Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Osiem typów przedszkoli

Zgodnie z poglądami rodziców lub talentami dziecka

Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

Fot. iStockphoto

Dzieci w przedszkolach artystycznych uczą się wrażliwości na sztukę, twórczych technik i poznają dziedzictwo kulturowe.

 

Integracyjne

W przedszkolach integracyjnych w jednej grupie bawią się dzieci niepełnosprawne razem ze zdrowymi maluchami. Mottem koszalińskiego przedszkola są słowa Bruno Bettelheima, psychoanalityka, który zajmował się głównie psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem. Bettelheim mówił: „Nie chciejcie, aby wasze dziecko wam się podobało. Miejcie szacunek do tego, jakie jest". Dzieci zdrowe przebywając z chorymi uczą się akceptacji dla inności, dowiadują się jakie trudności muszą pokonywać niepełnosprawni ruchowo, uczą się jak im pomagać. Z kolei dzieci niepełnosprawne obserwując zdrowe maluchy starają się je naśladować, wspólne zajęcia stymulują ich rozwój.

Do koszalińskiego przedszkola uczęszcza 104 maluchów, w tym 30 niepełnosprawnych. Tego typu przedszkola mają udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, np. podjazdy, toalety, szersze drzwi. Pracują w nich także specjaliści: psycholodzy, logopeda, oligofrenopedagodzy, fizjoterapeuci. W Przedszkolu Integracyjnym nr 45 w Warszawie w grupie jest 5 dzieci niepełnosprawnych i 15 zdrowych. — Korzystamy z doświadczeń pedagogiki przedszkolnej i specjalnej, rozwijamy i uczymy dzieci poprzez ruch i zabawę. Wobec dzieci niepełnosprawnych realizujemy programy indywidualnie dostosowywane do ich możliwości rozwojowych. Biorą one udział we wszystkich zajęciach grupowych i jeśli nie mogą sobie z czymś poradzić, pomagamy im — mówi Iza Waś z przedszkola nr 45 w Warszawie.

 

Językowe

Nauka języka w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Dzieci codziennie poznają kilka nowych słówek. Śpiewając piosenki czy mówiąc wierszyki utrwalają je sobie, jednocześnie dowiadują się co te słówka znaczą w języku polskim. Zazwyczaj przedszkola prowadzą naukę języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego. Często do przedszkoli językowych zapisywane są dzieci obcojęzyczne więc dzieci uczą się tu tolerancji dla innych ras i kultur. W niektórych miastach są przedszkola, w których można nauczyć się litewskiego (Puńsk), ukraińskiego (Przemyśl). Powstają one głównie z myślą o mniejszościach narodowych, mieszkających blisko wschodniej granicy. Są także przedszkola dwujęzyczne dla obcokrajowców, w których jedna opiekunka mówi w obcym języku.

 

Katolickie

Dzień w takim przedszkolu rozpoczyna się od wspólnej modlitwy, a w ciągu dnia odbywają się lekcje religii. Placówki prowadzone są przez siostry zakonne lub stowarzyszenia katolickie, czasem także przez osoby świeckie. Oprócz spędzania czasu wśród rówieśników i wspólnych zabaw, dziecko poznaje katolickie zasady, uczy się poszanowania tradycji. W okresie świąt dzieci chodzą do kaplicy lub kościoła na modlitwy. Tego typu przedszkola wspierają rodziny w katolickim wychowaniu dzieci, kształtują u dzieci chrześcijańskie postawy, dbają o rozwój duchowy, moralny i estetyczny dzieci, wspierają rozwój intelektualny. W Polsce są także przedszkola innych wyznań, m.in. ewangelicko-augsburskie czy prawosławne.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Daria34 | 06-03-2014 12:16:37

    Moim zdaniem liczy się podejście i kwalifikacje opiekunek, zajęcia dodatkowe i ogólnie to co przedszkole ma do zaoferowania. Dla mnie takie rzeczy są ważniejsze niż miejsca w rankingu czy wygląd. A już najlepiej o przedszkolu mogą się wypowiadać rodzice małych absolwentów
  • lenkaa82 | 11-11-2014 15:25:26

    Z własnego doświadczenia jako nauczycielki przedszkola powiem tylko, że najważniejsze są panie – ich predyspozycje, zamiłowanie do dzieci. To da się wyczuć podczas zwykłej rozmowy z nauczycielką w przedszkolu. Następnie bezpieczeństwo dzieci ( zarówno sale, szatnie, ogródek jak i zabawki w salach ). Należy zwrócić także baczną uwagę na żywienie dzieci. Reszta ( wygląd przedszkola, zajęcia dodat...
  • donnavito | 09-01-2015 19:09:46

    Dla dziecka najważniejsze jest, by lubilo pania i czuło się bezpiecznie, reszta to troche taki snobizm rodzica, dziecko chodzi na to i na to, a tak naprawdę ma się w przedszkolu dobrze bawić. Takze zgadzam sie z lenkaa82 całkowicie.
  • dori32k | 25-03-2015 14:31:42

    A ja myślę, że najlepsze jest połączenie wszystkich, bez kładzenia nacisku na jedną konkretną dziedzinę. Przecież może okazać się, że córka wcale nie chce być malarką a syn nie lubi sztuk walki

Poczytaj również

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj