Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pielęgnacja ząbków. Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Czyści się już pierwszy ząbek

Kiedy po raz pierwszy zostałam matką, nie miałam pojęcia o tym, że ząbki dzieci pielęgnuje się od samego początku. Nawet ówczesne podręczniki dla matek nie wspominały o tym. Dziś pediatrzy i stomatolodzy zalecają, by zaraz po tym, gdy pojawi się pierwszy ząbek, wprowadzać codzienny rytuał czyszczenia.

Już po pojawieniu się pierwszych ząbków należy wprowadzić codzienny rytuał czyszczenia ich.

Fot.iStockphoto

Już po pojawieniu się pierwszych ząbków należy wprowadzić codzienny rytuał czyszczenia ich.

Pierwsze ząbki u malucha

Pierwsze ząbki u niemowlaka pojawiają się zwykle między 7. a 9. miesiącem życia.

Jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka? W rytuale pielęgnacji na tym etapie chodzi również o kształtowanie nawyku mycia zębów. Profilaktyka w tym zakresie ma kolosalne znaczenie dla całego przyszłego życia. Wystarczy regularnie i prawidłowo dbać o zęby, by nie bać się dentysty.

Pierwsze ząbki myje się trochę na niby, tzn. bez szczoteczki i rzecz jasna bez pasty. Do pielęgnacji ząbków można używać zwilżonego gazika, którym owijamy własny palec i takim „narzędziem” przecieramy wnętrze jamy ustnej, w szczególności powierzchnię zębów. Można również kupić specjalną nakładkę na palec, służącą do tego celu.

 

Jak dbać o ząbki niemowlaka i małego dziecka

Czyszczenie szczoteczką – małą i z miękkim włosiem – można rozpocząć kiedy dziecko oswoi się z tą czynnością i nie protestuje przy próbach wkładania mu czegoś do ust. Półtoraroczny maluch zwykle wie już o co chodzi i sam zaczyna próbować „myć zęby”. Takie czyszczenie należy wykonywać minimum dwa razy dziennie, a koniecznie po ostatnim wieczornym posiłku dziecka.

Jeżeli maluch radzi sobie dobrze ze szczoteczką, można zacząć wprowadzać pastę do zębów, oczywiście taką, która przeznaczona jest dla dzieci, o obniżonej zawartości fluoru, maluchy bowiem pastę jeszcze łykają, tym chętniej, że jest smaczna.

Ponieważ dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dobrze, gdy maluch miał możliwość obserwowania jak my sami myjemy zęby. Dzięki temu zauważy, że przy myciu zębów wypluwa się to, co jest w buzi. Trzylatek potrafi zwykle poprawnie myć zęby.

Pozostaje doskonalenie techniki. Trzeba zwracać uwagę, by dziecko czyściło zęby ruchami okrężnymi i docierało szczoteczką kolejno do wszystkich powierzchni.

 

Troska o zdrowy zgryz dziecka

Pielęgnacja zębów to również dbanie o zgryz. Trzeba pamiętać, że ssanie smoczka, czy kciuka, zwłaszcza przez wiele godzin, nie sprzyja prawidłowemu ustawieniu się zębów. Po pojawieniu się zębów, trzeba więc pozbywać się tych nawyków.

Mówiąc o zębach, nie sposób pominąć kwestii dentysty. Z pierwszą wizytą u stomatologa można zaczekać do momentu, kiedy dziecko skończy dwa lata. Może się jednak zdarzyć, że już wcześniej pojawią się na ząbkach przebarwienia czy pierwsze ślady próchnicy. Ponieważ szybko się ona rozprzestrzenia, czyniąc spustoszenie, w takim przypadku nie należy zwlekać i na fotel dentysty, czy raczej na kolana mamy siedzącej na tym fotelu, powinien trafić nawet kilkumiesięczny niemowlak.

Mamo, może o tym nie wiesz, ale o ząbki u dziecka dbałaś już będąc w ciąży. Właściwe odżywianie się w tym czasie ma bowiem wpływ, nawet na tak odległą w czasie sprawę, jak zdrowe zęby dziecka. I dbania o nie nigdy nie wolno zaprzestać.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    lek. stom. Dorota Drabikowska

    Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

    Jak nauczyć dziecko dbać o zęby i jak sprawić, żeby nie bało się dentysty?

    O zęby dziecka należy dbać od momentu, kiedy się pojawią. Na początku czyścimy wieczorem ząbki i jamę ustną z resztek jedzenia gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub rumianku. Stopniowo oswajamy dziecko ze szczoteczką, której mamy nie mogą sie bać.

    Dzieci odczuwają lęk przed dentystą, jak przed wszystkim, czego nie znają. Najlepiej przyprowadzić dwuletnie czy dwuipółletnie dziecko na pierwszą wizytę tylko po to, żeby zapoznać je z gabinetem i z dentystą, a nie żeby coś robić. Dentysta może pokazać różne narzędzia, np. wiertło, lusterko, plombę. Zauważyłam, że dzieci bardziej niż wiercenia (które trwa z reguły krótko) boją się dźwięku wiertła, szumu wody, odsysacza do śliny. Po takim pierwszym kontakcie łatwiej wrócić z dzieckiem do lekarza na zabieg. W razie dużego oporu czy stresu dziecka, można jeden ząb leczyć w kilku etapach - siłowe rozwiązanie na pewno bowiem skutecznie zniechęci dziecko i mamę do następnej wizyty.

    I mam prośbę do wszystkich mam: pozwólcie dentyście przejąć inicjatywę, nawiązać z dzieckiem kontakt. I nie obiecujcie zza pleców dentysty, że nic nie będzie bolało, bo to niepotrzebne kłamstwo, które zraża dziecko.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, catrinka.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj