Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?
Sygnały ostrzegawcze i ich konsekwencje
Tak jak brak ruchów dziecka, tak i ich nadmiar powinien zastanowić kobietę w ciąży. Gdy dziecko w brzuchu jest nadmiernie ruchliwe, puka, kopie i wierci się, to oznacza, że coś mu nie pasuje. Przeciwko czemuś „protestuje”. – Dziecko musi mieć czas na spanie. Takie ciągłe kręcenie się w brzuchu mamy oznacza coś niepokojącego: np. dziecko może być niedotlenione. Potrzebna jest diagnoza jaki jest tego powód: łożysko czy choroby matki np. cukrzyca, nadciśnienie lub choroba tarczycy. W zależności od ustalonego powodu, podaje się matce leki np. na obniżenie ciśnienia.
- Wiercenie się malucha może też sygnalizować, że dziecku brakuje powietrza. Często w takim przypadku podłącza się kroplówkę z magnezem, aby zrelaksować mięsień macicy i obniżyć ciśnienie krwi u matki. Dzięki temu naczynia się rozszerzają, dopływa więcej krwi i dziecko ma więcej tlenu. To tak, jakbyśmy mu otworzyli okno - wyjaśnia ginekolog.
Bolesne ruchy płodu nie wróżą nic dobrego. - Kiedy pacjentka skarży się na bolesność uderzeń, kopnięcia w pęcherz czy tuż pod wątrobę i towarzyszy im pieczenie, nie znaczy to wcale, że dziecko faktycznie mocno kopie. Może np. sygnalizować małą ilość wód w pęcherzu owodniowym i wtedy (przeważnie) kobieta musi się poddać specjalistycznemu leczeniu w szpitalu.
Zbyt gwałtowne ruchy dziecka mogą spowodować, że zostanie okręcone pępowiną. Czasem anatomicznie pępowina (sznur, który ma 50 cm długości, i od 1 - 2 cm szerokości i składa się z trzech naczyń) może być większa niż zwykle. Ale przy prawidłowej nawet długości pępowiny, dziecko może chwycić do rączki pępowinę i owinąć się nią wokół szyi, co poważnie utrudnia poród, bo z pępowiny tworzą się jakby szelki.
Nadmierne ruchy dziecka przed porodem też nie są wskazane: dziecko może zmienić położenie z główkowego na pośladkowe i wtedy też mogą być utrudnienia przy porodzie.
Wielkie emocje niewskazane
- Napięcie nerwowe matki przenosi się na napięcie dziecka. Ale nie znaczy to, że w kinie maleństwo mocniej się rusza, bo przeżywa z mamą oglądany przez nią film. Dziecko może szybciej i więcej się ruszać, bo siedząca pozycja mamy powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i dziecko ma przez to mniejszy dopływ krwi, czyli jest niedotlenione. Dlatego lepiej wybierać lekkie, komediowe filmy, przy których przyszłe mamy są rozluźnione – doradza lekarz medycyny. – Także kłótnia i duże emocje z nią związane, szkodzą maluchowi w brzuchu mamy. Moim zdaniem, również prowadzenie przez ciężarną osobiście samochodu po 20. tygodniu ciąży, nie jest wskazane. Łączy się ze stresem i zwiększa ruchy płodu – mówi Grażyna Komnata-Gajda.
Doris85 | 25-03-2015 23:00:25
gandzik13 | 19-05-2015 21:07:26
Mamapo30 | 22-05-2015 23:42:08
krycha | 25-01-2017 22:20:26