Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka osteoporozy dotyczy młodych, choć sama choroba pojawia się u ludzi starszych

Mamo, od ciebie dużo zależy!

O osteoporozie mówi się w kontekście ludzi starszych, tymczasem to młodzi mogą stosować profilaktykę, to rodzice mogą sprawić, że ich dzieci w życiu dorosłym nie będą narażone na tę chorobę cywilizacyjną. Dieta bogata w wapń i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna od wczesnych lat, to gwarancja mocnych kości!

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Fot. BE&W

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

 

Sery, ryby i warzywa

Najbogatsze w wapń są żółte sery dojrzewające. Mają nawet dziesięć razy więcej wapnia niż twarogowe, np. 30 g parmezanu zawiera aż 336 mg wapnia. Żółte sery są niestety tłuste i kaloryczne, zatem nie powinno się ich jeść zbyt często. Dwa plasterki dziennie wystarczą. Wapń można znaleźć też w serach topionych, w śmietanie, ale to także kaloryczne produkty.

Na talerzu powinny pojawiać się także ryby, np. makrela lub sardynki z puszki, które w 85 g mają ok. 263 mg wapnia, pod warunkiem, że będą zjadane wraz ze szkieletem, w którym jest najwięcej tego pierwiastka. Dużo wapnia ma też łosoś z puszki. Ponadto ryby są źródłem witaminy D, która powoduje, że wapń jest lepiej przyswajalny.

Wapń zawierają też warzywa zielone, m.in.: brokuły (85 g ma 88 mg), jarmuż, natka pietruszki, rzeżucha (w 100 g jest 190 mg wapnia), kalarepa gotowana (85 g zawiera 179 mg), a także soja i fasola. 170 g tej z puszki zawiera 80 mg wapnia, w 100 g fasoli ugotowanej jest go ok. 150 mg. – Źródłem wapnia są też suszone figi, orzechy laskowe (100 g ma 220 mg wapnia) , owsianka (20 g ma ok. 80 mg wapnia).

W sklepach można też kupić niektóre produkty dodatkowo wzbogacane wapniem, np. soki pomarańczowe – dodaje dietetyczka. Warto wiedzieć, że jedząc niektóre produkty, osłabia się wchłanianie wapnia. Należy uważać na szpinak, łuski ziaren zbóż, alkohol, kofeinę, błonnik pokarmowy, sód.
Oprócz produktów bogatych w wapń, należy wybierać także te, bogate w witaminę D3. – Najwięcej mają: mleko, żółtka jaj, niektóre ryby (węgorz, szprotki, sardynki, śledzie, łosoś, makrela, tuńczyk), a także wątróbka – podpowiada Magdalena Kanclerska.

 

Bieganie i gimnastyka

Zdrowy styl życia czyli właściwa dieta i sport mają nieocenione znaczenie dla zdrowia oraz kondycji całego organizmu. Na tkankę kostną korzystnie wpływa bieganie i spacery w szybkim tempie oraz gimnastyka. Do tego warto ograniczyć alkohol, picie kawy oraz zrezygnować z palenia papierosów.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • osteo | 15-12-2013 21:33:17

    Bardzo proszę o kontakt młode kobiety, które chorują na osteoporozę,przed lub po ciąży pierwszej lub kolejnej. Sama mam z tym problem, warto wymienić doświadczenia. [email protected]
  • martynka002 | 10-11-2014 21:06:16

    ciekawy artykuł , warto wiedzieć choć coś o tej chorobie
  • donnavito | 06-01-2015 11:19:13

    Gdzieś przeczytałam, ze już 4 plasterki sera dziennie pokrywają zapotrzebowanie na wapń u zdrowej osoby, warto jeśc ser żółty.
  • Doris85 | 06-04-2015 10:26:51

    Moja mama choruje na osteoporoze, wiec widze jak ona wplywa na organizm. Jesli mozemy sie przed nia uchronic spozywajac mleko czy sery - zadbajmy, aby te produkty pojawily sie na stale w naszym jadlospisie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj