Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Naucz malucha zdrowo jeść

Z piekarnika, z patelni a może na parze?

Jeśli od małego przyzwyczaimy dziecko do zdrowego odżywiania się, będzie zdrowo jadło w dorosłym życiu. Być może dzięki temu uniknie nadciśnienia, miażdżycy, nowotworów, cukrzycy czy innych chorób, które są następstwem stosowania niewłaściwej diety.

Mc Zestaw zakazany!

Fot. iStockphoto

Mc Zestaw zakazany!

 

Parować a nie grillować

Potrawy grillowane także nie są przeznaczone dla dzieci. — Są przede wszystkim ciężkostrawne, zawierają duże ilości tzw. węglowodorów aromatycznych, które są potencjalną przyczyną rozwoju nowotworów — mówi. Lekarze nie polecają także produktów marynowanych w occie i innych zalewach, ponieważ obciążają pracę przewodu pokarmowego. Unikać powinno się również smażenia.

Dla dziecka zdrowsze są produkty upieczone, ugotowane bądź przyrządzone na parze. Ryba będzie lepiej smakować, gdy przyrządzimy ją w piekarniku z dodatkiem aromatycznych ziół, zamiast smażyć w panierce. Małe brzuszki mogą bardzo ucierpieć, gdy będą dostawały zbyt dużo wysokoprzetworzonej żywności. — Sosy, zupy w torebkach, kostki rosołowe, budynie i galaretki mają dużo barwników, konserwantów, środków słodzących, czyli składników zbędnych dla funkcjonowania organizmu. Te substancje dodatkowe mogą powodować między innymi alergie, biegunki, wymioty, bóle brzucha — dodaje specjalistka z SetPoint. Budyń czy galaretkę można zrobić szybko i łatwo w domu. Wystarczy mąka ziemniaczana, żółtko, mleko modyfikowane i owoce. Żeby zrobić galaretkę wystarczy dodać do soku lub kompotu rozpuszczoną żelatynę, wymieszać i zostawić do zastygnięcia.

 

Chlebek z własną konfiturą

Bardzo istotny jest także wybór pieczywa, bo spożywa się go w sporych ilościach. Najlepiej by było ciemne, razowe, z ziarnami i nie pakowane w folię. Unikać powinno się chleba tostowego, pszennego, który wzbogacony jest utrwalaczami, nie ma błonnika i soli mineralnych. Również dżem utrwalany benzoesanem sodu, który drażni śluzówkę żołądka i może powodować dolegliwości bólowe jest niewskazany. Przetwory najlepiej robić w domu, by mieć gwarancję, że dajemy dziecku samo zdrowie. — Odradzam podawanie wszelkiego rodzaju konserw mięsnych, które zawierają głównie przemielone skórki, chrząstki, zagęszczacze i glutaminian sodu — mówi Wielowska. Najlepiej upiec w domu kawałek mięsa i przygotować dziecku kanapkę ze świeżą pieczenią z warzywami, zamiast z gotowymi wędlinami.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • Modzelka8 | 17-02-2015 12:25:44

    Ja na szczęście najpierw podałam synkowi warzywa, dopiero po jakimś czasie owoce, dlatego nie wzbrania się przed smakiem warzywek
  • mikaa997 | 04-03-2015 09:58:21

    Ja stawiam zdecydowanie na gotowanie na parze, czasem przyrządzę też coś w piekarniku np. rybkę. Jeśli chodzi o słoiki to mój synek lubi wszystkie smaki i o dziwo woli obiadki niż deserki
  • leicester21 | 06-03-2015 16:01:01

    Zdecydowanie gotowanie na parze jest zdrowsze od zwykłego gotowania. Dobrze wprowadzić dziecku do codziennej diety owoce i warzywa, i dawać dobry przykład samemu zdrowo się odżywiając.
  • donnavito | 08-03-2015 22:01:08

    Własny przykład jest najlepszy, najgorzej jak rodzic coś wmusza, a sam sięga po zupkę chinską.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj