Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kangurowanie. Bezcenne dla wcześniaków, ważne dla wszystkich noworodków

Zostań kangurem dla swojego dziecka

Dotyk SDS (skóra do skóry) i kontakt fizyczny sprzyjają rozwojowi noworodka. Nie tylko emocjonalnemu – zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie kangurowanie, czyli zapewnienie dziecku bezpośredniego kontaktu fizycznego jest czynnikiem zwiększającym szanse na zdrowie.

W szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców.

fot. Emostrefa

W szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców.

Dlatego w szpitalach położne, pielęgniarki i lekarze zachęcają rodziców do kangurowania. Nie tylko mamy, ale i świeżo upieczonych ojców. Kangurowanie to nie jest po prostu – przytulanie czy noszenie maluszka. O kangurowaniu mówimy wtedy, gdy noworodek (tylko w samej pieluszce) jest układany w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Ucho dziecka ma znajdować się nad sercem rodzica.
 

Idea kangurowania ma już blisko czterdzieści lat i wywodzi się z Kolumbii. Tamtejsi neonatolodzy pod koniec lat 70., zmagając się z niewystarczającą liczbą inkubatorów, a także personelu medycznego, zalecili matkom by przebywały ze swoimi przedwcześnie urodzonymi dziećmi zapewniając im kontakt „skóra do skóry”, by chronić je przed utratą ciepła i zapewnić stały dostęp do mleka mamy. Dzięki tym działaniom śmiertelność wśród dzieci urodzonych przed terminem spadła w szpitalach z 70 do 30 proc.
 

Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca po porodzie naturalnym dziecka w dobrej kondycji, nie wymagającego interwencji lekarskiej, kontakt „skóra do skóry” matki i dziecka trwał nieprzerwanie od pierwszej minuty życia dziecka do zakończenia pierwszego karmienia. Amerykanie zalecają też częsty kontakt SDS w pierwszych trzech miesiącach życia – nawet w przypadku zdrowych dzieci.
 

Jakie korzyści daje kangurowanie?
- zaspakaja emocjonalne potrzeby malucha,
- umożliwia szybszy przyrost masy ciała (w przypadku wcześniaków oznacza to krótszą hospitalizację),
- pomaga utrzymać laktację na odpowiednim poziomie,
- ułatwia rozwój psychosomatyczny dziecka,
- wspiera zasypianie malucha, dziecko jest spokojniejsze, rzadziej i krócej płacze.
 

Kangurowanie jest ważne również dla rodziców, zwłaszcza matek wcześniaków, które niejednokrotnie podświadomie obwiniają się za przedwczesny poród. Bliski kontakt z dzieckiem łagodzi stres, świadomość że można zrobić coś dla niego pomaga uporać się z poczuciem winy. Kangurowanie uczy też bliskości.
 

Dziś coraz więcej szpitali korzysta z tej metody wspomagania rozwoju dziecka – oczywiście, w przypadku wcześniaków, muszą one najpierw osiągnąć stabilizację oddechową i krążeniową. Kangurowane są jednak również dzieci podpięte do aparatury medycznej – to wymaga tylko odrobinę pomocy ze strony położnych.
 

Nie we wszystkich szpitalach są dogodne warunki do kangurowania, a nawet – do bycia rodzica blisko dziecka. Pojawiają się jednak pomysły, jak to zmienić. W czerwcu wystartował ogólnopolski program wsparcia na rzecz budowania rodzicielstwa bliskości „Blisko z Tobą chcę być". W jego ramach marka Pharmaceris będzie wspierać rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, takich jak leczenie dziecka w szpitalu, czy pobyt noworodka w inkubatorze. W szpitalach będą tworzone EmoStrefy, które ułatwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.
 

W EmoStrefach na rodziców i ich pociechy czekać będą, m.in. fotele do kangurowania na oddziałach neonatologicznych oraz rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy łóżkach szpitalnych swoich dzieci.
 

Dowiedz się więcej o programie „Blisko z Tobą chcę być” http://emostrefa.pl/
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Polecamy

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj