Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Dieta ciężarnej. Z daleka od używek

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Fot. Fotolia.pl

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

 

Jest cała lista produktów spożywczych, których lepiej nie jeść będąc w ciąży. Porozmawiajmy teraz o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

Na liście produktów zakazanych są ryby, zwłaszcza te, które zawierają dużą dawkę rtęci - np. tuńczyk w puszce. Unikać należy również okoni, szczupaków, sandaczy, miętusów, wątróbki z dorsza, węgorza - te ryby także zawierają sporą dawkę metali ciężkich i innych substancji toksycznych, które dla dorosłej osoby są nieszkodliwe, ale u rozwijającego się płodu mogą spowodować duże szkody.

Nie poleca się również ryb wędzonych oraz owoców morza (sushi, ostrygi), ponieważ mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów.

Bezwzględnie należy unikać również niepasteryzowanego mleka i przetworów z niego przygotowanych takich jak np. oscypki, ze względu na ich niepewną jakość mikrobiologiczną, a także serów pleśniowych.

Latem lepiej unikać też budek z lodami czy goframi z bitą śmietaną.

Przyszła mama musi się powstrzymać również przed zjedzeniem surowych i niedopieczonych mięs takich jak tatar, krwisty befsztyk oraz surowej wędliny, takiej jak szynka parmeńska, ponieważ mogą być przyczyną zakażenia np. toksoplazmozą.

Zakazane są też surowe jajka, ponieważ mogą być zakażone salmonellą.

Odradza się również picie kolorowych napojów gazowanych, które są sztucznie barwione i aromatyzowane, a do tego zawierają bardzo dużo cukru, a niektóre z nich, takie jak cola, zawierają kofeinę, która w nadmiernej ilości może zaburzyć prawidłowy przebieg ciąży. Do tego napoje gazowane zawierają fosforany, które pogarszają wchłanianie przez organizm wapnia, tak ważnego dla prawidłowego rozwoju płodu.
Nie decydujmy się na inne źródła kofeiny, takie jak napoje energetyzujące.

Przyszłe mamy, które piją słodzoną herbatę, lepiej, żeby słodziły ją cukrem niż słodzikami. W ich skład wchodzą sztuczne substancje słodzące takie jak aspartam, które nie są dokładnie zbadane pod kątem szkodliwości dla płodu.

Uważać trzeba także na produkty "bez cukru" i żywność typu light. Często zawierają one sztuczne substancje słodzące, które przyniosą więcej szkód niż zwykły cukier.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: GabaBaba26, eBobas_PL, catrinka.

Komentarze

  • GabaBaba26 | 01-02-2015 15:34:52

    Ja musiałam unikać tłustych pokarmów i konserwantów. Jak chciałam się napić soku to tylko świeżo wyciśnięty.
  • wojtaszek | 05-02-2015 22:05:06

    Ja kiedy dowiedziałam się zę jjestem w ciąży maiłam obawy czy uda mi się ograniczyć ilość wypijanej kawy ( kawę uwielbiam i piję jej dużo) , ale okazało się że mój organizm zareagował w taki sposób że odrzucało mnie kidy brałam do ust pierwszy łyk kawy.
  • malutka22ap | 11-03-2015 13:58:55

    najgorzej miałam z herbatą i kawami 2w1 bo od paru lat piłam gorzkie a w ciąży wszystko pozmienialo mi się. herbaty nie mogłam wypić bez cukru bo miałam posmak metalu w ustach a kawa 2w1 wogóle nie smakowała mi gorzka a jak piłam naturalną kawę a łyżeczką cukru to teraz nie mogę nawet jej powąchać. bardzo poznieniały mi się smaki od kiedy zaszłam w ciążę. uwielbiałam spędzać czas w kuchni a ter...
  • Doris85 | 03-04-2015 14:39:42

    Kawy nigdy nie pilam, wiec tu nie bylo problemu. Wykluczylam prawie calkowicie produkty z "czarnej listy". A ze od czasu do czasu pozwole sobie na maly grzech w postaci malej slodkiej przekaski czy dania typu fast - food? Wydaje mi sie, ze jesli zachowamy umiar to od czasu do czasu mozemy sobie pozwolic na takie male szalenstwo.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta w ciąży, dieta, ciąża

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj