Karmienie niemowląt do 12 miesiąca życia. Porady eksperta

Wysłane przez ewajagodzinska 

basic2008 (offline)

17-03-2015 20:18:48

Ośno Lubuskie
Po krótkiej nieobecności oznajmiam uroczyście, iż siateczkę nabylismy-prztestowalismy i....dla mnie bomba. Dla Jaska chyba tez-dostał kawałeczek jabłka, na poczatku się zdziwił i zezlił nieco-co mu matka za szmate do dzioba wtyka smiling smiley, przycisnęlam troszke, tak ze splynął mu soczek do buzi, wiec jak zassał to puścić nie chciałdziecko i owoc. Jedynie nie radzi sobie dobrze z trzymaniem, więc mama trzymała, Jasko ciamkolił i wszyscy zadowoleni smiling smiley
Ade 1984 ja tez mam wciąż przeboje z moją panią doktor,( która notabene była jeszcze moim pediatrą dawno, dawno temu). Mleczko Jasia mamy na recepte, i gdy mały miał jakies 3,5-mca i poszlam po kolejną receptę, to się czepiac zaczęła, że "jak to juz? że niedawno mi przepisywała 4 op.(2tyg.wczesniej), że mały już powoli inne pokarmy powinien próbować, to ile on je???!!!???!!!
No to tłumaczę, ze paczka mleka starcza na 4 dni, ze zaczynalismy od 90ml 8xdz, teraz wypija więcej ale rzadziej- no ale ze jak więcej ml to i wiecej miarek, no ize Jas nie ma jeszcze 4 mcy, więc jeszcze za wczesnie na zupki. Ech, i wez tu z taka gadaj. Ja generalnie pani doktor przytakuje, a po swojemu robie, korzystajac z bardziej wiarygodnych(jak np. tutaj)porad cool smiley

wojtaszek (offline)

17-03-2015 20:20:32

Tarnów
Murba 78 karmiąc wyłącznie piersią nie ma konieczności podawanie dziecku dodatkowo płynów ale ja niestety musiałam dokarmiać synka dlatego też uczyłam go picia innych niż mleczko płynów. Nie wiem jak Wy mamy ale ja nie podaję synkowi zwykłej przegotowanej wody ponieważ dla mnie nie jest ona wystarczająco dobrej jakości nawet oczyszczona za pomocą filtra Brita. ja dla synka kupuję wodę i najchętniej pije Primavera a ja jestem spokojna że daję mu dobrą wodę którą oczywiście wcześniej przegotowuję. Ja również używam garnków emaliowanych i powiem szczerze że najlepsze garnki są właśnie z polski , emaliowane i pięknie zdobione.

wojtaszek (offline)

17-03-2015 20:25:11

Tarnów
Ade zgadzam się z Tobą że bardzo ważne aby dziecko przyzwyczajać do zdrowego jedzenia już podczas życia płodowego. Przeczytałam kiedyś że dzieci których mamy będąc w ciąży jadły coś ze szczególnym smakiem i apetytem poznają i lubią ten smak więc warto dbać o żywienie maluchów już podczas ciąży.
Ja zauważyłam że kiedy podaję synkowi bułkę aby mógł ją trochę polizać, pogryźć i poczuć jej smak i zapach bez wahania wkłada ją do buzi , pomimo iż nikt go tego nie uczył, natomiast kromka chleba wzbudza już w nim zainteresowanie ale nie chętnie ją smakuje smiling smiley

joani (offline)

17-03-2015 22:09:11

A po co przegotowywać wodę źródlaną? Przexież ona jest zdatna do picia i nie powinno się jej gotować. Moja znajoma kiedyś pisała do producenta wód i dostałą odpowiedź, że nie należy jej gotować, chyba, że taka informacja jest podana na etykiecie.
Ja tylko podgrzewam i wszystkie mamy, które znam tak robią. Niestety nasza kranówa jest tak twarda i z piaskiem, że filtry nie pomagają, nawet testy robili.

Basic, siateczka wymiata, nie ma co. Co ważne dziecko zadowolone a i mama ma na min. 10 minut spokój winking smiley mój na szczęśie już sam sobie radzi z trzymaniem, ja tylko muszę dokładać do "pieca" i czyścić wszystko wokół smiling smiley

wojtaszek (offline)

17-03-2015 22:19:02

Tarnów
Rozmawiałam na temat wody z położną i to ona zaleciła mi aby nawet tą wodę która ma atesty przegotowywać. Ja czuję się pewniej kiedy wiem że woda jest przegotowana szczególnie że mój synek jest jeszcze maleńki. Co do odpowiedzi producenta to być może mówił prawdę ale ja każdego dnia stykam się z produktami które pomimo iż wg producenta są bezpieczne i polecane dla dziecka to nie zawsze tak jest.

murba78 (offline)

17-03-2015 22:57:43

Kraków
Na początku rozszerzania diety nie zamierzam zastępować posiłku z piersi ani kaszką, ani owocami ani warzywami. Do pierwszego roku życia mleko mamy powinno stanowić podstawę żywienia dziecka. Dzieci najwięcej składników odżywczych, witamin i mikroelementów przyjmują z mleka mamy. Jest ono najlepiej przyswajalne i zapewnia optymalny wzrost. Zastępowanie mleka mamy przed ukończeniem roku innym posiłkiem nie jest dla dziecka korzystne. Nie można zastąpić lecz jedynie uzupełnić dietę naszego maluszka

murba78 (offline)

17-03-2015 23:00:11

Kraków
Niektóre osoby uważają, że jak półroczne dziecko słabo przybiera na wadze to powinno być usilnie dokarmiane innymi produktami, otóż nic bardziej mylnego - wówczas powinny mieć zwiększoną ilość posiłków z mleka mamy (o ile takowe nadal posiada w odpowiedniej ilości). Mleko to szybciej się wchłania z przewodu pokarmowego dziecka, szybciej rozchodzi po organizmie, zawiera najwięcej niezbędnych składników odżywczych i budulcowych w przeciwieństwie do kaszek i innych produktów na które nie wiadomo jak zareaguje nasz maluszek...

murba78 (offline)

17-03-2015 23:03:13

Kraków
Oczywiście należy wprowadzać powoli i wzbogacać dietę, ale wówczas najlepiej po uprzednim nakarmieniu piersią, gdyż najedzone dziecko mlekiem matki później ma możliwość zasmakowania i poznania produktów dodatkowych. Dzieci tak karmione są bardziej spokojne i mamy wówczas pewność że są najedzone (mlekiem), gdyż nie zawsze zasmakuje im podany produkt, natomiast głodne dziecko może negatywnie podchodzić do podawanych nowości...

murba78 (offline)

17-03-2015 23:06:09

Kraków
Po jakimś czasie dziecko dokarmione jedną czy dwiema łyżeczkami owoców, warzyw lub kaszki, będzie chciało i potrzebowało za każdym razem coraz mniej mleka aż do całkowitego zaprzestania "korzystania" z piersi smiling smiley

joani (offline)

18-03-2015 07:26:50

Murba, pisz wszystko w jednym poście, proszę. A nie wiem kto mówi o zastępowaniu mleka innym jedzeniem do roku, chyba ktoś, kto się nie zna. Dziecko ma poznać smak warzyw i owoców i innych rzeczy, sprawdzamy też przy tym ewentualne reakcje alergiczne ale w dlaszyn ciągu mleko jest podstawą jedzenia. Nie do końca się zgodzę z tym, że powinno sie nowości dawać jak dziecko jest syte. Z początku b edzie ciekawe i będzie jadło/smakowało co mu damy ale w późniejszym czasie, jak się juz przyzwyczai moze odmawiać nawet próbowania, bo i po co jak żołądek mówi co innego.
Ja daję kaszkę czy obiadek nie na "pusty" żołądek ale gdzieś ok. 2 godzin po mleku a mój je co 3 h. Obecnie po kaszce wytrzymuje 1,5-2 h ale do zastąpienia mleka innym pokarmem jeszcze daleka droga.
Chcesz pisać na naszym forum? Załóż konto w 3 minuty i dołącz do nas już dziś!.

Kliknij żeby zalogować

Forum eBobas.pl - Statystyki

Globalne
Wątki: 6019, Posty: 1575305, Użytkownicy: 73678.
Ostatnio dołączył/a Pinuka.

Statystyki tego forum
Wątki: 112, Posty: 56129.