Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy kobiety w ciąży są szczególnie narażone na żylaki?

Twój Ekspert Angiolog

Ciąża jest największym szczęściem dla kobiety pragnącej dziecka, ale w miarę wzrostu potomka jajo płodowe, schodząc do miednicy, powoduje coraz większy ucisk wszystkich narządów miednicy małej oraz podatnych na ucisk głównych żył – biodrowych.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja

Fot. Archiwum

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja

Dodatkowo żyła biodrowa lewa przechodząc pod tętnicą biodrową ulega dodatkowemu uciskowi. Efektem jest zastój krwi na obwodzie, tym samym zaś - poszerzenie układu żylnego i formowanie się żylaków. Dlatego przyszłe mamy narzekają na obrzęki kończyn dolnych, kurcze, ciężkie nogi, uczucie pieczenia i trudności w poruszaniu się.

Leczenie kobiety w ciąży jest bardzo trudne, bowiem leczymy małego i dużego człowieka. Tym samym wszelka farmakoterapia musi być stosowana z ogromną rozwagą, zawsze pod kontrolą lekarza. Jako chirurg naczyniowy każdej pani planującej powiększenie rodziny zalecałbym wizytę u angiologa, flebologa lub chirurga naczyniowego celem rozważenia zastosowania odpowiednich wyrobów uciskowych. I tak, rajstopy ciążowe, których rozmiar rośnie razem ze wzrostem dziecka, będą tym elementem, który poprzez celowany ucisk zmniejszy - a u części mam - zlikwiduje objawy zastoju krwi w dolnej połowie ciała. Przyszłe mamy - stosujcie rajstopy ciążowe!

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • caya | 10-06-2013 13:37:13

    To jest to czego się boję, chciała bym już mieć dzidziusia ale co chwilę słucham o jakiś komplikacjach na które chyb jeszcze nie jestem gotowa
  • dorota2010 | 27-03-2015 13:24:42

    Teraz jestem w końcówce 6 miesiąca i zaczyna dokuczać mi ból nóg, bioder i łydek. Chwilami nawet nie mogę przejść małego odcinka.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża

Polecamy

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj