Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Znamiona pod lupą

Potrzebna systematyczna kontrola

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia. Rodzice powinni jednak je obserwować, a raz do roku pokazywać specjalistom.

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

fot. iStockphoto

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

- Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista i regularnie kontrolować, co się z nim dzieje w kolejnych latach – podkreśla dr Oksana Zarewicz, specjalista dermatolog, zajmująca się dermatologią leczniczą i estetyczną dzieci i dorosłych. – Pozwala to, w razie potrzeby, na szybką decyzję o usunięciu znamienia – wyjaśnia dr Zarewicz. Zaznacza, że nie ma jednoznacznych wskazań, żeby każde znamię usunąć, ale na pewno znamiona muszą być pod kontrolą lekarską. – Przy czym każde znamię, które nagle się zmienia, powinno być natychmiast pokazane specjaliście – mówi dr Zarewicz.

Usuwanie znamion

O tym, kiedy wyciąć znamię decyduje zawsze lekarz. Może to być już w pierwszych tygodniach po urodzeniu lub pierwszych latach życia. Niektóre znamiona u dziecka wymagają kontroli raz na pół roku, niektóre muszą być usunięte profilaktycznie (dla bezpieczeństwa), inne mogą pozostać przez całe życie, ale każde z nich wymaga obserwacji przez rodzica oraz kontroli lekarskiej, tak częstej, jak zaleci lekarz.

Znamion nie wystawiaj na słońce

Znamiona mają wszyscy, choćby w postaci małych brązowych pieprzyków. – Jednak znamiona mogą być różnej wielkości – od małych kropek do tak wielkich, że zajmują na przykład pół pleców czy twarzy – wyjaśnia dr Zarewicz.
Większość znamion jest obojętna, tzn. nie wiąże się z żadnymi chorobowymi następstwami. Nie wszystkie trzeba usuwać, ale jak przestrzega pani doktor, żadnych nie można wystawiać na słońce podczas opalania.

- Tylko kontrolowanie znamion przez rodziców i specjalistów pozwala wykluczyć w przyszłości nowotworowe zmiany – uważa dr Oksana Zarewicz. – Często przychodzą do mnie rodzice, którzy mówią, że dziecko ma jakieś znamię, ale nie wiedzą od kiedy i jak się ono zmieniało. Rodzice nie przywiązują do tego uwagi, bo nie wiedzą, że to istotne. A każda zmiana skórna jest ważna – podkreśla dr Zarewicz. Dodaje, że dużo łatwiej jest kontrolować zmiany skórne u dzieci i w razie czego usunąć je. – Pozostaje potem mała prawie niewidoczna blizna – tłumaczy dermatolog. I przypomina, że profilaktyka jest znacznie skuteczniejsza, przyjaźniejsza i tańsza dla pacjenta niż wyciąganie go z ciężkich chorób.

- Te najwcześniej pojawiające się znamiona są zawsze wrodzone. Trzeba je kontrolować, szczególnie jeżeli w miejscach wyeksponowanych na słońce albo w miejscach ciągle drażnionych (przez gumkę w spodniach), co jest niekorzystne – tłumaczy dr Zarewicz. – Wszystko to musi obserwować lekarz – pediatra –dermatolog albo dermatolog.

Niepokój budzą też tzw. myszki, czyli brązowe znamiona różnej wielkości pokryte włosami. - Są one zawsze wrodzone i nie zawsze trzeba je usuwać – tłumaczy dr Zarewicz. Jednak według współczesnej medycyny, chociaż tzw. myszki rzadko są punktem wyjścia czerniaka, to trzeba je usuwać w przypadku, gdy np. są silnie eksponowane na słońce. - Lekarz musi je kontrolować zawsze, a tym bardziej w przypadkach, kiedy jakieś dziecko jest obciążone genetycznie nowotworem, czyli jeśli w rodzinie dziecka występował czerniak lub inny nowotwór skóry – mówi dr Zarewicz. – Kiedy więc jest jakiekolwiek podejrzenie medyczne, to profilaktycznie taką myszkę się usuwa – wyjaśnia.

 

Badanie dermatoskopowe

Bardzo pomocne w monitorowaniu znamion jest badanie dermatoskopowe. Jest to niebolesne, nieinwazyjne badanie optyczne, które pozwala zajrzeć w głąb skóry i dokładnie określi rodzaj i cechy znamienia. Badanie to przeprowadza doświadczony specjalista dermatolog.

 

Dwie grupy znamion

Naczyniaki (znamiona naczyniowe), czyli czerwone plamy o nierównym kształcie, które tworzą się w miejscu poszerzenia lub przerostu naczynek krwionośnych. Są wrodzone lub powstają w pierwszych trzech miesiącach życia najczęściej na głowie, szyi i tułowiu. Niektóre mają swoje nazwy, np. znamię na karku to tzw. dziobnięcie bociana, a miękka czerwona grudka (która może się powiększać) to tzw. znamię truskawkowe, najpierw nieduże z czasem rośnie, zazwyczaj znika między piątym a siódmym rokiem życia.
Mojej córce Tosi pękły naczynka krwionośne (czerwony pajączek o średnicy pół centymetra) na policzku w pobliżu oka po tym, jak w trzecim roku życia przez osiem dób miała powtarzającą się co trzy lub cztery godziny ponad 40-stopniową gorączkę.
Uwaga! Naczyniaki trzeba chronić przed słońcem i mrozem. Większość z nich znika. Pozostałe można usunąć laserem.
 

Znamiona barwnikowe, tzw. pieprzyki i myszki oraz brodawki, piegi - tu trzeba pamiętać, że znamiona podłużne lub okrągłe o kolorze kawy z mlekiem (jeśli jest ich więcej niż cztery) powinien obejrzeć lekarz pediatra lub dermatolog. Według statystyk pieprzyki występują u co dziesiątego noworodka, mogą być małe lub duże, płaskie lub wypukłe i są trwałe. Zdarza się też niebieskawego koloru tzw. plama mongolska, pojawiająca się czasami u noworodków, która najczęściej znika po kilku miesiącach lub w pierwszych latach życia dziecka.

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
konkurs komentuj wygrywaj

Poczytaj również

Komentarze

 • donnavito | 06-01-2015 11:36:09

  Jeśli znamie sie powiększa, zmienia kolor itp, trzeba iśc do dermatologa koniecznie, natomiast gdy nic się nie dzieje, nie przesadzajmy, znamiona w odkrytych miejscach trzeba tylko smarowac kremem z filtrem, nawet w zimę, by ochronic przed słońcem.
 • martynka002 | 11-01-2015 14:39:59

  kuzyn mial znamie tzw,naczyniaka z tylu na plecach czerwona plamka w kształcie podobnych do ust
 • mysia83 | 12-01-2015 08:05:37

  Córa miała naczyniaka na udzie. Konsultowaliśmy sie z lekarzem, który stwierdził, żeby na razie czekać, ze powinno zniknąć. Na początku wraz z jej wzrostem naczyniak się powiększał, a ok 2 roku życia zaczął znikać. W tej chwili córa ma 2,5 roku i nie ma śladu po naczyniaku.
 • GabaBaba26 | 26-01-2015 21:30:49

  Tzw. znamię truskawkowe moja córcia miała na ramieniu lekarze kazali mi to znamię obserwować jeżeli by się rozrastało to mieliśmy udać się z córeczką do dermatologa to skontrolować w innym przypadku nic z tym nie robić. Teraz po tym naczyniaku już nie ma śladu Synek ma znamię na pośladku jest to taka mała czarna plamka, nie wygląda zbyt ładnie lecz jest w takim miejscu że raczej nie powinno ...

Polecamy

Dziadkowie muszą uznać, że decydujące zdanie w sprawie wychowania dzieci mają ich rodzice.

Relacje w trzypokoleniowej rodzinie

O tym, czy babcia i dziadek opiekujący się wnukiem powinni przestrzegać ustalonych przez rodziców zasad, rozmawiamy z Agnieszką Marciniak, psychologiem.

czytaj

Ocena wagi, wzrostu, motoryki i umiejętności społecznych dziecka przez lekarza ma fundamentalne znaczenie.

Bilans dwulatka

Pulchny maluch nie zawsze jest okazem zdrowia. Jego niski wzrost nie zawsze jest tylko sprawą genów. A małego milczka nie zawsze można tłumaczyć nieśmiałością i niechęcią do kontaktów z obcymi. Bilans dwulatka – pierwsze tak kompleksowe badanie w życiu dziecka – pozwala wychwycić na bardzo wczesnym etapie nawet drobne nieprawidłowości rozwojowe i rozpocząć profilaktykę lub leczenie.

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać, zanim dziecko skończy osiem lat. Zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia malucha, dlatego gdy wystąpią pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast.

czytaj

Jakie powinny być zasady sprzedaży pigułek „dzień po”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj