wiąże się z nieprzespanymi nocami. Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka rodzice powinni rozpocząć naukę mycia zębów. Z tego powodu przygotowałam kilka praktycznych wskazówek na temat pielęgnacji jamy ustnej u dzieci.

Pierwsze ząbki, tzw. mleczaki, najczęściej pojawiają się około 6 miesiąca życia dziecka u nas oczywiście nastąpiło to wcześniej i jak narazie nie było żadnych problemów odnośnie pierwszych ząbków. Dzięki nim nasz maluszek odkrywa coraz to nowe pokarmy. Oprócz mleka modyfikowanego Nasza Michasia otrzymuje również .in. herbatki, soki oraz słoiczkowe obiadki. Wszystkie te produkty są źródłem cukrów,które mogą przyczynić się do powstania i rozwoju próchnicy. Nie wszystkie z nich mają jednak negatywny wpływ na zęby. Cukry znajdujące się naturalnie w pokarmach mają niewielkie znaczenie dla rozwoju szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Duże niebezpieczeństwo stanowią natomiast te, które są sztucznie dodawane do napojów oraz do żywności, czyli wchodzące w skład soczków i napojów owocowych, gotowych posiłków, etc. Dlatego już od pojawienia się pierwszego ząbka powinno się je pielęgnować to bardzo ważne.

Próchnica zębów jest chorobą, której można uniknąć. Dlatego pediatrzy i stomatolodzy zalecają, aby pielęgnację zębów mlecznych rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Praktyka pokazuje, że wczesna pielęgnacja zębów nie jest jednak powszechnie praktykowana. My jako rodzice chcą rozpocząć lekcje szczotkowania ząbków u dziecka, często borykaliśmy się z wieloma problemami. Większość past do zębów, ze względu na skład, nie nadaje się bowiem dla niemowlaków. Normalna szczoteczka do zębów, nawet ta z miękkim włosiem, jest zazwyczaj odczuwalna przez dziecko jako nieprzyjemna. Czyszczenie zębów palcem, szmatką lub patyczkiem z watą nie usuwa natomiast skutecznie płytki nazębnej.

Pierwsze ząbki powinny być właściwie pielęgnowane nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo pojawienia się próchnicy. Rezerwują one bowiem miejsce dla zębów stałych, które mają służyć naszemu maleństwu przez całe jego życie. Dlatego też zakupiliśmy w drogerii Rossmann naszemu maluszkowi zestaw do nauki mycia zębów otóż składa się on z trzech szczoteczek posiada również ogranicznik zabezpieczający przed włożeniem do buzi szczoteczki zbyt głęboko dzieki czemu naszemu maluszkowi nie powinna stać się krzywda. Według was jak powinno zadbać się o podstawową profilaktykę mycia zębów, od kiedy wy zaczęliście dbać o zęby swoich pociech???

 

My staramy się dbać o właściwe nawyki żywieniowe naszego dziecka. Proponujemy Naszej Michalinie produkty z niską zawartością cukru. Nie uczymy jedzenia słodyczy. Przed spaniem ani kiedy budzi się w nocy, nie podajemy słodkich napojów, zamiast tego podajemy jej wodę. To czego dziecko nie zna, nie kusi go, poza tym woda lepiej ugasi pragnienie. Zwracamy szczególną uwagę na skład pasty do zębów, której używamy. Stosujemy takie o łagodnym zapachu i smaku. Pasta dla niemowlaków musi być delikatna w użyciu, czyli zawierać łagodnie czyszczący żel krzemionkowy, o niskim współczynniku ścieralności szkliwa (na opakowaniu zapisane jako RDA = ok. 25) oraz wysoką zawartość ksylitolu, hamującego rozwój bakterii. Nie powinny się w niej jednak znajdować: mentol, fluor oraz barwniki i substancje konserwujące. Przykładem takiej pasty jest nenedent-baby można ją zakupić w aptece jak i również na Ceneo.pl. Dzięki temu, że nie zawiera ona fluoru, nie wymaga również wypłukiwania z ust. Nasza Michasia tak jak i inne niemowlęta nie ma jeszcze wyrobionego nawyku prawidłowego wypluwania.

My traktujemy mycie zębów jak zabawę. Wykorzystujemy zmysł dotyku. Pomaga nam, w tym np. silikonowa szczoteczka do zębów z bardzo miękkimi włoskami. (zwróćcie uwagę by szczoteczka była wykonana z wysokiej jakości silikonu.) Można nabyć je w aptekach, często w pakiecie z pastą do zębów dla niemowląt.

Razem z Michalinką myjemy zęby systematycznie, dwa, trzy razy dziennie. Myjąc ząbki dziecku opowiadamy jej różne historie bądź puszczamy relaksujące melodie tak, by miała ona z tym związane przyjemne skojarzenia.

Szczoteczki do nauki mycia zębów

Komentarze

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj