Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

Okresy świetności i zagrożenia

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Fot. iStockphoto

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Na początek dobra wiadomość: w drugiej połowie ciąży włosy i paznokcie na ogół stają się mocniejsze i zdrowsze.

Nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci to głównie problem kobiet po porodzie, szczególnie w czasie karmienia piersią. — W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenów, dzięki czemu stan włosów i paznokci zazwyczaj ulega poprawie, włosy rosną szybciej, są gęstsze i bardziej lśniące, a paznokcie twardsze i nie łamią się — mówi lek. med. Beata Kosiorek - Nalewajek, dermatolog z Centrum Medycznego Enel-Med.

Jednak zanim hormony zadziałają zbawiennie na urodę, na początku ciąży włosy mogą bardziej się przetłuszczać, co w przypadku włosów tłustych oznacza nasilenie problemu. Wystarczy wówczas pielęgnować je odpowiednimi szamponami i problem ustąpi. Natomiast panie, którym dokucza łupież, nie powinny stosować szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi, gdyż skóra głowy łatwo wchłania wszelkie substancje, a te mogą przeniknąć przez łożysko do organizmu dziecka. Lepiej zatem wybrać delikatne preparaty kosmetyczne.

Nie należy zapominać także o nakładaniu odżywek na włosy i regularnym podcinaniu końcówek.

W ciąży dozwolone są wszystkie zabiegi fryzjerskie, jednak najbezpieczniej poddawać się im w II i III trymestrze. — Można farbować włosy, jednak lepiej wybierać farby bez amoniaku, rozjaśniać je, robić trwałą. Może się jednak zdarzyć, że trwała będzie mocniejsza lub włosy skręcą się za słabo, dlatego o ciąży należy wcześniej poinformować fryzjera — radzi dermatolog.

Malowanie paznokci, podobnie jak koloryzacja włosów, nie jest zakazane. — Nie wykazano dotąd znaczącej wchłanialności i szkodliwości lakierów do paznokci i farb do włosów — mówi lek. med. Beata Kosiorek-Nalewajek. Nie powinno się jedynie stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

 

Ciąża: wypadanie włosów

— Niektóre przyszłe mamy cierpią na niedokrwistość, która może być przyczyną wypadania włosów i łamliwości paznokci, dlatego też w przypadku niedoborów żelaza zaleca się suplementację preparatami witaminowo-minerałowymi przeznaczonymi dla kobiet w ciąży — mówi dermatolog. Trzeba wiedzieć, że zwiększona utrata włosów podczas ciąży jest chwilowa i włosy odrosną po porodzie, gdy unormuje się poziom hormonów.

— Kobiety które się zdrowo odżywiają, jedzą owoce i warzywa, łykają witaminy, zazwyczaj nie mają z tym problemów — mówi lekarka. Jeśli jednak fryzura bardzo się przerzedza, warto ją skrócić, żeby dodatkowo nie wyrywać włosów przy czesaniu. Spore problemy z wypadaniem włosów zazwyczaj pojawiają się dopiero po porodzie i w czasie karmienia piersią. Włosy stają się słabe, łamliwe, suche i matowe. — Siły nabierają dopiero po kilku miesiącach od porodu, czasem nawet potrzeba roku, by ich stan się poprawił — mówi lekarka. Warto w tym czasie dbać o nie szczególnie, stosując raz w tygodniu maski odżywcze, regularnie chodzić do fryzjera i poddawać się kuracjom witaminowo-odżywczym. Lekarz może przepisać lub zalecić tabletki na ich regenerację.

 

Paznokcie rosną szybciej

W ciąży paznokcie mogą rosnąć nawet dwa razy szybciej niż zwykle. Czasem może to prowadzić do ich łamliwości i rozdwajania. Dlatego należy dbać o nie, ale trzeba szczególnie uważać na preparaty pielęgnacyjne. Niektóre mogą uczulać bądź powodować mdłości u przyszłych mam.

Jeśli paznokcie się rozdwajają, pomoże im dieta bogata w witaminy i minerały. — Trzeba pamiętać, by na własną rękę nie stosować żadnych tabletek wzmacniających paznokcie, bo mogą dublować się z tymi, które kobieta przyjmuje w tabletkach dla ciężarnych — mówi dermatolog. Ciąża sprzyja infekcjom drożdżakowym. — Częste mycie rąk, długie moczenie ich może doprowadzić do infekcji paznokci i wałów okołopaznokciowych. Wówczas paznokcie stają się żółtawo-brunatne, pobruzdowane i rozdwajają się. To wymaga leczenia i należy zgłosić się do dermatologa. Stan paznokci polepsza się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy po porodzie. Do tego czasu pomocne będą odżywki do paznokci i witaminy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • katrina_mama | 27-09-2016 19:43:00

    no właśnie, więc o co chodzi z tym wszystkim... czy może chodzi o lampę, że może ona jest szkodliwa?
  • misiaczek555 | 27-09-2016 21:45:01

    włosy pomalowałam po 1 trymestrze a paznokcie cały czas, lakierami hybrydowymi z makear.
  • moniamonia | 28-09-2016 23:41:46

    z tego co czytałam to np. lakiery z makear są testowane dermatologicznie więc nie ma co się obawiać. Jeżeli chodzi o malowanie włosów to decyzja należy już do kobiet ale czytałam że nie ma zbadanych przypadków że po pomalowaniu włosów z dzieckiem było coś nie tak.
  • moniamonia | 01-10-2016 00:14:19

    dokładnie z tym że jak właśnie robię sama zainwestowanym sprzętem i lakierami

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj