Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy ojciec dziecka nie chce go uznać?

Ojcostwo ustali sąd rodzinny

Co robić, gdy ojciec dziecka nie chce go uznać? Zależy mi na uporządkowaniu spraw formalnych i na tym, by ponosił część kosztów utrzymania dziecka.

Sąd nie tylko ustala ojcostwo, ale również alimenty, które ojciec ma płacić na utrzymanie dziecka

Fot. BE&W

Sąd nie tylko ustala ojcostwo, ale również alimenty, które ojciec ma płacić na utrzymanie dziecka

Jeżeli ojciec dziecka dobrowolnie nie chce uznać dziecka poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pozostaje sądowe ustalenie ojcostwa.


Z żądaniem ustalenia ojcostwa można wystąpić w każdym czasie. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać zarówno matka, dziecko i domniemany ojciec.
 

Dziecko i matka wytacza powództwo przeciwko domniemanemu ojcu. Pozew należy złożyć w sądzie rodzinnym według miejsca zamieszkania dziecka (lub według miejsca zamieszkania pozwanego). W pozwie należy wnieść o ustalenie ojcostwa wskazując, że ojcem dziecka jest określony mężczyzna (który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniem przed urodzeniem dziecka), wskazać należy również okoliczności uzasadniające i potwierdzające żądanie tj. mogą to być zeznania świadków, badanie DNA i inne.


W pozwie o ustalenie ojcostwa mogą znaleźć się również następujące żądania:
- o zasądzenie alimentów,
- o pokrycie wydatków poniesionych przez matkę dziecka w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu,
- w zakresie nadania dziecku nazwiska,
- o orzeczenie o władzy rodzicielskiej jak miałaby przysługiwać ojcu dziecka,
- o zabezpieczenie powództwa w zakresie roszczeń alimentacyjnych.


Pozew należy złożyć w sądzie w 2 egzemplarzach. Jeśli składa go dziecko lub matka dziecka jest wolny od opłaty sądowej. Do pozwu należy dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka i inne dokumenty i dowody (np. potwierdzające poniesione wydatki na dziecko).

Reasumując: należy złożyć pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane. W tym postępowaniu zostanie ustalone ojcostwo i alimenty. Wyrok, jaki zapadnie w tej sprawie, sąd prześle do właściwego USC, który dokona odpowiednich wpisów w akcie urodzenia dziecka w zakresie imienia i nazwiska ojca i ewentualnie w przypadku zmiany nazwiska dziecka również w tym zakresie. Wyrok zostanie również zaopatrzony w klauzulę wykonalności w zakresie zasądzonych alimentów.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 09-12-2014 11:42:27

    u nas na szczeście takich sytuacji nie było. Ale przykre jest jeżeli własny ojciec wypiera się dziecka
  • mikaa997 | 27-02-2015 14:57:35

    Najlepiej zrobić chyba testy na ojcostwo.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzice, porady prawnika

Polecamy

Obietnice sprzed narodzin dziecka walą się jak domek z kart.

Niespełnione obietnice

Przed porodem obiecują sobie: nigdy nie podniosę na dziecko głosu, nigdy nie stracę cierpliwości, nigdy nie braknie mi czasu na przytulanie i zabawę. I nigdy, przenigdy, nie będę jak moi rodzice. Ale macierzyństwo w realu z tych obietnic kpi sobie na całego.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj