Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka?

Skóra niemowląt – delikatna i wrażliwa

Wszyscy znamy metaforę na temat idealnej gładkości, czyli porównanie do pupy niemowlaka. Rzeczywiście - skóra malutkich dzieci jest delikatna jak jedwab i mięciutka. Warto jednak pamiętać, że w związku z tym jest również o wiele bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, dlatego dobrze, aby świeżo upieczeni rodzice wiedzieli jak najwięcej o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka.

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje.

Fot. Materiał partnera

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że skóra niemowlęcia różni się od naszej, dorosłej i dojrzałej. Nie tylko tym, że jest mięciutka i pachnie mlekiem. Najistotniejsze jest to, że jest jeszcze niedojrzała, nie w pełni rozwinięta, a tym samym nie stanowi odpowiedniej bariery ochronnej. Musimy mieć na uwadze fakt, że przeciętnie skóra maluszka w wieku niemowlęcym jest ok. 20-30% cieńsza niż u jego rodziców. Warto poznać podstawowe różnice między dorosłą i niemowlęcą skórą, na pewno ułatwi nam to właściwe podejście do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka. Zrozumiemy np., że możemy ją podrażnić podczas tak prozaicznej czynności jak wycieranie dziecka po kąpieli.

 

Jak zbudowana jest skóra niemowlęcia?

Delikatna i wrażliwa skóra maluszka dopiero się kształtuje i „uzbraja”, aby w przyszłości zapewnić najważniejsze funkcje:

  • bariera przed urazami mechanicznymi,
  • ochrona przed promieniowaniem UV,
  • ochrona przed drobnoustrojami i substancjami chemicznymi,
  • możliwość prawidłowego odbioru dotyku i innych bodźców.

 

Czytaj >>> Co warto wiedzieć o kremie i skórze niemowląt
 

Proces ten trwa mniej więcej do 3 roku życia, a do tego czasu skóra dziecka różni się od dorosłego odpowiednika. Pamiętajmy o tym, że:

  • skóra dziecka jest nawet 5 razy cieńsza – oznacza to w praktyce, że jest mniej odporna na czynniki takie jak temperatura, zanieczyszczenia, alergeny, bakterie, wirusy, urazy mechaniczne itp.,
  • komórki skóry niemowlęcia są ułożone luźno – u dorosłych skóra jest zbudowana ze szczelnie przylegających do siebie komórek, u maluszków do 3 roku życia nie mamy do czynienia z tak zwartą i nieprzepuszczalną konstrukcją. A zatem – jak wyżej – nie ma odpowiedniej bariery przez zagrożeniami zewnętrznymi,
  • naczynia krwionośne znajdują się blisko naskórka, co możemy zobaczyć gołym okiem. Przez delikatną skórkę prześwitują naczynka, które dodatkowo są u maluszków dość szerokie. Tym samym są podatne na uszkodzenia, ale także na absorbowane szkodliwych substancji z zewnątrz.

 

Jak zadbać o delikatną, niemowlęcą skórę?

Wszystkie mamy doskonale wiedzą, że malutkie dzieci wymagają odpowiedniej diety, troski i uwagi. Niemniej istotna jest codzienna pielęgnacja maleństwa, zwłaszcza w kontekście prezentowanej powyżej wiedzy na temat właściwości niemowlęcej skóry. Chodzi tu o kąpiele, przewijanie, szczególną troskę o skórę pod pieluszką, odpowiednią pielęgnację suchej skóry u niemowlaka, a także ewentualnych zmian atopowych. Poniżej kilka wskazówek, które powinna uwzględnić troskliwa mama:

  • kąpiel trwa kilka minut, a temperatura wody powinna być zbliżona do ciepłoty ciała dziecka (ok 37°C). Do kąpieli należy używać specjalnych preparatów przeznaczonych do delikatnej skóry niemowlęcej, czasem konieczne są specjalne łagodzące emolienty. Skórę maluszka osuszamy delikatnie ręcznikiem, bez wycierania, pocierania – pamiętajmy jest cieniutka i delikatna. Warto zastosować odpowiedni krem lub maść do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka (może być specjalny kosmetyk na odparzenia, jeśli jest taka konieczność),
  • codzienna pielęgnacja poza kąpielą – nie zapominamy o umyciu, natłuszczaniu i nawilżaniu skóry maluszka po każdej zmianie pieluszek, co łagodzi i zapobiega odparzeniom.
  • ubranka dla dzieci – powinny być lekkie, przewiewne, z naturalnych tkanin. Muszą być wygodne, uwaga na wszelkiego rodzaju napy, guziczki, aplikacje – pamiętajmy o tym, że niemowlę najczęściej leży, a zatem tego typu „dodatki” mogą je uwierać, podrażniać i uszkodzić skórę,
  • pranie ubranek to kolejna ważna kwestia – niemowlęce śpioszki, kaftaniki mają kontakt z wrażliwą skórą, a zatem należy wybierać tylko atestowane środki, bez substancji uczulających, warto zastosować dodatkowe płukanie,
  • ochrona przed słońcem to konieczność, skóra niemowlęcia nie ma przecież barier ochronnych. Poza tym, że unikamy ekspozycji na słońce, zaleca się też kremy z filtrem.

 

Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Wiadomo, ze w przypadku tak delikatnej, wrażliwej skóry i to u najważniejszego, maleńkiego człowieka, zależy nam na jak najlepszej pielęgnacji. Dlatego kolejne już pokolenia mam sięgają po sprawdzone produkty do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka sygnowane przez Bepanthen. W przypadku niemowląt warto mieć zawsze pod ręką:
 

Bepanthen Baby na odparzenia - regeneruje i działa profilaktycznie. Nowością jest krem Bepanthen Baby Extra z formułą neutralizującą drażniące enzymy trawienne. Zawiera formułę przeciw tarciu oraz witaminę B3, prowitaminę B, lanolinę, oliwę z oliwek i lipidy fizjologiczne.
 

BEPANTHEN® Sensiderm KREM o szerokim spektrum działania:

  • znosi świąd i zaczerwienienie skóry przy AZS, egzemie i alergiach,
  • odbudowuje uszkodzoną barierę ochronną skóry,
  • zmniejsza utratę wody i nawilża skórę.

Można go stosować od pierwszych dni życia (0+).

Bepanthen Derm Krem (0+) do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka. Stosuje się go na miejsca szczególnie suche i podrażnione. Regeneruje, łagodzi i ratuje skórę podrażnioną m.in. przez alergeny, detergenty, suche powietrze, zmianę wody, ekspozycję na słońce. Krem zapewnia szybkie ukojenie podrażnionej skóry, a także odbudowę w miejscach uszkodzonych. Jednocześnie poprawa funkcje ochronne i przywraca skórze miękkość oraz elastyczność.

Skóra niemowląt niezmiennie wzbudza nasz zachwyt. Standardem jest widok rodziców całujących malutkie stópki, gładzących delikatnie główkę, rączki czy gładki brzuszek. Pamiętajmy jednak o tym, że dojrzałość i pełne funkcje ochronne skóra maleństwa osiąga dopiero w okolicach trzeciego roku życia. Do tego czasu należy o nią dbać szczególnie troskliwie, m.in. stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mamatrzylatki | 26-01-2021 10:07:24

    Do całego ciałka stosujemy masło natłuszczające, bardzo dobrze się sprawdza. W tej chwili jest promocja i można się zapisać do darmowego testowania, polecam a do okolicy pieluszkowej bephanten, na odparzenia ten sensiderm jest super
  • Oolka_90 | 17-02-2021 15:12:45

    To prawda! Dużo czytam na temat skóry zarówno swojej, jak i maluszka. W naszym przypadku występuje skóra sucha i świetnie nam się sprawdzają produkty Mustela. Posiadają oni w swojej ofercie przeróżne produkty do każdego typu skóry - tak dzieci też mają różne rodzaje cery warto je poznać i dostosować odpowiednią pielęgnację

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj