Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Słodko-gorzkie życie jedynaka

Gorzej przygotowani do dorosłości

2,5 letni Antek najbardziej lubi bawić się w piaskownicy, gdy jest w niej sam. Gdy tylko przychodzi inne dziecko, natychmiast zgarnia swoje zabawki i siada na nich. Zuzia robi awanturę gościom, którzy zajmują przy stole jej miejsce. Antek i Zuzia są jedynakami.

Należy umożliwiać jedynakowi kontakt z innymi dziećmi.

Fot. BE&W

Należy umożliwiać jedynakowi kontakt z innymi dziećmi.

Z perspektywy czasu

- Jestem jedynaczką i nieraz mi się dostawało - opowiada Tatiana z Warszawy. – Gdy umiałam walczyć o swoje, mówili że jestem bezwzględną samolubką. Gdy prosiłam o przysługę, słyszałam, że myślę, iż wszystko mi się należy. Gdy dobrze się uczyłam? Mówili: „Przecież masz o niebo lepsze warunki niż inni”. Zawsze zazdrościłam koleżankom starszego rodzeństwa. Chciałam mieć starszego brata, żeby czuć się bezpiecznie i żebym nie tylko ja musiała spełniać oczekiwania rodziców – być mądra, grzeczna – opowiada Tatiana. – Przez te oczekiwania dorosłych, teraz w dorosłym życiu jestem chorobliwą perfekcjonistką, która siebie obarcza winą za każde najmniejsze niepowodzenie – wyznaje. Tatiana ma wrażenie, że właśnie dlatego, że od rodziców dostała tak wiele, teraz bezustannie jest przez świat obserwowana i oceniana, czy dobrze to wykorzystuje.

Ostatecznie nie da się jednak przesądzić, czy lepiej mieć przeinwestowanego jedynaka czy niedoinwestowaną gromadkę. Każdy znajdzie życiowe przykłady świadczące o tym, że ktoś kto nie miał rodzeństwa ma tak samo udane lub nieudane życie, jak osoba z rodziny wielodzietnej.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: blondii1985.

Komentarze

  • joannaeich | 20-12-2014 13:45:11

    ja chciałam by syn miał rodzeństwo i niedługo będzie miał siostrzyczkę
  • joanka106259 | 17-02-2015 10:10:11

    Nasz Marcel przez ponad 5 lat będzie jedynakiem, siostrzyczkę dostanie dopiero w maju tego roku, ale nie ma problemów w kontaktach z dziećmi. Gdy miał niecałe 2 latka zaczął chodzić do przedszkola i to na ponad 8 godzin, więc miał dużo kontaktów z rówieśnikami. Wcześniej również zabierałam go do dzieci, bo ważne aby jedynak miał z nimi kontakt. Fakt dostawał dużo więcej niż inne dzieci i teraz ...
  • Modzelka8 | 17-02-2015 21:43:18

    Córeczka mojego brata, niestety jedynaczka, zupełnie nie potrafi dzielić się z innym dziećmi. Co gorsze, woli nawet bawić się w samotności, bo nie chce żeby inne dzieciaki brały jej zabawki. Trudno jest być jedynakiem, dzieciaki mające rodzeństwo są lepiej przygotowane do życia, wiedzą, że nie wszystko im się należy i muszą myśleć o innych.
  • Doris85 | 07-04-2015 18:52:17

    Jedynak czy nie - to od rodziców dużo zależy jak wychowają dziecko i jakie ono będzie w przyszłości. Ja jednak bardzo bym chciała mieć chociaż dwójkę dzieci - rodzeństwu zawsze jakoś raźniej jest.

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj