Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka wad zgryzu. Smoczek dla niemowlaka, proteza dla kilkulatka

Lepszy smoczek niż palec

Od tego w jaki sposób nasze dziecko śpi, ssie palec, jak i co je, może zależeć zdrowie jego zębów, gdy będzie starsze.

Podczas ssania kciuka, górne zęby wypychane są na zewnątrz, a podniebienie staje się wysokie i wąskie w tylnej części. To może prowadzić do powstania zgryzu otwartego. By temu zapobiec, lepiej podawać odpowiedni smoczek.

Fot. iStockphoto

Podczas ssania kciuka, górne zęby wypychane są na zewnątrz, a podniebienie staje się wysokie i wąskie w tylnej części. To może prowadzić do powstania zgryzu otwartego. By temu zapobiec, lepiej podawać odpowiedni smoczek.


Najpierw gazą potem szczoteczką

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych dni po porodzie. — Niemowlakowi przecieramy jamę ustną gazą lub lnianą czystą ściereczką zamoczoną w naparze z rumianku lub w przegotowanej zimnej wodzie. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy myć je małą, miękką szczoteczką bez pasty — mówi logopeda.

Pastę wprowadza się dopiero, gdy dziecko nauczy się płukać usta. Niezwykle ważne są także kontrolne wizyty u stomatologa. Pierwsza, powinna się odbyć po pierwszych urodzinach i potem już co pół roku. Dzięki regularnym kontrolom, można szybko wychwycić nieprawidłowości i zastosować leczenie. — Gdy zauważymy pierwsze ślady próchnicy, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ przedwczesna utrata zębów mlecznych może doprowadzić do powstania wad zgryzu – przestrzega Stupak.

Gdy dziecku szybko wypadną mleczne zęby, również należy udać się do dentysty. Lekarz zakłada w pustym miejscu utrzymywacz przestrzeni, a przy większej utracie zębów wykonuje protezę zębową.

 

Proteza dla kilkulatka

— Tzw. utrzymywacze przestrzeni zalecane są u dzieci w wieku przedszkolnym, które utraciły zęby mleczne, by zapobiec przechylaniu się i przemieszczaniu sąsiednich zębów w stronę luki, biernemu wyrzynaniu się zębów przeciwstawnych, tłoczeniu języka w przestrzeń po utraconym zębie — wyjaśnia logopeda.

Wyróżnia się dwa rodzaje utrzymywaczy przestrzeni: stałe i ruchome. Te pierwsze zbudowane są z pierścienia zamontowanego na zębie trzonowym i z pętli zabezpieczającej przestrzeń po utraconym zębie. Stosuje się je przy utracie zębów w bocznych odcinkach łuków zębowych.

Utrzymywacze ruchome w postaci wypustek akrylowych wypełniają przestrzeń po utraconym zębie. — Są także protezy ortodontyczne, które profilaktycznie zakłada się dzieciom i młodzieży z brakami zębowymi i prawidłowym zgryzem. Są one wykorzystywane także w leczeniu wad zgryzu i w leczeniu retencyjnym. Protezy ortodontyczne oprócz wypełniania luki po utraconym zębie, poprawiają czynność narządu żucia, a więc odgryzanie, żucie, połykanie, mowę, a poprzez poprawę estetyki uzębienia zapewniają dziecku komfort psychiczny — wyjaśnia Katarzyna Stupak.


*Katarzyna Stupak, logopeda z warszawskiego gabinetu Soldent przy ul. Spiskiej 2A.

 

 

 

 

 

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiag121.

Komentarze

  • mysia83 | 21-01-2015 12:25:03

    Jeśli mowa w przypadku wad zgryzu o smoczku, to myśle, ze duze znaczenie ma tutaj czy smoczek jest tylko do usypiania u uspokajania maluszka, czy dziecko nosi tego smoka w buzi 24 godziny na dobę....
  • joani | 21-01-2015 18:17:32

    Mysiia, dobrze powiedziane, mnie to osobiście też drażni jak dwulatek ciągle ze smokiem w buzi. To już akurat wina rodzica.
  • martynka002 | 07-02-2015 23:58:06

    u nas cora na szczescie nie przepada za smoczkiem i my w sumie sami jej tak czesto nie dajemy, jedynie przed snem ale jak usnie sama go wypluwa
  • mikaa997 | 03-03-2015 12:00:37

    Przede wszystkim należy ograniczyć smoczek u dziecka aby nie miało go w buzi przez cały dzień

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Celem Piotrusia jest dobra zabawa   ucieczka w świat fantazji i marzeń.

Uwaga na syndrom Piotrusia Pana

Czasem mężczyzna jest niezdolny do budowania trwałej więzi i do bycia ojcem, bo to zbyt obciążające dla niego zobowiązania. Skupiony jest na sobie, a od partnerki oczekuje matkowania, zainteresowania, zajmowania się wyłącznie nim.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj