Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak skutecznie zapobiegać zakażeniu rany po cięciu cesarskim?

Niebezpieczne powikłania

Jednym z możliwych powikłań cesarskiego cięcia jest zakażenie rany po cesarce. Mimo, że szpitale zapewniają coraz lepsze warunki sanitarne, a rodzącym podaje się profilaktycznie antybiotyki – co roku nawet kilka procent rodzących tą drogą boryka się z problemem zakażenia rany. A że przez cesarskie cięcie rozwiązywana jest już niemal co druga ciąża, problem zakażeń staje się poważny.

Co roku nawet kilka procent rodzących przez cesarskie cięcie boryka się z problemem zakażenia rany.

fot. Fotolia.com

Co roku nawet kilka procent rodzących przez cesarskie cięcie boryka się z problemem zakażenia rany.

Terapię podciśnieniową z powodzeniem stosuje się w leczeniu ran po operacjach kardiochirurgicznych i ortopedycznych, może mieć ona również zastosowanie w ginekologii, do leczenia ran po cesarskim cięciu.

Zakażenie rany po cesarskim cięciu może prowadzić nawet do wstrząsu septycznego. Na powikłania są narażone kobiety z przewlekłymi dolegliwościami – m.in. cukrzycą, nadciśnieniem czy otyłością. Zwłaszcza, gdy lekarze decydują się na cięcie wzdłuż linii bikini, kobietom otyłym (lub ze znaczną nadwagą) może być ciężko utrzymać właściwą pielęgnację rany – to jest systematycznie ją czyścić, osuszać i zapewniać dopływ powietrza. A uchybienia w pielęgnacji rany – to prosta droga do namnażania się bakterii i zakażenia. Gdy dojdzie do zakażenia rany, konieczne jest podanie antybiotyków – najczęściej dożylnie i wspomaganie procesu gojenia specjalistycznymi preparatami. Matka i dziecko co najmniej kilka dni dłużej muszą zostać w szpitalu.

Czy można temu zapobiegać? - Jedną z metod terapii ran chirurgicznych z zaburzeniami procesu gojenia jest terapia podciśnieniowa (Negative Pressure Wound Therapy), polegająca na miejscowym stosowaniu ujemnego ciśnienia – mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog-położnik.

Terapia podciśnieniowa pomaga w gojeniu ran m.in. przez:

- Poprawę krążenia krwi w obrębie rany
- Zbliżenie brzegów rany
- Usuwanie wysięku z rany
- Usuwanie toksyn i zmniejszanie kolonizacji bakterii
- Zmniejszanie obrzęku.

Terapię podciśnieniową z powodzeniem stosuje się w leczeniu ran po operacjach kardiochirurgicznych i ortopedycznych, może mieć ona również zastosowanie w ginekologii, do leczenia ran po cesarskim cięciu. Na rynku pojawił się niedawno zestaw jednorazowego użytku do podciśnieniowej terapii ran o małym lub umiarkowanym wysięku. Opatrunek PICO jest łatwy do zakładania, prosty w obsłudze dla pacjentów. Może być stosowany nie tylko w celach leczniczych, gdy już lekarz stwierdzi, że rana nie goi się prawidłowo, ale również jako profilaktyka zakażenia miejsca operowanego u pacjentek z czynnikami ryzyka takimi jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca.

Zestaw PICO składa się z opatrunku zawierającego warstwę chłonną, w której absorbowana jest wydzielina, pokrytego folią o wysokiej przepuszczalności - umożliwia ona odparowanie pary wodnej, ale nie dopuszcza do rany bakterii. Do opatrunku dołączona jest przenośna pompa generująca podciśnienie o stałej wartości -80mmHg. Dzięki takiej konstrukcji urządzenie nie wymaga stosowania dodatkowych zbiorników na wydzielinę. Jeden opatrunek PICO jest w stanie zaabsorbowć około 150 ml wydzieliny – dzięki temu zmniejsza się obrzęk, maleje ryzyko tworzenia się w miejscu rany pooperacyjnej krwiaków. Mniejsze jest też napięcie wzdłuż rany.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:36:06

    ale jeszcze długi proces gojenia przede mną, jeszcze jest czerwona boli jak kaszle czy kicham, ale to tak może nawet być do pół roku po cc...
  • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:37:28

    u mnie tym większy problem ze brzuszek po porodzie obwisł i rana jest przykryta faldem brzusznym, ale jakoś daje radę
  • Oloratuj | 27-04-2019 19:26:40

    u mnie były stosowane srodki odkazające ale sama sobie je musiałam kupic bo położna powiedziała ze te na oddziale sa do niczego pozniej juz w domu sama smarowałam rane maścią ranisilver , pomogło i byłam zadowolona
  • koleska | 25-05-2020 22:13:49

    moja położna mówi, że podobno ranę po cesarce najlepiej jest przemywać Octeniseptem, któraś z Was coś powie więcej?

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zagrożenia, poród, połóg, ciąża, cesarskie cięcie

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj