Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Powietrze w pomieszczeniach a zdrowie

Jeśli używać klimatyzacji, to pod jakim warunkiem

O tym, jaka powinna być wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniach, o wpływie klimatyzacji na zdrowie dzieci i dorosłych rozmawiamy z lek. med. Andrzejem Mierzeckim, pediatrą i specjalistą medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Fot. iStockphoto

Jeśli urządzenie klimatyzacyjne jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom.

Agnieszka Usiarczyk: Czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci?

Lek. med. Andrzej Mierzecki, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej: Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane, nie szkodzi nawet małym alergikom. Należy też pamiętać, by nie przesadzać ze zbytnim ogrzewaniem czy wychładzaniem pomieszczeń. Przy korzystaniu latem z klimatyzacji samochodowej, dziecko nie powinno wsiadać do auta, w którym jest bardzo zimno, gdyż może to doprowadzić do infekcji gardła. Naczynia krwionośne w wyższej temperaturze rozszerzają się, powodując większe oddawanie ciepła z organizmu. Jednocześnie gruczoły potowe wydzielają pot, który parując, szybko odbiera ciepło ze skóry. W ten sposób organizm broni się przed przegrzaniem. Trzeba też wiedzieć, że nagłe zmiany temperatury ciała osłabiają obronę przed infekcjami.

Ile powinien wskazywać termometr w domu?

Optymalna temperatura wewnątrz, to 20 – 22 stopnie, a wilgotność w granicach 40 – 70 proc. W zależności od wieku dziecka temperatura w mieszkaniu powinna się nieco różnić. Noworodki częściej w nocy się przewija i karmi, więc potrzebują ciepła. Ze względu na niską wagę mają też mniejszą zdolność zatrzymywania ciepła i łatwiej dochodzi do wychłodzenia. Temperatura powinna być wówczas wyższa i wynosić około 24 stopnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Starsze dziecko powinno przebywać w około 20 stopniach w dzień i 18 w nocy. Jeśli jest zbyt chłodno, lepiej malca cieplej ubrać lub kupić śpiworek, z którego dziecko nie będzie mogło się wykopać, niż podkręcać kaloryfery. Trzeba pamiętać, że zbyt wysoka temperatura sprzyja mnożeniu się roztoczy, na które często pacjenci są uczuleni. U alergików obecność roztoczy kurzu domowego może nasilać objawy alergii, czyli np. napady alergicznego nieżytu nosa, astmy, a także nasilenie objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakich zasad przestrzegać, jeśli mamy w domu klimatyzator?

Należy pamiętać o częstych wymianach filtrów oraz o czyszczeniu przewodów. Filtry nie powinny być czyszczone rzadziej niż raz na kwartał, a przewody co rok. W przeciwnym razie pozostający w urządzeniu brud powoduje mnożenie się bakterii, które mogą być przyczyną zapalenia płuc czy oskrzeli. Jednocześnie nie można nadmiernie wysuszać powietrza. Komfort wilgotności powietrza mieści się w granicach 40 do 70 proc. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja mnożeniu się grzybów w mieszkaniu, natomiast zbyt niska działa drażniąco na śluzówkę. Powstaje uczucie dyskomfortu, drapanie w gardle, a tego typu podrażnienie wywołuje kaszel i nadmierne wydzielanie śluzu. Podrażniona śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Niektóre klimatyzatory mają także funkcję grzania. Zbyt wysoka temperatura wysusza skórę, działa drażniąco na śluzówki.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • Sympatyczna | 01-07-2010 16:20:31

  u mnie na wsi daleko od morza - centralne ogrzewanie, mury wilgotne dośc, bo aż grzybki się pokazują co jakiś czas - a mimo to zimą wilgotnośc bardzo niska... nie chcę nawilżac, no bo te grzybki... nie mam pomysłu...
 • alebazi | 24-11-2010 14:50:26

  u nas wilgotnos tez niska...tylko ja zaczelam teraz stosowac nawilzacze powietrza - bo bez tego sucho niesamowicie
 • karinka123 | 30-12-2011 09:40:17

  na grzyb też dobre jest wietrzenie pomieszczeń, powietrze sie wymienia, nie jest stechle, ja otwieram okna jak najczesciej, niekiedy jak cieplo tak jak teraz to caly dzien mam lekko uchylone.
 • mariakomor7 | 26-05-2012 16:00:00

  Kiedy dziecko było małe podczas wietrzenia pokoju przenosiłam je do drugiego..

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!