Artykuły i porady

  • Co robić, gdy inne dziecko jest niegrzeczne

    Czy zwracać uwagę, gdy obcy maluch jest niegrzeczny? Jeśli tak, to komu? – rozmawiamy z Marzeną Konopko-Powałką, psychologiem klinicznym  

    czytaj

  • Domowa apteczka dla dzieci wieku od 3 do 6 lat

    Przedszkolak choruje nawet raz w miesiącu. Zwykle są to infekcje wirusowe – katar, kaszel, podwyższona temperatura, która może utrzymywać się nawet do tygodnia. Takie dziecko można przez dzień, dwa obserwować i podawać bezpieczne leki.

    czytaj

  • Skąd się bierze alergia?

    Choroby alergiczne, wywołane stanami nadwrażliwości organizmu, wyzwalają różne czynniki, zwane alergenami. Może nimi być każda substancja, która przenika przez skórę lub błonę śluzową czy substancja, którą połykamy lub wstrzykujemy.

    czytaj

  • Co chroni przed alergią? Czy można jej zapobiec?

    Nie da się zapobiec skłonności uczuleniowej na przykład u dziecka, którego reakcje alergiczne są dziedziczne. Rodzice mogą postarać się jedynie opóźnić lub złagodzić stany nadwrażliwości, które prowadzą do objawów chorobowych.

    czytaj

  • Gry, które łączą rodzinę

    Czas, jaki rodzic przeznacza dziecku w czasie wspólnej gry, to źródło pozytywnej emocji dla dziecka. Wpływa stymulująco na jego rozwój i pokazuje, że dorosłemu na dziecku zależy.

    czytaj

  • Jakie jest zapotrzebowanie na wapń w ciąży?

    Według dotychczasowych norm, dieta kobiety w ciąży powinna zawierać dziennie 1200 mg wapnia. Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia pokazały, że pokrywa to jedynie 65 proc. zapotrzebowania dziennego ciężarnej na wapń.

    czytaj

  • Jak kobieta ma przełamać lęk przed współżyciem po porodzie?

    Przede wszystkim wpłynąć trzeba na faceta, żeby zrozumiał stres i dyskomfort, jaki towarzyszy kobiecie.

    czytaj

  • O co najczęściej pytają kobiety w ciąży, jeśli chodzi o seks?

    Najczęściej pytają się czy w ogóle można uprawiać seks w ciąży, czy nie będzie to zagrożeniem dla ciąży oraz czy są pozycje niebezpieczne dla dziecka.

    czytaj

  • W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

    Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

    czytaj

  • Czy alergia jest chorobą?

    Na początku XX wieku termin alergia określał mechanizm patofizjologiczny polegający na pojawieniu się nadwrażliwości u uczulanych organizmów. Od tego czasu definicja alergii zmieniła się, choć mam wrażenie, że wielu lekarzy tego nie dostrzega.

    czytaj

  • Najczęstsze błędy wychowawcze

    Brak konsekwencji, bicie, częste krytykowanie, wyręczanie we wszystkim i uszczęśliwianie dziecka na siłę mogą mieć negatywny wpływ na jego rozwój oraz zachowanie.

    czytaj

  • Jak zapobiegać płaskostopiu?

    Płaskostopie u dzieci poniżej czwartego roku życia pediatrzy określają jako fizjologiczne i rodzice nie powinni się nim niepokoić. Ale od niemowlęctwa możemy zadbać o prawidłowy rozwój mięśni stóp dziecka.

    czytaj

  • Ekscentryczne imiona dzieci gwiazd

    Nadawanie dzieciom oryginalnych imion to przede wszystkim domena sław. Modę tę rozpoczął w latach 70. David Bowie, który nadał synowi imię Zowie (piosenkarzowi niezwykle podobało się dźwięczne zestawienie Zowie - Bowie).

    czytaj

  • Próchnica butelkowa

    Słodkie pokarmy i napoje podawane dziecku przez smoczek są głównymi winowajcami powstawania próchnicy butelkowej. Przyczynia się do niej też brak odpowiedniej higieny.

    czytaj

  • Co to znaczy racjonalnie się odżywiać?

    Racjonalne odżywianie obejmuje pięć zasad:

    czytaj

  • O czym powinna pamiętać kobieta, aby zdrowo się odżywiać?

    Dziesięć przykazań zdrowego odżywiania dla kobiet, które planują ciążę lub w ciąży już są:

    czytaj

  • Walka o przedszkole

    Dobra wiadomość dla rodziców 5-latków: wasze dziecko na pewno zostanie przedszkolakiem. Ale setki 3- i 4-latków mogą odejść z kwitkiem, zwłaszcza w mniejszych miastach. I w tych dzielnicach miast wielkich, gdzie już w poprzednich latach było w przedszkolach za mało miejsc.

    czytaj

  • Czy żłobek jest dobrym miejscem dla małego dziecka?

    Wiem, że rodzice oddają dzieci do żłobków ze względów finansowych, ale muszą wiedzieć, że w żłobkach trudno jest zachować indywidualną opiekę.

    czytaj

  • Czy zachwycać się dwulatkiem, który korzysta z nocnika?

    Można się zachwycać, bo jest to okres, kiedy myślimy o treningu czystości u naszego dziecka oraz kiedy ono zyskuje kontrolę nad swoim ciałem.

    czytaj

  • Jakie napoje są wskazane dla ciężarnej?

    Zalecam przede wszystkim pić wodę niegazowaną – od 1,5 do 2 litrów dziennie, kompoty, soki własnoręcznie wyciskane i rozcieńczane wodą. Oczywiście owoce wcześniej trzeba bardzo dokładnie wymyć. Natomiast w ogóle nie powinno się pić ziół, głównie dlatego, że nie wszystkie zioła są dokładnie przebadane i nie wiemy ile ich bezpiecznie może wypić kobieta w ciąży.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj