Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy inne dziecko jest niegrzeczne

Należy przerwać stresującą sytuację

Czy zwracać uwagę, gdy obcy maluch jest niegrzeczny? Jeśli tak, to komu? – rozmawiamy z Marzeną Konopko-Powałką, psychologiem klinicznym

 

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

fot. iStockphoto

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

 

Nie lubię, gdy w towarzystwie moim i mojej córki dziecko znajomych obraża swoich rodziców czy bije ich. Co w takiej sytuacji robić?

Gdy malec znajomych źle się do nich odnosi np. bije ich czy pluje w obecności naszej i naszego dziecka, nie powinniśmy mu zwracać uwagi. To zadanie jego rodziców. Jeśli oni mu na to pozwalają, nasz komentarz niczego nie zmieni. My możemy jedynie powiedzieć naszemu dziecku (biorąc je na bok lub gdy się rozstaniemy ze znajomymi), że zachowanie kolegi czy koleżanki nie jest do naśladowania.

Jak postąpić, gdy odwiedza nas mały gość i łamie zasady panujące w naszym domu, np. wchodzi w butach na łóżko?

Poprosić, by przestał i wytłumaczyć, że w naszym domu nie wchodzi się w butach na kanapy. W tej sytuacji również rodzicom malucha warto taktownie wyjaśnić, że zachowanie ich dziecka jest niestosowne i poprosić, by reagowali na nie. Dzięki temu dziecko nauczy się, że w różnych domach panują różne zasady i należy się im podporządkować.

I to jedyna sytuacja, w której nie swojemu dziecku możemy zwrócić uwagę?

Na pewno mamy prawo zareagować, gdy jakiemuś malcowi grozi niebezpieczeństwo a jego opiekunowie nie zdają sobie z tego sprawy, bo są zajęci czym innym niż pilnowaniem pociechy. Gdy widzimy, że malec np. biega z piłką przy ulicy, trzeba podejść do niego i uświadomić mu, co może się wydarzyć, jeśli nie będzie ostrożny i poprosić, by przestał się bawić w niebezpiecznym miejscu, a rodzicom delikatnie zasugerować, by zajęli się dzieckiem.

*Marzena Konopko-Powałka, psycholog kliniczny dziecka, dyrektorka Centrum Rozwoju Dziecka i Rodziny


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • erka | 11-12-2009 22:29:56

    Ale przecież w artykule było napisane, że w sytuacjach zagrożenia (jak np. właśnie palec w oko) mozna zwrócić uwagę. Więc dlaczego bzdury?
  • wojtaszek | 31-01-2015 23:24:07

    Moja zanjoma ma córeczkę która została bardzo bezstresowo wychowana i robi to co się jej podoba, nie koniecznie to co jest właściwe. Pamiętam jak mając dwa latka podczas wizyty u mnie w domu zaczęła wyrzucać moje rzeczy z szafki, rozsypywać ziemię z doniczek - po jej wizycie mieszkanie było do sprzątania. Kolejnym razem przeszła już samą sibie a kiedy rzuciła deserem w ścianę miałam dość próśb ...
  • joanka106259 | 03-02-2015 15:43:38

    Ja nie uciekam, gdy inne dziecko źle się zachowuje i nie oceniam po jednej sytuacji na placu zabaw czy innym miejscu, bo każdy malec może mieć gorszy dzień. Moje dziecko również nie zawsze jest idealne, zdarzy mu się zrobić czy powiedzieć coś głupiego. Staram się tylko Marcelowi wytłumaczyć, że zachowanie jakiegoś dziecka było nieładne (czy też jego) i że nie chciałabym aby on się tak zachowywa...
  • moniaijulka | 07-02-2015 17:15:42

    No to jest trudne bo nie wiadomo czy zwrócić uwagę dziecku czy jego rodzicom. Myślę że najpierw dziecku, bo kiedy ktoś obcy je upomina czuje większy respekt niż kiedy robi to rodzić. Po upomnieniu dziecka należy porozmawiać z rodzicem, ale w taki sposób by zrozumiał o co nam chodzi w dobrej wierze a nie jako krytyka.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj