Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Kiedy zarasta? Co powinno niepokoić?

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Fot. BE&W

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko to błona pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Dzięki niemu duża w porównaniu do reszty ciała główka dziecka może podczas porodu przecisnąć się przez kanał rodny. Dzięki niemu poszczególne części czaszki odkształcają się i przystosowują do kanału rodnego.

Choć takich błon, zwanych ciemiączkami jest na główce noworodka kilka, najwięcej uwagi poświęca się ciemiączku przedniemu, które umiejscowione jest między górną granicą czoła a czubkiem głowy, ma kształt rombu i wymiary mniej więcej dwa na dwa centymetry.

 

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko

Ponieważ ciemiączko reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka, może pulsować, kiedy maluch płacze i to jest normalne. Jednak długotrwale uwypuklone, pulsujące ciemiączko u dziecka, które równocześnie ma wysoką gorączkę, może świadczyć o zapaleniu opon mózgowych i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Z kolei zapadnięte ciemiączko, nie tylko wyczuwalne, ale wręcz widoczne na główce dziecka, jest objawem towarzyszącym odwodnieniu organizmu, przykładowo z powodu biegunki lub obfitych wymiotów. Takiemu stanowi może towarzyszyć bladość skóry i pierzchnięcie warg. Ponieważ odwodnienie jest dla niemowląt bardzo groźne, także w takim przypadku trzeba bez zwłoki udać się do lekarza.

 

Zarastanie ciemiączka

Ciemiączko stopniowo się zmniejsza, czaszka kostnieje i głowa dziecka osiąga swoją pełną, dojrzałą formę kostną. Wiele niepokojów rodzicom przysparza tempo zarastania ciemiączka. Prawidłowo ciemiączko powinno zarosnąć między 10. a 18. miesiącem życia.

Jeśli półtoraroczne zdrowe dziecko ma nie zarośnięte ciemiączko, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3 (niedobór ten stwarza zagrożenie krzywicą) o wodogłowiu, bądź o genetycznych czy hormonalnych zaburzeniach kostnienia.

Dziecko takie wymaga wówczas szerszej diagnostyki i leczenia. Proces zarastania ciemiączka jest w pewien sposób nadzorowany, ponieważ ciemiączko lekarz kontroluje podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Także mierzenie obwodu głowy dziecka ma znaczenie profilaktyczne.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • wojtaszek | 25-01-2015 22:59:55

    Skąd u Was obawy przed dotykaniem ciemiączka u dzieci?. Dotykając pielęgnując, czesząc dziecko nie może mu zrobić krzywdy. Ja czasem sama sprawdzam czy ciemiączko mojego synka nie jest zapadnięte a nawet podczas mycia główki, głaskania synka dotykam ciemiączek i jest to dla mnie bardzo nauturalne i nie mam obawy że coś mogę zrobić.
  • mikaa997 | 03-02-2015 10:33:19

    U mojego synka ciemiączko bardzo szybko zarastało i pediatra kazała zupełnie odstawić podwania wit D. Nie byłam do tego przekonana i skonsultowałam to jeszcze z trzema innymi pediatrami. Każdy z nich zdecydowanie zaprzeczył i powiedział, że wit D nie przyśpiesza zarastania i mam ją podawać cały czas.
  • martaleszno | 09-02-2015 15:04:29

    Mojej małej zaczęło bardzo pulsować ciemiączko kiedy się mocno zaksztusiła - jak się uspokoiła to wszystko wróciło do normy
  • gosiunia89 | 28-03-2015 11:29:16

    Moja córcia ma skończone 4 miesiące podaje Jej witaminę D3 a ciemiączko jest małe i delikatnie wypukłe.Na każdym szczepieniu lekarz Je sprawdza i nie widzi nic niepokojącego.

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj