Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zły cholesterol zagraża także dzieciom. Winna zła dieta i brak ruchu

Nie fundujmy miażdżycy naszym dzieciom

O tym, że problem ze zbyt wysokim cholesterolem mogą mieć nawet dwuletnie dzieci i o profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych rozmawiamy z dr Beatą Szymczyk–Hałas, pediatrą z Centrum Medycznego Medicover.

Warzywa i owoce to sprzymierzeńcy walki ze złym cholesterolem.

Fot. Fotolia.pl

Warzywa i owoce to sprzymierzeńcy walki ze złym cholesterolem.

Pani synek ma podwyższony poziom cholesterolu, proszę koniecznie zmienić mu dietę - usłyszała moja znajoma od pediatry swojego pięcioletniego syna. Była przekonana, że wysoki cholesterol mogą mieć tylko dorośli.

Dr Beata Szymczyk-Hałas: Podwyższony poziom LDL może występować już u dwuletnich dzieci. Tak wczesne pojawienie się zaburzeń lipidowych może świadczyć o ich podłożu genetycznym, a czasem o złej diecie. Tzw. zły cholesterol to lipoproteina o małej gęstości-LDL (low density lipoprotein). Jest to frakcja cholesterolu odpowiedzialna za dostarczanie cholesterolu do tkanek. W sytuacji jej podwyższonego poziomu w krwi, gromadzi się w ścianie tętnic i powoduje ich miażdżycowe zwyrodnienie.

Bilans dwulatka jest dobrą okazją, by powiedzieć pediatrze, czy w rodzinie czyli u rodziców dziecka, dziadków, występują schorzenia spowodowane nadmiernym poziomem cholesterolu LDL: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca lub wystąpił zgon z powodu chorób sercowo-naczyniowych przed 55 rokiem życia. Jeśli są czynniki ryzyka, już u dwulatka należy oznaczyć pełny lipidogram (cholesterol całkowity, frakcje: LDL i HDL oraz triglicerydy). Jeśli wartości będą prawidłowe, badanie powtarzamy co 3-5 lat. Oznaczenie poziomu cholesterolu należy zaproponować również dzieciom, u których stwierdza się nadwagę i otyłość, nadciśnienie tętnicze, a także niedoczynność tarczycy, cukrzycę, przewlekłe choroby nerek i wątroby oraz wszystkim między 9-11 rokiem życia. Jeśli wyniki są prawidłowe, kolejny lipidogram wykonujemy około 18 roku życia. Przed badaniem nie wolno jeść przez ok. 12-14 godzin. Na kolację nie podajemy mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

 

Jakie wyniki powinno mieć dziecko?

Wartości prawidłowe to: cholesterol całkowity<170 mg/dl, LDL<110 mg/dl, a triglicerydy<200 mg/dl. Wykraczające poza normę wartości cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz triglicerydów powodują narastające zmiany w aorcie i tętnicach wieńcowych i ich zwężenie. Już u dwulatka można zaobserwować w naczyniach odkładające się blaszki miażdżycowe (początkowo obejmujące aortę, następnie tętnice wieńcowe). Przez wiele lat miażdżyca tętnic przebiega bezobjawowo. U osób predysponowanych genetycznie ujawnia się po 30 roku życia w postaci objawów choroby wieńcowej, której powikłaniem może być zawał serca. Wczesne wykrycie zaburzeń lipidowych u dzieci i młodzieży z grupy ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, zastosowanie odpowiedniego postępowania leczniczego, hamuje rozwój miażdżycy. Pamiętajmy, że u dzieci nie obserwujemy szczególnych objawów hipercholesterolemii (podwyższonego cholesterolu). Pojawiają się one dopiero od trzeciej dekady życia, w postaci wcześnie występującej choroby wieńcowej: zła tolerancja wysiłku, bóle w klatce piersiowej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joannaeich | 17-12-2014 10:49:16

    z cholesterolem trzeba uważać i kontrolowac jak się odżywiamy

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj