Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Powietrze w pomieszczeniach a zdrowie

Jeśli używać klimatyzacji, to pod jakim warunkiem

O tym, jaka powinna być wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach, o wpływie klimatyzacji na zdrowie dzieci i dorosłych rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Mierzeckim, pediatrą i specjalistą medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Fot. iStockphoto

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Agnieszka Usiarczyk: Czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci?

Lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej: Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom. Należy też pamiętać, by nie przesadzać ze zbytnim ogrzewaniem czy wychładzaniem pomieszczeń. Przy korzystaniu latem z klimatyzacji samochodowej, dziecko nie powinno wsiadać do auta, w którym jest bardzo zimno, gdyż może to doprowadzić do infekcji gardła. Naczynia krwionośne w wyższej temperaturze rozszerzają się, powodując większe oddawanie ciepła z organizmu. Jednocześnie gruczoły potowe wydzielają pot, który parując, szybko odbiera ciepło ze skóry. W ten sposób organizm broni się przed przegrzaniem. Trzeba też wiedzieć, że nagłe zmiany temperatury ciała osłabiają obronę przed infekcjami.

Ile powinien wskazywać termometr w domu?

Optymalna temperatura wewnątrz, to 20 – 22 stopnie, a wilgotność w granicach 40 – 70 proc. W zależności od wieku dziecka temperatura w mieszkaniu powinna się nieco różnić. Noworodki częściej w nocy się przewija i karmi, więc potrzebują ciepła. Ze względu na niską wagę mają też mniejszą zdolność zatrzymywania ciepła i łatwiej dochodzi do wychłodzenia. Temperatura powinna być wówczas wyższa i wynosić około 24 stopnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Starsze dziecko powinno przebywać w około 20 stopniach w dzień i 18 w nocy. Jeśli jest zbyt chłodno, lepiej malca cieplej ubrać lub kupić śpiworek, z którego dziecko nie będzie mogło się wykopać, niż podkręcać kaloryfery. Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka temperatura sprzyja mnożeniu się roztoczy, na które często pacjenci są uczuleni. U alergików obecność roztoczy kurzu domowego może nasilać objawy alergii, czyli np. napady alergicznego nieżytu nosa, astmy, a także nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakich zasad przestrzegać, jeśli mamy w domu klimatyzator?

Należy pamiętać o częstych wymianach filtrów oraz o czyszczeniu przewodów. Filtry nie powinny być czyszczone rzadziej niż raz na kwartał, a przewody co rok. W przeciwnym razie pozostający w urządzeniu brud powoduje mnożenie się bakterii, które mogą być przyczyną zapalenia płuc czy oskrzeli. Jednocześnie nie można nadmiernie wysuszać powietrza. Komfort wilgotności powietrza mieści się w granicach 40 do 70 proc. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja mnożeniu się grzybów w mieszkaniu, natomiast zbyt niska działa drażniąco na śluzówkę. Powstaje uczucie dyskomfortu, drapanie w gardle, a tego typu podrażnienie wywołuje kaszel i nadmierne wydzielanie śluzu. Podrażniona śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Niektóre klimatyzatory mają także funkcję grzania. Zbyt wysoka temperatura wysusza skórę, działa drażniąco na śluzówki.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Sympatyczna | 01-07-2010 16:20:31

  u mnie na wsi daleko od morza - centralne ogrzewanie, mury wilgotne dośc, bo aż grzybki się pokazują co jakiś czas - a mimo to zimą wilgotnośc bardzo niska... nie chcę nawilżac, no bo te grzybki... nie mam pomysłu...
 • alebazi | 24-11-2010 14:50:26

  u nas wilgotnos tez niska...tylko ja zaczelam teraz stosowac nawilzacze powietrza - bo bez tego sucho niesamowicie
 • karinka123 | 30-12-2011 09:40:17

  na grzyb też dobre jest wietrzenie pomieszczeń, powietrze sie wymienia, nie jest stechle, ja otwieram okna jak najczesciej, niekiedy jak cieplo tak jak teraz to caly dzien mam lekko uchylone.
 • mariakomor7 | 26-05-2012 16:00:00

  Kiedy dziecko było małe podczas wietrzenia pokoju przenosiłam je do drugiego..

Poczytaj również

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!