Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jakich sytuacjach na pewno nie należy współżyć po porodzie?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia jest każde krwawienie z pochwy. Zdarza się, że duże uszkodzenia w czasie porodu goją się bardzo długo.

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. med. Romuald Dębski

W okresie karmienia piersią organizm kobiety produkuje niskie stężenia hormonów. Przez co pochwa produkuje mniej śluzu. I właśnie często w czasie laktacji kobiety mają uczucie suchości oraz bardzo przykre nawracające grzybice, które w postaci silnych upławów miały już w ciąży, a po porodzie przekształcają się one w ostre stany. To boli i piecze.

Innym przeciwwskazaniem do współżycia jest brak zabezpieczenia przed następną ciążą. No chyba, że ktoś chce mieć tak szybko następne dziecko. Kobiety po urodzeniu dziecka najczęściej pytają mnie, jak się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą po okresie połogu i w czasie karmienia piersią. Mówię im, że mocna laktacja, czyli osiem karmień dziennie i brak przerwy nocnej w karmieniu, przez pierwsze pół roku po porodzie minimalizuje możliwość zajścia w ciążę, ale jej nie wyklucza. Jednak im dalej, im dłuższy okres po porodzie, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli się jej chce na razie uniknąć, trzeba pomyśleć o antykoncepcji.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzice, połóg, karmienie piersią, emocje, antykoncepcja

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj