Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy rodzice powinni pójść z dzieckiem do ortopedy?

Twój Ekspert Ortopeda

Pierwsze spotkanie z ortopedą powinno odbyć się wkrótce po urodzeniu. Oprócz ogólnej oceny narządu ruchu specjalną uwagę przykłada się wtedy do oceny stawów biodrowych. Dodatkowo wykonane badanie USG pozwoli na wczesną diagnostykę ewentualnej dysplazji.

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

Fot. Archiwum

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swoim synkiem Władusiem

W ciągu pierwszych 2 lat życia dziecko dosyć często ma wizyty kontrolne (też przy okazji szczepień) u pediatry. To pediatra właśnie jest tą pierwszą „linią obrony” i może wychwycić pewne nieprawidłowości przeoczone przez rodziców. Natomiast do ortopedy trzeba iść z dzieckiem zawsze, gdy dzieje się coś niepokojącego lub po prostu – dziecko zaczyna się ruchowo zachowywać inaczej niż wcześniej. I wtedy nie należy nawet czekać, aż dziecko zacznie chodzić.

Nie każde dziecko raczkuje, ale jeśli aktywna jest tylko jedna noga i rodzice widzą, że dziecko ma opór przed używaniem drugiej – ortopeda powinien obejrzeć malucha, by wykluczyć (lub potwierdzić) problem zdrowotny.

Jeśli dziecko jest po jakimś poważniejszym urazie i rodzic widzi, że inaczej niż przed nim używa jednej nogi bądź ręki – powinno pójść do ortopedy.

Kluczowa jest tutaj rola rodziców, bo to oni obserwują dziecko na co dzień. Zawsze bardzo uważnie słucham rodziców. Często są w stanie wychwycić jakiś problem w bardzo wczesnym stadium, zanim to będzie jeszcze ewidentne w badaniu lekarskim. Oczywiście zdarza się, że ich niepokój był niepotrzebny (i oby tak było jak najczęściej!). Ale pamiętajmy, że z dzieckiem lepiej dwa razy pójść do lekarza, niż raz nie pójść.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 02-02-2015 19:49:24

    My byliśmy już trzy razy u ortopedy na sprawdzenie bioderek. Parę lat wstecz znajomi szli tylko raz czy dwa i najpierw myślałam, że coś jest nie tak, ale u nas jest akcja jakaś, żeby ewentualne wady wcześniej wykryć a nie później rehabilitować starsze dziecko. Mamy iść jeszcze raz jak będzie siedział. Odnosząc się do artykułu znam kilka przypadków, gdzie osoby jako dzieci "jeździły" na jednej ...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwój ruchowy, raczkowanie, pediatra, ortopeda, dysplazja

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj