Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przyczyn zapalenia spojówek może być kilka

Nie przemywaj oczu dziecka rumiankiem

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy pojawią się pierwsze objawy, warto zgłosić się do okulisty.

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Fot. iStockphoto

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

— Spojówka m.in. chroni oko przed zanieczyszczeniami i zarazkami, bierze udział w produkcji łez, umożliwia mruganie i poruszanie gałką oczną. Gdy dojdzie do infekcji, jej funkcje są zaburzone — mówi dr Barbara Domosławska, okulistka z Centrum Medycznego Damiana.

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek u dzieci są bakterie, gorące, suche i zanieczyszczone powietrze, alergia, rzadziej wirusy. Oko podrażniać może także kurz, wiatr, słońce, ciała obce, np. mały owad lub rzęsa w oku. — Gdy dochodzi do infekcji, pojawia się stan zapalny, dziecko zaczyna pocierać oczka, skarżyć się na swędzenie, pieczenie. Oczy stają się zaczerwienione. Czasem, w zależności od rodzaju infekcji, pojawia się wydzielina, która może sklejać powieki — tłumaczy lekarka. Wodnista świadczy o infekcji wirusowej, śluzowa, lepka, biała jest charakterystyczna dla reakcji alergicznych, ropna, zielonkawa oznacza infekcję bakteryjną. — Wydzieliny nie należy usuwać dziecku palcem, tylko czystą chusteczką, a najlepiej jałowym gazikiem. Najpierw trzeba wpuścić odrobinę soli fizjologicznej do oka i usunąć wydzielinę. By zakropić oko, odsuwamy dolną powiekę i wpuszczamy krople, nie dotykając gałki ocznej. Oko przemywa się od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Należy pamiętać, by ampułkę z solą fizjologiczną wyrzucić po 24 godzinach, gdyż po tym czasie, nie nadaje się do przemywania oczu, ponieważ nie zawiera konserwantów i bakterie łatwo się w niej rozwijają. Nie przemywa się chorego oka rumiankiem czy herbatą, bo wyciąg z rumianku zawiera garbniki, które dodatkowo podrażniają spojówkę i mogą doprowadzić do alergii — przestrzega lekarka.

Niektórym dzieciom podczas infekcji dokucza także światło. Wówczas nie należy wystawiać malucha na słońce, w domu powinien panować półmrok, a wychodząc na spacer należy założyć okulary przeciwsłoneczne. Zapalenia spojówek mogą być ostre lub przewlekłe. — W pierwszym przypadku pojawia się silne przekrwienie spojówek powiekowych i gałkowych, światłowstręt, swędzenie i pieczenie powiek, czasem obrzęk limfatycznych węzłów przyusznych, podżuchwowych i szyjnych. W zapaleniu przewlekłym spojówka gałkowa jest przekrwiona, a z kącików oka wycieka wydzielina — mówi okulistka.

 

Winne pyłki, zarodniki i roztocza

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu, które mogą trwać nawet przez cały rok, począwszy od lutego, gdy zaczynają pylić drzewa aż do końca października. Leczy się je sterydowymi lub niesterydowe kroplami przeciwalergicznymi. Często konieczna jest też współpraca okulisty z alergologiem.

U dzieci najczęściej dochodzi do ostrego alergicznego zapalenia spojówek, sezonowego alergicznego, całorocznego alergicznego zapalenia spojówek, wiosennego zapalenia rogówki i spojówek, atopowego zapalenia rogówki i spojówek. Ostre alergiczne zapalenie spojówek spowodowane jest przedostaniem się do oka alergenów, jak np. pyłków roślin czy zarodników grzybów. Trwa kilka dni. Malec skarży się wówczas na swędzenie, jego powieki i spojówki stają się obrzęknięte. Choroba nie wymaga leczenia, jeśli przytrafia się rzadko. — Wystarczy oczyszczać oczy z alergenów za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli zdarza się kilka razy w ciągu roku, wymaga przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych — dodaje dr Domosławska. Sezonowe alergiczne zapalenie oczu najczęściej dotyka dzieci w wieku 7-14 lat, ale może się zdarzyć u niemowląt. Do objawów należą m.in. nieżyt błon śluzowych nosa i oczu, świąd, łzawienie, pieczenie, uczucie kłucia, wodnista wydzielina, napady kichania. W przypadku tego typu zapalenia lekarz zleca wykonanie testów skórnych, by zdiagnozować przyczynę choroby. Przyczyną całorocznego alergicznego zapalenia spojówek są roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśń. — Zazwyczaj przebiega łagodnie, ale objawy występują przez cały rok, co jest uciążliwe — dodaje. Leczenie polega na odczulaniu i przyjmowaniu kropli, gdy objawy się zaostrzają.

Alergiczne zapalenie spojówek powoduje uczulenie na roztocza. Towarzyszy temu swędzenie i kichanie, zaczerwienienie oczu, łzawienie, pojawia się śluzowa wydzielina. Może trwać przez cały rok i ma raczej łagodny przebieg.

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki jest chorobą przewlekłą i często nawraca. Występuje najczęściej wiosną i latem, kiedy jest najwyższe stężenie pyłków traw i drzew. — Choroba jest poważna, gdyż stanowi zagrożenie dla widzenia. Jeśli u dziecka pojawi się świąd, zaburzenia widzenia, światłowstręt, gęsta śluzowa lepka wydzielina, łzawienie, należy zgłosić się do okulisty — dodaje.

Atopowe zapalenie występuje u dzieci, które chorują na atopowe zapalenie skóry. Do głównych objawów należą świąd, łzawienie, wydzielina wodnista do śluzowej, często zapalenie brzegów powiek, ich obrzęk oraz pogrubienie. Leczy się lekami przeciwalergicznymi, koniecznie pod kontrolą okulisty i dermatologa. — Osobom z alergicznym zapaleniem polecam przepłukiwanie worka spojówkowego solą fizjologiczną, żeby wypłukiwać alergen — radzi lekarka.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • kkarollinaa | 06-06-2010 16:35:43

    Moja córcia właśnie to ma... Zapalenie spojówek.. Straszne to. Zaczęło się wczoraj, łzawienie i ropa ciekła z oka niemal ciurkiem.. Nie nadążałam z wycieraniem.. Dziś byliśmy u lekarza i antybiotyk do oczek dostała.. Jest lepiej troszke, ale męczy się jeszcze bidulka. A ja razem z nią, zwłaszcza przy podawaniu kropelek... tragedia. Pozdrowienia
  • jmijeczka | 08-06-2010 21:02:33

    U nas ropke w oczach wywoal adenowirus. Naszczescie po miejscowym leczeniu kroplami do oczu szybko minelo. Z zakraplaniem nie bylo problemu naszczescie

Poczytaj również

Polecamy

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!