Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z dr Magdaleną Białkowską, specjalistą dietetykiem

Jak schudnąć, jak nie utyć

Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.

dr Magdalena Białkowska, specjalista  dietetyk

Fot. Archiwum

dr Magdalena Białkowska, specjalista dietetyk


rudaa: Dzień dobry! Pani doktor chciałabym zapytać jakie tempo chudnięcia jest optymalne, chciałabym w ciągu miesiąca zgubić 10 kg, jest jakaś dieta która mi to umożliwi?

Dr Magdalena Białkowska: Zwykle zaleca się, aby chudnąć od 0,5 - 1 kg tygodniowo. Czyli deficyt energetyczny diety w ciągu tygodnia powinien wynosić od 6000-7000 kcal. Indywidualny zalecany ubytek masy ciała zależy od płci, wieku, charakteru wykonywanej pracy, a także aktualnej masy ciała. Nie można zalecić osobie, która waży 160 kg, aby chudła w ciągu tygodnia 1 kg. W przypadku otyłości olbrzymiej zalecane ubytki masy ciała są znacznie większe i mogą wynosić nawet powyżej 7 kg tygodniowo. Dotyczy to jednak tylko początkowego okresu odchudzania, który wiąże się nie tylko z utratą tłuszczowej masy ciała, ale przede wszystkim z utratą wody z organizmu. Ważny też jest cel odchudzania. Zwykle określamy go jako ubytek 10 proc. aktualnej masy ciała. W tym przypadku można już obserwować obniżanie podwyższonych wartości glukozy, cholesterolu, a w przypadku nadciśnienia - obniżenie i ciśnienia skurczowego i rozkurczowego .Trudno zalecić odpowiednią dietę, bowiem zbyt mało wiemy o Pani nadwadze.

mamy_oko: Jak długo powinnam być na diecie z obniżoną dzienną dawką kcal, żeby po schudnięciu nie zacząć tyć? Co pani sądzi o powtarzanych co kilka tygodni jedno lub dwudniowych głodówkach? Czy takie oczyszczenie organizmu sprzyja odchudzaniu?

Dr Magdalena Białkowska: Odchudzanie składa się z dwóch etapów. Pierwszy to redukcja nadmiernej masy ciała, drugi to utrzymanie uzyskanych rezultatów. Obydwa okresy mają bardzo ważne znaczenie dla zapobiegania powstawania efektu jojo. W badaniach National Weight Register wykazano, że osoby, które utrzymują uzyskane rezultaty stosują dietę zawierającą o ok. 300- 400 kcal mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jednocześnie stwierdzono, że 90 proc. tych którzy utrzymują uzyskane rezultaty stosuje dietę i wzmożoną aktywność fizyczną. W przypadku stosowania wyłącznie diety, tylko 9 proc. badanych utrzymuje rezultaty, a w przypadku stosowania tylko wzmożonej aktywności fizycznej - tylko 1 proc. Aby skutecznie schudnąć i nie mieć efektu jojo należy ograniczać spożycie tłuszczu, szczególnie nasyconego, czyli zwierzęcego.

Głodówki jedniodniowe nie są pomocne w odchudzaniu. Zwykle następnego dnia pacjent odrabia uzyskany deficyt energetyczny, spożywając większe niż zwykle ilości pokarmu.

tata: Długo czekaliśmy na dziecko i się udało. Żona urodziła mając 43 lata i jesteśmy szczęśliwymi rodzicami Martuni. Niestety żona przytyła w ciąży ponad 25, a w czasie karmienia kolejne 8 kilogramów. Stosuje dietę 1500 -1800 kcal od 6 miesięcy i ćwiczy , ale nie chudnie. Jest szansa , aby schudła choć kilka kilogramów ? Żona ma 45 lat.

Dr Magdalena Białkowska: Proponuję, aby małżonka zgłosiła się do poradni leczenia otyłości, bowiem wydaje się, że powinna wykonać badania, które pomogą ustalić dlaczego występuje u niej skłonność do zwiększania masy ciała. Szczególnie chodzi tu o zbadanie funkcji tarczycy i określenie poziomów w surowicy insuliny.

alinaleska: Na co zwracać uwagę szukając preparatów wspomagających odchudzanie? Czy cena preparatu na odchudzanie powinna być wysoka, żeby był skuteczny?

Dr Magdalena Białkowska: Na pewno nie należy kierować się ceną preparatu. Najlepszego wyboru preparatu można dokonać po konsultacji lekarza. Otyłość ma wiele przyczyn i schorzeń towarzyszących, a więc należy wybierać preparaty wspomagające odchudzanie według indywidualnych potrzeb.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: otyłość dziecka, nadwaga, dieta mamy, dieta

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Spodnie dresowe dziecięce

Ulubione spodnie dzieci? Wiadomo, że dresy! Dzieci mają tu upodobania zbieżne z dorosłymi, którzy także preferują wygodę nade wszystko. Jakie modele spodni dresowych warto wybrać dla dzieciaków? Podpowiadamy!

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj