Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z dr Magdaleną Białkowską, specjalistą dietetykiem

Jak schudnąć, jak nie utyć

Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.

dr Magdalena Białkowska, specjalista  dietetyk

Fot. Archiwum

dr Magdalena Białkowska, specjalista dietetyk


mamy_oko: Ja chciałabym jeszcze dopytać – dlaczego błonnik jest tak istotny, i jaka ilość sprzyja odchudzaniu? Czy nadmiar błonnika może być szkodliwy? Gdzie go szukać?

Dr Magdalena Białkowska: Zródła naturalne błonnika podałam w odpowiedzi wyżej. Dzienne spożycie błonnika powinno wynosić od 25-40 g dziennie, a w przypadku diet odchudzających od 20-35 g dziennie. Najmniej błonnika zawierają nieracjonalne diety odchudzające, np. dieta kopenhaska tylko 5 g, a dieta ryżowa tylko 7g. Również dieta racjonalna, 1000 kcal, zawiera mniej błonnika w stosunku do zaleceń. Działanie błonnika ma szereg aspektów. Przede wszystkim hamuje apetyt, upośledza wchłanianie cholesterolu i glukozy w przewodzie pokarmowym. Niektóre frakcje błonnika utrudniają także wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. Ponadto błonnik rozpuszczalny ma działanie prebiotyczne, co sprzyja kolonizacji jelit prawidłową florą bakteryjną Każdy kto chce schudnąć powinien dbać o właściwą podaż błonnika w diecie.

Grazyna: Co zrobić, żeby schudnąć tylko w okolicach brzucha i pasa, a w innych rejonach np. biuście, nogach, ramionach – nie?

Dr Magdalena Białkowska: Problem dotyczy wielu młodych kobiet, które niezadowolone są ze swojej sylwetki, bowiem powyżej pasa są względnie szczupłe natomiast poniżej pasa posiadają zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie zależy od wieku pacjentki i wydzielanych hormonów. Młode kobiety odkładają tłuszcz w okolicy bioder, ud i tkanki podskórnej brzucha, co stanowi magazyn energii na czas ciąży i laktacji. Pozbywanie się tkanki tłuszczowej z tych okolic jest trudne. Wymaga obok diety ograniczającej spożycie kalorii, odpowiednich ćwiczeń fizycznych wyszczuplających te okolice, a często też zabiegów medycyny estetycznej.

eBobas_PL: Na skrzynkę portalu wpłynęło pytanie od użytkowniczki deutschlandka: „Witam mam problem z jedzeniem słodyczy. Raz udało mi się i nie jadłam 2 miesiące no i po tym znowu wróciłam do słodyczy. Jak można sobie z tym radzić?”

Dr Magdalena Białkowska: Zwiększony apetyt na słodycze stanowi problem wielu osób z nadwagą i otyłością. Może on zależeć od następujących czynników: nadmierne wydzielanie insuliny, co powoduje nagłe spadki poziomu glukozy we krwi, a to skutkuje nawet „napadami wilczego apetytu”. W przypadku niedoboru chromu również obserwuje się wzmożony apetyt na ten składnik. Inne przyczyny tej przypadłości to nadmierne wydzielanie neuropeptydu NPY, niedostatek serotoniny w mózgu, a także w przypadku kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zwiększone wydzielanie progesteronu. Tak więc nadmierny apetyt na słodycze ma szereg przyczyn i należy zidentyfikować, która z nich jest powodem Pani problemu.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: otyłość dziecka, nadwaga, dieta mamy, dieta

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj