Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bóle głowy u dzieci

Migrena pojawia się już w dzieciństwie

Dzieci mogą cierpieć na powtarzające się bóle głowy. Nie należy ich bagatelizować gdyż często są pierwszym objawem różnych chorób. Głowa może boleć nawet niemowlęta. Wówczas stają się niespokojne, wrażliwe na bodźce zewnętrzne, blade, płaczliwe, apatyczne, czasem przykładają rączki do głowy.

Niestety silny i pulsujący ból głowy może pojawić się już w okresie przedszkolnym.

Fot. iStockphoto

Niestety silny i pulsujący ból głowy może pojawić się już w okresie przedszkolnym.

U malca z powodu bólu głowy mogą wystąpić wymioty, brak apetytu, gorączka, zaburzenia widzenia i zaburzenia równowagi.

By mu pomóc, można zrobić zimny okład na główkę, gdyż zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych i spada ciśnienie krwi krążącej w obrębie czaszki. Oprócz tego warto zadbać o spokój w domu, zapewnić maluchowi wygodną pozycję. W przypadku gorączki, można podać lek przeciwgorączkowy, ale warto wcześniej skonsultować to z lekarzem.

— Nie należy zwlekać z wizytą u pediatry, jeśli ból głowy nie mija, podany lek go nie uśmierza, jeśli gorączka nie spada. Ponadto, jeżeli głowa boli po upadku, po uderzeniu w nią, pojawiają się wymioty i zawroty głowy, lub jeśli ból nie pozwala normalnie funkcjonować dziecku i często powraca, a przy tym jest bardzo silny, należy pilnie wezwać pomoc. Mogą to być objawy wstrząśnienia mózgu — mówi lek. med. Maria Nowakowska.

Trzeba wiedzieć, że po urazie głowy, ból nie musi pojawić się od razu, może wystąpić np. po pół roku. Tego typu bóle mogą być groźne, dlatego warto obserwować dziecko po każdym upadku czy uderzeniu w głowę.

W przypadku pojawienia się nudności, wymiotów lub kłopotów z pamięcią, konieczna jest szybka pomoc.

 

Towarzysz gorączki i zapalenia ucha

Ból głowy bardzo często pojawia się w czasie przeziębienia czy infekcji. Najsilniejszy bywa na początku choroby. Ulgę przynoszą zimne okłady na kark i czoło, a także kładzenie dziecka z wyżej uniesioną głową.

Głowa boli także z głodu. Na szczęście nie jest to uciążliwy ból. Wystarczy wówczas kawałek czekolady, banan czy inny posiłek, który dostarczy glukozę komórkom mózgu i dolegliwości ustąpią.

Bóle głowy pojawiające się bardzo często, głównie po południu bądź wieczorem mogą zwiastować kłopoty ze wzrokiem. — Dziecko oglądając telewizję bądź siedząc przed komputerem tak wytęża wzrok, że zaczyna boleć go głowa. Konieczna jest wówczas wizyta u okulisty — radzi lekarka.

Silne, nawracające, umiejscowione w okolicy nasady nosa i czoła, i występujące przy nachylaniu są bóle głowy spowodowane zapaleniem zatok. Towarzyszy im obrzęk śluzówki i wydzielina z nosa, niedrożność nosa. Gdy zapalenie zatok dość często się przytrafia, należy udać się do laryngologa.

Stres, upał i niewyspanie

Często przyczyną bólu głowy bywa stres. Wówczas malec skarży się na ból w okolicy czoła, potylicy i skroni. Jeśli bóle pojawiają się często, warto odwiedzić psychologa, który pomoże dziecku uporać się z problemami. Zaniedbanie tego problemu może w przyszłości doprowadzić do depresji lub zaburzeń emocjonalnych.

Prowadzenie niehigienicznego trybu życia także może się przyczynić do wystąpienia dolegliwości bólowych. — Dziecku należy zapewnić odpowiednią ilość snu, o określonych porach, dopilnować, by zbyt długo nie siedziało przed komputerem czy telewizorem, zadbać o ruch na świeżym powietrzu, a w czasie upałów chronić główkę zakładając kapelusze, gdyż brak ochrony może spowodować bóle głowy i udar słoneczny — mówi dr Maria Nowakowska.

Dziecko, które rzadko spaceruje lub przebywa z palaczami w jednym pomieszczeniu cierpi na brak tlenu i w związku z tym może skarżyć się na bóle głowy. Zwykle towarzyszą im jeszcze przekrwienie spojówek i zmęczenie. Pomagają przede wszystkim częste spacery, wietrzenie pomieszczeń i niepalenie przy dziecku.

 

Migrena

— Jeśli ból głowy jest głównym, podstawowym objawem, to mówimy o samoistnym bólu głowy. Może to być np. migrena czy napięciowy ból głowy. Niestety silny i pulsujący ból może pojawić się już w okresie przedszkolnym. Dodatkowo mogą towarzyszyć mu nudności, zaburzenia wzroku, czasem, choć rzadziej, ból brzucha — mówi pediatra. Dziecko cierpiące na migrenę może być także wrażliwe na światło i dźwięki. U dzieci bóle migrenowe bardzo często są obustronne, zlokalizowane w okolicy czołowej lub skroniowych, wyzwalane są na ogół z powodu zdenerwowania lub zbyt długiego snu. Jeśli rodzice mają migrenę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dziecko również będzie na nią chorować. Leczenie migreny polega na leczeniu specjalistycznym (neurolog dziecięcy).

 

Choroby neurologiczne

Ból głowy rzadko jest objawem choroby neurologicznej, ale i tak się zdarza. — Niepokoić powinien ból, który nie mija po podaniu leków, towarzyszące mu nudności, wymioty, sztywny kark, zaburzenia świadomości, gdyż to są objawy zapalenia opon mózgowych, które jest zagrożeniem życia dziecka — tłumaczy dr Nowakowska.

Z kolei, inną groźną chorobą neurologiczną jest krwawienie podpajęczynówkowe, które objawia się silnym bólem głowy, drgawkami, zaburzeniami mowy i wymiotami.

Guza mózgu mogą wskazywać m.in. poranne bóle głowy, nudności, wymioty, trudności z koncentracją, zez, drgawki, zaburzenia mowy, utrata przytomności. W powyższych przypadkach, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala.

 

*Lek. med. Maria Nowakowska, pediatra z gabinetu pediatrycznego przy ul. Sportowej w Głogowie (www.lekarz-pediatra.pl).

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • catrinka | 19-01-2015 13:18:07

    Pamiętam do dziś ten ból. Nauczyciele twierdzili, że udaję, a ja ledwo utrzymywałam pion i najchętniej wisiałabym nad toaletą. Współczuję każdemu kogo ten problem dotknął
  • moniaijulka | 03-02-2015 23:20:46

    Malutkich dzieciaczków nie powinna boleć głowa, to może byc na prawdę niepokojący objaw, należy to skonsultować z lekarzem. Starsze dzieci, które już chodzą do szkoły może pobolewać głowa, gdyż w szkole pojawiają się inne bodźce niż w domu: stres, hałas, dokuczający koledzy,itp. Radzę wtedy udać się do neurologa. Ja w gimnazjum miałam okropne migreny, na dwóch ostatnich lekcjach zawsze zaczynał...
  • mikaa997 | 04-03-2015 12:38:39

    Takie bóle na pewno warto skonsultować z lekarzem. My jako rodzice zadbajmy o to by dziecko miało jak najmniej stresów i dużo przebywało na świeżym powietrzu.
  • teresa211186 | 21-03-2015 22:55:18

    Córka czasem gdy sie za bardzo czymś stresuje to skarży sie na ból głowy. Bardzo mnie to kiedyś niepokoiło, ale równiez dziwiło ze po tym jak przestanie się stresować to ból mija. Teraz juz wiem że to wina stresu.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj