Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Powietrze w pomieszczeniach a zdrowie

Jeśli używać klimatyzacji, to pod jakim warunkiem

O tym, jaka powinna być wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach, o wpływie klimatyzacji na zdrowie dzieci i dorosłych rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Mierzeckim, pediatrą i specjalistą medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Fot. iStockphoto

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Agnieszka Usiarczyk: Czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci?

Lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej: Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom. Należy też pamiętać, by nie przesadzać ze zbytnim ogrzewaniem czy wychładzaniem pomieszczeń. Przy korzystaniu latem z klimatyzacji samochodowej, dziecko nie powinno wsiadać do auta, w którym jest bardzo zimno, gdyż może to doprowadzić do infekcji gardła. Naczynia krwionośne w wyższej temperaturze rozszerzają się, powodując większe oddawanie ciepła z organizmu. Jednocześnie gruczoły potowe wydzielają pot, który parując, szybko odbiera ciepło ze skóry. W ten sposób organizm broni się przed przegrzaniem. Trzeba też wiedzieć, że nagłe zmiany temperatury ciała osłabiają obronę przed infekcjami.

Ile powinien wskazywać termometr w domu?

Optymalna temperatura wewnątrz, to 20 – 22 stopnie, a wilgotność w granicach 40 – 70 proc. W zależności od wieku dziecka temperatura w mieszkaniu powinna się nieco różnić. Noworodki częściej w nocy się przewija i karmi, więc potrzebują ciepła. Ze względu na niską wagę mają też mniejszą zdolność zatrzymywania ciepła i łatwiej dochodzi do wychłodzenia. Temperatura powinna być wówczas wyższa i wynosić około 24 stopnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Starsze dziecko powinno przebywać w około 20 stopniach w dzień i 18 w nocy. Jeśli jest zbyt chłodno, lepiej malca cieplej ubrać lub kupić śpiworek, z którego dziecko nie będzie mogło się wykopać, niż podkręcać kaloryfery. Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka temperatura sprzyja mnożeniu się roztoczy, na które często pacjenci są uczuleni. U alergików obecność roztoczy kurzu domowego może nasilać objawy alergii, czyli np. napady alergicznego nieżytu nosa, astmy, a także nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakich zasad przestrzegać, jeśli mamy w domu klimatyzator?

Należy pamiętać o częstych wymianach filtrów oraz o czyszczeniu przewodów. Filtry nie powinny być czyszczone rzadziej niż raz na kwartał, a przewody co rok. W przeciwnym razie pozostający w urządzeniu brud powoduje mnożenie się bakterii, które mogą być przyczyną zapalenia płuc czy oskrzeli. Jednocześnie nie można nadmiernie wysuszać powietrza. Komfort wilgotności powietrza mieści się w granicach 40 do 70 proc. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja mnożeniu się grzybów w mieszkaniu, natomiast zbyt niska działa drażniąco na śluzówkę. Powstaje uczucie dyskomfortu, drapanie w gardle, a tego typu podrażnienie wywołuje kaszel i nadmierne wydzielanie śluzu. Podrażniona śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Niektóre klimatyzatory mają także funkcję grzania. Zbyt wysoka temperatura wysusza skórę, działa drażniąco na śluzówki.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
konkurs komentuj wygrywaj

Komentarze

 • Sympatyczna | 01-07-2010 16:20:31

  u mnie na wsi daleko od morza - centralne ogrzewanie, mury wilgotne dośc, bo aż grzybki się pokazują co jakiś czas - a mimo to zimą wilgotnośc bardzo niska... nie chcę nawilżac, no bo te grzybki... nie mam pomysłu...
 • alebazi | 24-11-2010 14:50:26

  u nas wilgotnos tez niska...tylko ja zaczelam teraz stosowac nawilzacze powietrza - bo bez tego sucho niesamowicie
 • karinka123 | 30-12-2011 09:40:17

  na grzyb też dobre jest wietrzenie pomieszczeń, powietrze sie wymienia, nie jest stechle, ja otwieram okna jak najczesciej, niekiedy jak cieplo tak jak teraz to caly dzien mam lekko uchylone.
 • mariakomor7 | 26-05-2012 16:00:00

  Kiedy dziecko było małe podczas wietrzenia pokoju przenosiłam je do drugiego..

Poczytaj również

Polecamy

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać, zanim dziecko skończy osiem lat. Zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia malucha, dlatego gdy wystąpią pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!